27 września 2024

Szósteczkowe rekomendacje

 


Pani do sprzątania dba o czystość i ład. Lubi porządek w otoczeniu i w swoim życiu.
Maria to dobry człowiek i dobra sprzątaczka. Sprząta dla Elsie, uroczej staruszki, która traci pamięć i ma okropnego męża. Sprząta dla Briana, sympatycznego mężczyzny, który ma okropnego szefa. Sprząta dla tajemniczego pana Balogana, który ma okropnych sąsiadów. Jeśli rozważasz jej zatrudnienie, powinieneś wiedzieć, że Maria mogła zabić okropnego męża, okropnego szefa i okropnego sąsiada. Mogła także zamordować mężczyznę, którego kochała. Nie planowała zabijania kogokolwiek, ale jej klienci zatrudniają ją, by uporządkowała im życie, a ona bardzo poważnie podchodzi do swoich obowiązków – nie wspominając już o tym, o ile szczęśliwsi są teraz. Problem w tym, że morderstwa nie da się wymazać. Można je jedynie zamieść pod dywan i modlić się, by nikt nie przyglądał się zbyt dokładnie…

Polecam

I.C.

Książka do wypożyczenia:



24 września 2024

Książek wiele - od razu weselej! #43

 



Cykl książek Detektyw Gina Harte autorstwa Carla Kovach: 

- Kolejna dziewczyna
- Jej ostatnia godzina
- Jej śliczne kości
- Dom kłamcy
- Jej mroczne serce

to thrillery kryminalne, które będą trzymać w napięciu do ostatniej strony. Autorka ma bardzo ciekawe pomysły na fabułę, dzięki temu całość jest bardzo zaskakująca.

"... Myślała, że przyjdzie ją uratować. Myliła się.

Deborah Jenkins otuliła się płaszczem, gdy w strugach deszczu wyruszała na krótki spacer. Ale tej nocy nie udaje jej się wrócić do domu. I nigdy więcej jej nie widziano... "

Cztery lata później zostaje znaleziona dziewczynka zawinięta w brudne szmaty na progu domu. Anonimowy telefon nakłania policję do przeprowadzenia testu DNA na dziecku. Nikt jednak nie jest przygotowany na wyniki.

Noworodek należy do Deborah. Ona wciąż żyje.

Polecam 
I.C.

Książki do wypożyczenia:

CARLA KOVACH




20 września 2024

Szósteczkowe rekomendacje

 



Wielokrotnie nagradzana pisarka Elle McNicoll w książce Iskry w mojej głowie czerpie pomysły z własnych doświadczeń, by opowiedzieć historię wyjątkowej dziewczynki, która ma odwagę upomnieć się o ofiary uprzedzeń – i o akceptację własnej odmienności. odbiera rzeczywistość mocniej niż inni. Poza tym fascynują ją rekiny, uwielbia pisać i poznawać nowe słowa, a gdy coś ją zaciekawi, czyta wszystko, co może na ten temat znaleźć. Kiedy dowiaduje się, że w jej małym szkockim miasteczku odbywały się kiedyś okrutne procesy czarownic, nie potrafi o nich zapomnieć.


Jak przekonać mieszkańców, że skazane w nich kobiety zasługują na współczucie i pamięć? A przede wszystkim – jak sprawić, żeby posłuchali, co ma do powiedzenia dziwna, uparta dziewczynka?

Polecam
I.C.

Książka do wypożyczenia:

19 września 2024

Biblioteka w plecaku 42#

 



Miejska Biblioteka Publiczna im. Ł. Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu

Wolnostojący obiekt w swojej formie miał według architektów budzić skojarzenia z galerią – obiektem handlowo-usługowym, gdzie w miejscu ubrań, czy innych przedmiotów jest dostęp do kultury i książki. Stąd także nazwa własna biblioteki: Galeria Książki.

Odniesienie do galerii jest również na innym poziomie. Obiekty tego typu współcześnie przyciągają do siebie odbiorców, którzy niekoniecznie chcą coś kupić, a po prostu spędzić czas, spotkać się ze znajomymi. W ramach programu funkcjonalnego można więc znaleźć obok czytelni również i inne pomieszczenia związane z kulturą i rekreacją. Dla projektantów jest to wizja biblioteki w idei tzw. trzeciego miejsca. Do otwartej przestrzeni parteru przylegają: kawiarnia, sala konferencyjna, kącik dla dzieci, salki kinowe, sale spotkań, szatnie i toalety ogólnodostępne. Na piętrach po obu stronach holu są zaaranżowane czytelnie na otwartych antresolach z podziałem zarówno tematycznym, jak i wiekowym, a w części piętra drugiego strefa administracyjna.





Biblioteka tworzy przestrzeń dla wszystkich użytkowników, z odpowiednio dostosowaną do ich potrzeb ofertą.
• dla dzieci młodszych i starszych;
• dla młodzieży szkolnej;
• dla studentów, chcących wzmacniać swoje szanse na coraz bardziej konkurencyjnym rynku pracy, a jednocześnie chcących atrakcyjnie i twórczo spędzać czas wolny;
• kompleksową ofertę dla wielopokoleniowych rodzin;
• dla osób wychowujących dzieci, jednak nie rezygnujących z rozwoju osobistego i zawodowego;
• dla osób zajmujących się wychowaniem dzieci i młodzieży – rodziców, nauczycieli, opiekunów;
• dla osób starszych;
• dla osób z dysfunkcjami wzroku.

Strona internetowa:







13 września 2024

Szósteczkowe rekomendacje

 


Naoki Higashida to autystyczny trzynastolatek, który nauczył się komunikować  z innymi, wskazując litery na specjalnej tablicy. Z rozbrajająca szczerością dzieli się swoim wyjątkowym spojrzeniem na świat i siebie samego, a także wyjaśnia zachowania i zwyczaje autystycznych dzieci i dorosłych, które mogą być niezrozumiałe dla innych ludzi.

Niezwykła opowieść o tym, jak myśli, czuje i postrzega świat autystyczny umysł. 

"... Co jest najgorsze w autyzmie?
Nigdy nie zwracacie na nas uwagi. Naprawdę nie macie pojęcia jacy jesteśmy nieszczęśliwi. Ludzie, którzy się nami zajmują, mawiają:  wiecie, opieka nad tymi dziećmi to naprawdę ciężka praca!, ale my - którzy nieustannie sprawiamy problemy i niemal ze wszystkim, co próbujemy robić, radzimy sobie beznadziejnie - jesteśmy przez to tak nieszczęśliwi i smutni, że nie możecie sobie nawet wyobrazić..."

Niesamowita książka, która skrywa mnóstwo emocji

Polecam
I.C.

Książka do wypożyczenia:





10 września 2024

Książek wiele - od razu weselej! #42

 


Cykl Ogród sekretów i zdrad Agnieszki Krawczyk to trzy tomy:

- Ogród sekretów i zdrad

- Kolekcja straconych chwil

- Wśród burz

To wielowątkowa historia rodu Korsakowskich, dla których pałac w Łabonarówce był miejscem spotkań artystycznej bohemy przełomu lat 20 i 30 ubiegłego wieku. To opowieść o ogromnych fortunach, które idą w parze z wielkim blichtrem dwudziestolecia międzywojennego i jeszcze większym niebezpieczeństwem.

Czy Róży Jabłonowskiej uda się wreszcie rozwikłać tajemnicę swej krewnej? Dowiedzieć się jak potoczyły się losy Nirskiej podczas wojny i co właściwie wydarzyło się w jej życiu? Róża przekona się jednocześnie, że pewne sekrety są tak straszne, że może lepiej ich nie wyciągać na światło dzienne.

Ostatni tom historii rodziny z Łabonarówki. Niesamowita, pełna napięcia i dramatyzmu opowieść, o tym, że nawet pośród zawieruchy można znaleźć nadzieję i wierzyć w ocalenie. Także o sile uczucia, które potrafi pokonać wszelkie przeciwności, żeby wskazać właściwą drogę.

Polecam

I.C.

6 września 2024

Szósteczkowe rekomandacje

 



W książce  Barbary Supeł Co zrobi Frania? Samodzielność Frania ma okazję poznać temat samodzielności z różnych perspektyw. 
Dziewczynka musi przygotować pracę na przedszkolny konkurs plastyczny. Projekt jej koleżanki wygląda tak idealnie, że mamie Frani ciężko uwierzyć, że Anielka zrobiła go sama. Jednak Frania się nie poddaje i całkiem sama samodzielnie przygotowuje świnkę z plastikowej butelki. Pewnego dnia podczas festynu tata wręcza Frani dziesięć złotych, by sama zdecydowała na co je wydać . Jak się okazuje, samodzielne podejmowanie decyzji, gdy ma się tak ogromny wybór, wcale nie jest takie łatwe. Na koniec okazuje się, że robienie pewnych rzeczy samodzielnie nie zawsze jest dobrym pomysłem. Frania postanawia sama pójść do domu pani Grażynki bez uprzedzenia rodziców. Tata w tym czasie jest strasznie wystraszony szukając swojej córeczki.

Książki z tej serii to skarbnica wiedzy i cennych wskazówek dla wszystkich dzieci, które kształtują w sobie umiejętności społeczne przydatne na każdym etapie życia.

Polecam

I.C.

Książka do wypożyczenia:


















5 września 2024

Biblioteka w plecaku 41#

 Biblioteka Narodowa Malty (malt. Bibljoteka Nazzjonali ta’ Malta, ang. National Library of Malta), zlokalizowana w Valletcie, w bezpośrednim sąsiedztwie Pałacu Wielkiego Mistrza, przy 36 Triq It-Tezorerija (36 Old Treasury Street).


Fasada Biblioteki w 2020 roku 


Biblioteka została założona przez wielkiego mistrza Emmanuela de Rohan-Polduc w 1776 roku ze zbiorów rycerza Ludwika Guérina de Tencin. Od roku 1925 biblioteka otrzymuje egzemplarz obowiązkowy i wraz z Uniwersytetem Maltańskim posiada największą kolekcję maltaików. Biblioteka posiada również archiwa Zakonu św. Jana Università w Mdinie i w Valeletcie. 

Instytucja mieści się w centrum miasta, w neoklasycznym  budynku z końca XVIII wieku zaprojektowanym przez architekta  o polsko-włoskich korzeniach Stefano Ittara i jego syna Sebastiano.

Valletta, by Charles de Brocktorff (1775–1850)


Zbiory Biblioteki


Pie postulatio voluntatis, bulla wydana przez papieża Paschalisa II w 1113

Publiczny wykład w holu głównym Biblioteki



Strona Biblioteki: