27 września 2024
Szósteczkowe rekomendacje
24 września 2024
Książek wiele - od razu weselej! #43
Deborah Jenkins otuliła się płaszczem, gdy w strugach deszczu wyruszała na krótki spacer. Ale tej nocy nie udaje jej się wrócić do domu. I nigdy więcej jej nie widziano... "
Cztery lata później zostaje znaleziona dziewczynka zawinięta w brudne szmaty na progu domu. Anonimowy telefon nakłania policję do przeprowadzenia testu DNA na dziecku. Nikt jednak nie jest przygotowany na wyniki.
Noworodek należy do Deborah. Ona wciąż żyje.
20 września 2024
Szósteczkowe rekomendacje
19 września 2024
Biblioteka w plecaku 42#
Miejska Biblioteka Publiczna im. Ł. Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu
Wolnostojący obiekt w swojej formie miał według architektów budzić skojarzenia z galerią – obiektem handlowo-usługowym, gdzie w miejscu ubrań, czy innych przedmiotów jest dostęp do kultury i książki. Stąd także nazwa własna biblioteki: Galeria Książki.
Odniesienie do galerii jest również na innym poziomie. Obiekty tego typu współcześnie przyciągają do siebie odbiorców, którzy niekoniecznie chcą coś kupić, a po prostu spędzić czas, spotkać się ze znajomymi. W ramach programu funkcjonalnego można więc znaleźć obok czytelni również i inne pomieszczenia związane z kulturą i rekreacją. Dla projektantów jest to wizja biblioteki w idei tzw. trzeciego miejsca. Do otwartej przestrzeni parteru przylegają: kawiarnia, sala konferencyjna, kącik dla dzieci, salki kinowe, sale spotkań, szatnie i toalety ogólnodostępne. Na piętrach po obu stronach holu są zaaranżowane czytelnie na otwartych antresolach z podziałem zarówno tematycznym, jak i wiekowym, a w części piętra drugiego strefa administracyjna.
13 września 2024
Szósteczkowe rekomendacje
10 września 2024
Książek wiele - od razu weselej! #42
Cykl Ogród sekretów i zdrad Agnieszki Krawczyk to trzy tomy:
- Ogród sekretów i zdrad
- Kolekcja straconych chwil
- Wśród burz
To wielowątkowa historia rodu Korsakowskich, dla których pałac w Łabonarówce był miejscem spotkań artystycznej bohemy przełomu lat 20 i 30 ubiegłego wieku. To opowieść o ogromnych fortunach, które idą w parze z wielkim blichtrem dwudziestolecia międzywojennego i jeszcze większym niebezpieczeństwem.
Czy Róży Jabłonowskiej uda się wreszcie rozwikłać tajemnicę swej krewnej? Dowiedzieć się jak potoczyły się losy Nirskiej podczas wojny i co właściwie wydarzyło się w jej życiu? Róża przekona się jednocześnie, że pewne sekrety są tak straszne, że może lepiej ich nie wyciągać na światło dzienne.
Ostatni tom historii rodziny z Łabonarówki. Niesamowita, pełna napięcia i dramatyzmu opowieść, o tym, że nawet pośród zawieruchy można znaleźć nadzieję i wierzyć w ocalenie. Także o sile uczucia, które potrafi pokonać wszelkie przeciwności, żeby wskazać właściwą drogę.
Polecam
I.C.
6 września 2024
Szósteczkowe rekomandacje
5 września 2024
Biblioteka w plecaku 41#
Biblioteka Narodowa Malty (malt. Bibljoteka Nazzjonali ta’ Malta, ang. National Library of Malta), zlokalizowana w Valletcie, w bezpośrednim sąsiedztwie Pałacu Wielkiego Mistrza, przy 36 Triq It-Tezorerija (36 Old Treasury Street).
Biblioteka została założona przez wielkiego mistrza Emmanuela de Rohan-Polduc w 1776 roku ze zbiorów rycerza Ludwika Guérina de Tencin. Od roku 1925 biblioteka otrzymuje egzemplarz obowiązkowy i wraz z Uniwersytetem Maltańskim posiada największą kolekcję maltaików. Biblioteka posiada również archiwa Zakonu św. Jana Università w Mdinie i w Valeletcie.
Instytucja mieści się w centrum miasta, w neoklasycznym budynku z końca XVIII wieku zaprojektowanym przez architekta o polsko-włoskich korzeniach Stefano Ittara i jego syna Sebastiano.