28 lutego 2025

Szósteczkowe rekomendacje

 


Libby ma szczególny dar –żyje jednocześnie w 1774 roku w kolonialnym Williamsburgu oraz w 1914 w pozłacanym wieku Nowego Jorku. Kiedy zasypia w jednym życiu, budzi się w drugim. I choć w głębi ducha w obu epokach jest tą samą osobą, to jednak wiedzie dwa zupełnie inne życia.

Życie w Nowym Jorku obfituje w bogactwa, przyjęcia i kandydatów na męża. Jednak Libby zależy tylko na kobiecym ruchu sufrażystek, a do tego jest zniechęcana. Jej matka powzięła zamiar, by wydać ją za angielskiego markiza, a coraz częściej mówi się o wojnie w Europie, co komplikuje sytuację.


W Williamsburgu prowadzi drukarnię, starając się w ten sposób utrzymać rodzinę i wesprzeć działania stronnictwa Patriotów. Mężczyzna, którego kocha, skrywa własne sekrety. Im bliżej rewolucji, tym bardziej losy tych dwojga i nadzieje na miłość są zagrożone.
Ale dziewczyna wie, że nie będzie żyła takim podwójnym życiem zawsze. W dniu swoich dwudziestych pierwszych urodzin musi wybrać jedno, a porzucić drugie. Tylko jak ma podjąć decyzję, gdy w każdym życiu jest tak wiele do stracenia?
Ta pozycja jest bardzo oryginalna, a to dlatego, że bohaterka nie tyle przenosi się w czasie, co prowadzi równolegle dwa różne życia. Libby urodziła się w dwóch różnych epokach i dwóch różnych rodzinach, ale jest tą samą osobą.

Polecam

I.C.













25 lutego 2025

Książek wiele - od razu weselej! #53

 


Cykl książek Poradnik prawdziwej damy Dianne Freeman składa się obecnie z 4 tomów: 

  • Dobre maniery a morderstwo

  • Przewodnik po plotkach i zbrodni

  • Przypadek, wypadek czy intryga?

  • Co zrobić z pierwszą żoną narzeczonego?

Wiktoriańska Anglia, intrygi, niedopowiedzenia i skrywane tajemnice okraszone poczuciem humoru i nagłymi zwrotami akcji sprawią, że nie będziecie mogli oderwać się od tej historii?

Frances Wynn, hrabina o amerykańskim pochodzeniu, jako wdowa cieszy się wolnością. Wraz z córką wynajmuje dom i przygotowuje się na przyjęcie pod swój dach siostry Lily - która do Londynu ma przybyć z Nowego Jorku.

Jednak życie nie jest usłane tylko różami i wkrótce kobiecie przyjdzie przekonywać inspektora Delaney'a, że nie ma ona nic wspólnego ze śmiercią męża. Co nie przeszkodzi jej oczywiście informować inspektora o szokujących okolicznościach tego wydarzenia. A do tego wszystkiego, nowy, niezwykle pociągający sąsiad George Hazelton okaże się być jedną z dwóch osób, które znają całą prawdę.

Zajęta wprowadzaniem siostry na salony Frances zamartwia się, czy Reggie faktycznie został zamordowany. Aby odkryć prawdę wykorzysta nie tylko sąsiada, ale także swój spryt i talent do plotkowania. Czy morderca skrywa się w towarzystwie?

Polecam A.S.

Książki można wypożyczyć:

PORADNIK PRAWDZIWEJ DAMY


21 lutego 2025

Szósteczkowe rekomendacje

 


Leah pracuje jako biolożka morska i właśnie wróciła z supertajnej misji, która zakończyła się katastrofą. Cokolwiek wydarzyło się podczas ekspedycji, Leah nie chce o tym mówić, a jednocześnie z dnia na dzień jej ciało zmienia się w sposób, za którym umysł nie nadąża. Po sześciu miesiącach spędzonych na dnie oceanu jest zupełnie inną osobą, co szybko zauważa jej żona – Miri. Czy Leah zabrała część podwodnego świata na powierzchnię, zakłócając tym samym panujący tam status quo?

Miri wie, że wspólne życie z Leah bezpowrotnie minęło. I choć ukochana wciąż jest fizycznie obok niej, to czuje, że wymyka się z jej objęć, bo ktoś lub coś się o nią upomina…

To przepiękna historia o miłości, stracie i życiu, które toczy się wszędzie. Nawet na dnie oceanu.

Książkę można wypożyczyć tu:

NASZE PODMORSKIE ŻONY

A.S.


20 lutego 2025

Literackie kurioza #4

 Książki niezwykłych rozmiarów

W naszych ostatnich literackich kuriozach były najmniejsze książki, a dzisiaj będą "goliaty księgarstwa". Zajmiemy się tu zarówno zjawiskowo długimi elaboratami pisarzy z hipergrafią, jak i przerośniętymi tomiszczami ogromnych rozmiarów, których ciężar może być groźny dla konstrukcji gromadzących je bibliotek.




Codes Gigas, największy istniejący manuskrypt średniowieczny, napisany jakoby w ciągu jednej nocy przez mnicha, którego wspierały diabelskie moce i z wdzięczności dołączył na końcu portret szatana





Aby otworzyć wielki antyfonarz (średniowieczny śpiewnik z chorałami), zazwyczaj trzeba położyć go na podłodze




Ogromny Atlas Klenckego, stworzony dla króla Anglii Karola II Stuarta przez holenderskiego uczonego Johannesa Klenckego dla uczczenia Restauracji (1660). Przy księdze o wysokości 1,76 m i szerokości 2,3 m (po otwarciu map) amator może poczuć się jak liliput.




Prawnik Vinicius Leoncio spogląda z wyżyn swego gigantycznego dzieła, sporządzonego na znak protestu przeciwko nadmiernej liczbie przepisów skalnych w Brazylii.









14 lutego 2025

Szósteczkowe rekomendacje

 


Martwe spojrzenie autorstwa Charlie Donlea to intrygujący thriller psychologiczny, który przyciąga uwagę od pierwszych stron. Książka opowiada historię Alexandry Quinlan, która zmaga się z własnymi demonami i musi zmierzyć się z tym, że dziesięć lat temu została wciągnięta w sprawę morderstwa własnej rodziny. 
Autor umiejętnie buduje napięcie, wprowadzając czytelnika w głąb  śledztwa, które okazuje się znacznie bardziej skomplikowane, niż początkowo się wydaje. Każdy rozdział kończy się w taki sposób, że nie można się oprzeć chęci sięgnięcia po następny. Fabuła jest pełna zwrotów akcji, a zaskakujące zakończenie z pewnością zadowoli każdego miłośnika thrillerów.

"... Czy to możliwe, że pod wpływem nerwów i adrenaliny, jakie mogli odczuwać funkcjonariusze policji w sytuacji, w której nigdy się nie znajdowali, mogło dojść do niewłaściwej interpretacji w domu Quinlanów?
- Tak
- Czy z posiadaną dzisiaj wiedzą postąpiłabyś tamtej nocy inaczej?
Donna miała łzy w oczach, gdy odpowiadała.
- Tak.
- Czy możesz opowiedzieć sądowi, co zastałaś na miejscu, gdy weszłaś do domu Quinlanów tamtej nocy, piętnastego stycznia?..."

Polecam

I.C. 

Książka do wypożyczenia:

11 lutego 2025

Książek wiele - od razu weselej! #52

 


Cykl książek Alice Oseman Heartstopper to historia z gatunku lekkich i przyjemnych, ale nie ucieka od poważniejszych tematów jak homofobia czy przemoc fizyczna. Mamy tu dwójkę głównych bohaterów, Charlesa ,,Charliego” Springa i Nicholasa ,,Nicka” Nelsona. Chłopcy poznają się w szkole kiedy Nick dołącza do grupy Charliego a na dodatek siedzą w jednej ławce. Mają różne zainteresowania i pasje, kręgi znajomych, ale mimo to nawiązali nić porozumienia, która szybko przerodziła się w przyjaźń.
Charlie po jakimś czasie zauważa, że chyba zaczyna żywić do chłopaka jakieś głębsze uczucia, ale nie wie czy zostaną one odwzajemnione. Nick za to lubi przebywać w jego towarzystwie bo czuje, że w końcu może być sobą. Nie do końca rozumie ten stan rzeczy więc zaczyna szukać odpowiedzi na milion pytań, które nagle pojawiły się w jego głowie.
Nie ma tu skomplikowanej fabuły, niesamowitych zwrotów akcji i pościgów, ale jest mnóstwo ciepła i przytulności. 

Polecam
I.C.

Książki do wypożyczenia:

7 lutego 2025

Szósteczkowe rekomendacje

 


Książka pokazuje nam Afrykę taką jaką naprawdę jest, podróż rozpoczyna się w piętnastomilionowej, tętniącej życiem metropolii Lagos. Podczas tej lektury dokonamy wielu ciekawych odkryć:
- zmagania z dziedzictwem kolonialnym,
- kręte drogi wiodące ku demokracji,
- kompleks białego człowieka,
- szkody wyrządzone Afryce przez akcje charytatywne

Ta książka naprawdę zaskakuje. Faloyin z dowcipem i wdziękiem rozbraja szkodliwe wyobrażenia na temat Czarnego Lądu. „Bieda albo safari”  autor lekko zdenerwowany dodaje: „Bez względu na to, jak bardzo staram się wyjaśnić, że dorastałem w rozbuchanej metropolii, zbyt wielu potrafi sobie tylko wyobrazić to, do czego zostali zaprogramowani nie potrafią sobie przedstawić szkoły podstawowej mojej mamy ze szczęśliwymi dobrze odżywionymi dziećmi wbiegającymi przez bramę co rano, bo różne międzynarodowe organizacje dobroczynne przekonały ich, że młody człowiek w Afryce koniecznie musi być otoczony chmarą much”. Opowiada również o nadziei, jaką niosą organizowane przez młode pokolenie ruchy polityczne i społeczne definiujące Afrykę od nowa, na własnych warunkach. Utrwalony w kulturze stereotypowy obraz Afryki domaga się natychmiastowej korekty, a Afryka to nie kraj jest idealną odpowiedzią na tę potrzebę.

Polecam

I.C.

Książka do wypożyczenia:

6 lutego 2025

Literackie kurioza #3

 Książki niezwykłych rozmiarów 

Zaczniemy od tych najmniejszych, w świecie mikropiśmiennictwa przyjęła się granica wysokości 76 mm. Miniaturowe wydanie Psalmów Pokutnych z 1598 roku, oprawnych w srebro i ręcznie malowany kryształ górski ze sceną otrzymania stygmatów przez św. Franciszka ma wymiary 58x40 mm, na aukcji sprzedano je za 25 200 funtów.

Psalmy Pokutne z 1598 roku


Strona z książki Biblioteka szaleńca

W XIX wieku pojawiła się moda na wydawanie książek w łupinach orzechów


Miniaturowa biogra a Thomasa Jeffersona


Miniaturowe wydanie Boskiej Komedii Dantego z 1878 roku było  drukowane tak drobnym pismem, że wydawcy przepłacili to uszkodzeniem wzroku. Przygotowanie każdej trzydziestodwustronicowej składki wymagało miesiąca benedyktyńskiej pracy, a ukończone dzieło zawierające 14323 wersy na pięciuset stronach o wysokości 45 mm stanowi osiągnięcie niezwykłe, ale i niebezpieczne dla oczu.


Miniaturowe wydanie Boska komedia z 1878 r


Najmniejsza książka świata została wykonana w Lipsku w 2002 roku przez Josuę Reicherta


The Smalles Book in theWorld


Miniaturyzacja postępowała przez cały wiek XX, w 2007 roku w Laboratorium Nanoobrazowania na Uniwersytecie Simona Frasera w Vancouverze na trzydziestu płytkach krystalicznego krzemu o wymiarach zaledwie 0,07x0,1 mm wytrawiono skupioną wiązką jonów galu historyjkę Malcolma Douglasa Chaplina Teeny Ted fromTurnip Town.