13 września 2024

Szósteczkowe rekomendacje

 


Naoki Higashida to autystyczny trzynastolatek, który nauczył się komunikować  z innymi, wskazując litery na specjalnej tablicy. Z rozbrajająca szczerością dzieli się swoim wyjątkowym spojrzeniem na świat i siebie samego, a także wyjaśnia zachowania i zwyczaje autystycznych dzieci i dorosłych, które mogą być niezrozumiałe dla innych ludzi.

Niezwykła opowieść o tym, jak myśli, czuje i postrzega świat autystyczny umysł. 

"... Co jest najgorsze w autyzmie?
Nigdy nie zwracacie na nas uwagi. Naprawdę nie macie pojęcia jacy jesteśmy nieszczęśliwi. Ludzie, którzy się nami zajmują, mawiają:  wiecie, opieka nad tymi dziećmi to naprawdę ciężka praca!, ale my - którzy nieustannie sprawiamy problemy i niemal ze wszystkim, co próbujemy robić, radzimy sobie beznadziejnie - jesteśmy przez to tak nieszczęśliwi i smutni, że nie możecie sobie nawet wyobrazić..."

Niesamowita książka, która skrywa mnóstwo emocji

Polecam
I.C.

Książka do wypożyczenia:





10 września 2024

Książek wiele - od razu weselej! #42

 


Cykl Ogród sekretów i zdrad Agnieszki Krawczyk to trzy tomy:

- Ogród sekretów i zdrad

- Kolekcja straconych chwil

- Wśród burz

To wielowątkowa historia rodu Korsakowskich, dla których pałac w Łabonarówce był miejscem spotkań artystycznej bohemy przełomu lat 20 i 30 ubiegłego wieku. To opowieść o ogromnych fortunach, które idą w parze z wielkim blichtrem dwudziestolecia międzywojennego i jeszcze większym niebezpieczeństwem.

Czy Róży Jabłonowskiej uda się wreszcie rozwikłać tajemnicę swej krewnej? Dowiedzieć się jak potoczyły się losy Nirskiej podczas wojny i co właściwie wydarzyło się w jej życiu? Róża przekona się jednocześnie, że pewne sekrety są tak straszne, że może lepiej ich nie wyciągać na światło dzienne.

Ostatni tom historii rodziny z Łabonarówki. Niesamowita, pełna napięcia i dramatyzmu opowieść, o tym, że nawet pośród zawieruchy można znaleźć nadzieję i wierzyć w ocalenie. Także o sile uczucia, które potrafi pokonać wszelkie przeciwności, żeby wskazać właściwą drogę.

Polecam

I.C.

6 września 2024

Szósteczkowe rekomandacje

 



W książce  Barbary Supeł Co zrobi Frania? Samodzielność Frania ma okazję poznać temat samodzielności z różnych perspektyw. 
Dziewczynka musi przygotować pracę na przedszkolny konkurs plastyczny. Projekt jej koleżanki wygląda tak idealnie, że mamie Frani ciężko uwierzyć, że Anielka zrobiła go sama. Jednak Frania się nie poddaje i całkiem sama samodzielnie przygotowuje świnkę z plastikowej butelki. Pewnego dnia podczas festynu tata wręcza Frani dziesięć złotych, by sama zdecydowała na co je wydać . Jak się okazuje, samodzielne podejmowanie decyzji, gdy ma się tak ogromny wybór, wcale nie jest takie łatwe. Na koniec okazuje się, że robienie pewnych rzeczy samodzielnie nie zawsze jest dobrym pomysłem. Frania postanawia sama pójść do domu pani Grażynki bez uprzedzenia rodziców. Tata w tym czasie jest strasznie wystraszony szukając swojej córeczki.

Książki z tej serii to skarbnica wiedzy i cennych wskazówek dla wszystkich dzieci, które kształtują w sobie umiejętności społeczne przydatne na każdym etapie życia.

Polecam

I.C.

Książka do wypożyczenia:


















5 września 2024

Biblioteka w plecaku 41#

 Biblioteka Narodowa Malty (malt. Bibljoteka Nazzjonali ta’ Malta, ang. National Library of Malta), zlokalizowana w Valletcie, w bezpośrednim sąsiedztwie Pałacu Wielkiego Mistrza, przy 36 Triq It-Tezorerija (36 Old Treasury Street).


Fasada Biblioteki w 2020 roku 


Biblioteka została założona przez wielkiego mistrza Emmanuela de Rohan-Polduc w 1776 roku ze zbiorów rycerza Ludwika Guérina de Tencin. Od roku 1925 biblioteka otrzymuje egzemplarz obowiązkowy i wraz z Uniwersytetem Maltańskim posiada największą kolekcję maltaików. Biblioteka posiada również archiwa Zakonu św. Jana Università w Mdinie i w Valeletcie. 

Instytucja mieści się w centrum miasta, w neoklasycznym  budynku z końca XVIII wieku zaprojektowanym przez architekta  o polsko-włoskich korzeniach Stefano Ittara i jego syna Sebastiano.

Valletta, by Charles de Brocktorff (1775–1850)


Zbiory Biblioteki


Pie postulatio voluntatis, bulla wydana przez papieża Paschalisa II w 1113

Publiczny wykład w holu głównym Biblioteki



Strona Biblioteki: