26 maja 2023

Szósteczkowe rekomandacje

 


Nigdy nie jest za późno, żeby podążyć za marzeniami

Główny bohater książki TJ Klune Dom Nad Błękitnym Morzem to czterdziestoletni Linus Barker, który pracuje w wydziale Nadzoru nad Magicznymi Nieletnimi. Mieszka w małym domku z kotem i kolekcją płyt gramofonowych, bardzo poważnie traktuje swoją pracę i wiedzie bardzo spokojne, czasami nawet nudne życie. Wszystko zmienia się w chwili, kiedy Niezwykle Ważne Kierownictwo zleca mu zagadkową, tajną misję. Linus ma udać się do sierocińca znajdującego się na wyspie i sprawdzić, czy dzieci, które się w nim znajdują są rzeczywiście niebezpieczne. A wydaje się, iż są tak niebezpieczne, że mogą spowodować koniec świata.

"...- Dwanaście różnych sierocińców - wymamrotał pod nosem. Wzmianka o czymś takim powinna znaleźć się w jego aktach. Dlaczego, u licha, chłopiec nie został zapisany do żadnej szkoły? 
   Kaliope wróciła do środka i zamruczała, ocierając się o jego nogi. Zamknął drzwi i na dodatek zaryglował, chociaż był świadom, że jeśli ktoś chciałby się włamać, to znalazłby na to sposób.
   Gdy wszedł z powrotem do sypialni, przypomniał sobie ostrzeżenie pana Parnassusa, że Chauncey ma w zwyczaju chować się pod łóżkami i straszyć ludzi. Nie bardzo mógł przyjrzeć się ciemnej przestrzeni pod meblem, jako że zasłaniała ją kołdra zwisająca niemal do podłogi..."

Polecam 
I.C.

Książkę można wypożyczyć:

23 maja 2023

Książek wiele - od razu weselej! #10

 





"Pamiętniki Wisienki" to pięciotomowa seria stworzona w 2012 roku przez francuskich twórców, rysowniczkę Aurélie Neyret oraz scenarzystę i autora powieści francuskich dla dzieci i młodzieży Jorisa Chamblaina.

Tom 1 - Skamieniałe ZOO
Tom 2 - Księga Hektora
Tom 3 - Ostatni z pięciu skarbów
Tom 4 - Bogini bez oblicza
Tom 5 - Od pierwszych śniegów do Perseidów

Wisienka ma jedenaście lat i pragnie zostać pisarką, zaczęła nawet pisać pamiętnik! Jej ulubiony temat to ludzie, zwłaszcza dorośli. Są tak skomplikowani, że chciałaby ich lepiej zrozumieć. Uwielbia ich obserwować, próbując odgadnąć, jakie tajemnice w sobie kryją. Taki na przykład Michał... W każdą niedzielę ten starszy człowiek znika w lesie z dużymi wiadrami farby w rękach. Co on tam robi przez cały dzień? Przemalowuje stary dom czy może ozdabia drzewa? I dlaczego wygląda tak smutno, kiedy wraca wieczorem? Dziewczynka koniecznie musi rozwiązać tę zagadkę, postanawia więc go śledzić, a efekty tego śledztwa są doprawdy zaskakujące! Wisienka rozplątuje pogmatwane ścieżki życiowe różnych ludzi. Dzięki detektywistycznej żyłce i zaangażowaniu przywraca im radość, sens życia i utracone głębokie uczucia. 

"...Ta jego wioska jest naprawdę ładna. Wcale jej nie pamiętam. To normalne. Kiedy byłam tam po raz ostatni, miałam trzy lata. Spędziliśmy fajne wakacje u Padiego i Malu (tak nazywałam moich dziadków). Ich dom znajduje się w małym przysiółku, w samym środku lasu. Zajechałyśmy tam tuż przed południem. Zjedliśmy obiad w nieco sztywnej atmosferze. To dziwne, bardzo chciałam ich zobaczyć , ze wzajemnością. Jednak wszyscy byliśmy sobą lekko zażenowani... Bardzo urosłam od czasu naszego ostatniego spotkania. Musimy się znów do siebie przyzwyczaić..."

Polecam!
I. C.
Książki do wypożyczenia:


19 maja 2023

Szósteczkowe rekomendacje

 


Kalifornia, rok 1876. Helena Modrzejewska i Henryk Sienkiewicz wynajmują z przyjaciółmi rancho, aby uprawiać winorośl. Polacy, do pobliskiego Anaheim, założonego przez imigrantów z Niemiec, jeżdżą po sprawunki, do golibrody, po whiskey, bójki i inne saloonowe atrakcje. W kalifornijskim upale, w dusznych, gorących podmuchach wiatru Santa Ana, pod okiem Karola Chłapowskiego, męża Modrzejewskiej, rośnie miłosne napięcie między genialną aktorką a warszawskim dziennikarzem, którym jest wtedy Sienkiewicz. Niezwykła kobieta, przywykła do świata leżącego u jej stóp, i bezczelny trzydziestolatek, który sięgnie po nieosiągalne.

Każda z postaci została potraktowana priorytetowo, nawet te, które z pozoru wydają się drugoplanowe nie zostały pominięte, a ich historia uzupełniona w każdym szczególe. Nowak proponuje nam ciekawą, trochę eksperymentalną opowieść, w której przeszłość, przeplata się z teraźniejszością i wygląda w przyszłość, sen miesza się z jawą, a gloryfikowane postaci klną, upijają się i próbują wyżyć z tego co mają. To wielowymiarowa, barwna, lekko buńczuczna i brawurowa historia, którą warto przeczytać!

Książkę można wypożyczyć tu:


18 maja 2023

Biblioteka w plecaku #10

 


Biblioteka Klasztoru na Strahovie - jedna z najpiękniejszych historycznych Bibliotek na świecie. Wspaniała biblioteka barokowa w Pradze, nieopodal zamku na Hradczanach i wzgórza Petřín, regularnie występuje we wszelakich statystykach miejsc które warto w życiu chociaż raz zobaczyć. Klasztor na Strahovie, na terenie którego znajduje się biblioteka, został założony już w XII wieku, przez co należy do najstarszych w kraju służących nadal do swych pierwotnych celów i będących domem dla zakonników. Turyści mogą odwiedzić kompleks klasztorny przez cały rok, a zwiedzanie odbywa się niemal codziennie. 
 
Sala Teologiczna

Najstarszą częścią współczesnej Biblioteki, powstałą w latach 1671-1674, jest Sala Teologiczna. Znajdują się w niej dzieła teologiczne i różne tłumaczenia i wydania Biblii. Pomieszczenie powstało w okresie wczesnego Baroku i warto w nim obejrzeć interesujące freski i niepowtarzalną sztukaterię.






Sala Filozoficzna

Główna sala z wysokim sklepieniem dysponuje największą przestrzenią w całej bibliotece, jej wymiary to 10 na 32 metry. Na wysokość zajmuje całe dwa piętra budynku, dzięki czemu można odczuć jej majestat. Powstała w szczytowym okresie baroku w latach 1783 – 1785. W sali Filozoficznej poza książkami i bogato zdobionym wyposażeniem znajdują się również freski obrazujące duchowy rozwój ludzkości.




Gabinet osobliwości

W korytarzu łączącym obie sale trafimy na gabinet osobliwości, czyli przodka współczesnych muzeów. Ważne osobistości odwiedzające klasztor mogły tu podziwiać interesujące eksponaty i kolekcje, służące dawniej do badań naukowych.
 







Strona Biblioteki:

Wirtualny spacer po Bibliotece:


12 maja 2023

Szósteczkowe rekomendacje

 


Kobiety od A do Z, czyli o tym, co ważne dla kobiecej tożsamości, o emocjach, postawach i życiowych wyborach.

Katarzyna Miller, znana i lubiana psychoterapeutka, dzieli się przemyśleniami na temat kobiet. Omawia kwestie ważne dla kobiecej tożsamości, wybierane przez kobiety role i postawy oraz mechanizmy psychologiczne, na które są szczególnie podatne. Mówi Dariuszowi Janiszewskiemu zarówno o sprawach najważniejszych, jak i mniej ważnych, w tym także osobistych.

Niektóre tematy są zabawne, inne błahe, a niektóre bardzo trudne. To wszystko wpływa na codzienność i życie kobiet, którym potrzebne jest poczucie, że przeżywają coś wyjątkowego. Bardzo często kobiety, które są dobre w troszczeniu się o innych, nie potrafią zatroszczyć się o siebie.

Na te wszystkie tematy i związane z nimi pytania Katarzyna Miller próbuje znaleźć odpowiedzi.

Polecam

I.C.

Książka do wypożyczenia: 

Wszystkie pola: "kobiety od a do z czyli o tym co ważne dla kobiecej tożsamości o emocjach postawach i życiowych wyborach" - OpacWWW - Prolib Integro (mbp.katowice.pl)

9 maja 2023

Książek wiele - od razu weselej! #9

 







Cykl  Nad jeziorkiem Katarzyny Sarnowskiej wprowadzi nas w zbliżający się czas urlopów. Mamy tu cztery tomy: Rejs po szczęście, Serce za burtą, Za sterami życia, Miłość w żagle.
Piękne, malownicze jezioro, kojące pejzaże, i... przyjaźń, która leczy rany. Czy sielskie krajobrazy pozwolą znaleźć wewnętrzny spokój i odpocząć od życia codziennego i problemów jakie mają główni bohaterowie? A może potrzeba czegoś więcej, aby zacząć nowy etap w życiu, abyśmy nie zwątpili w drogę, którą dopiero co obraliśmy. Zadamy sobie zapewne pytanie podczas czytania: Jak daleko można posunąć się w walce o własne szczęście?

"... - Coś nie tak?
     - On nie wie o Andrzeju, a Andrzej nie wie o nim. - Rozłożyła bezradnie ręce.
     - Hm. - Alina się zasępiła.
     - Boję się powiedzieć i jednemu, i drugiemu.
     - Kurczę, to trudny temat. Ale czego się tak na prawdę boisz? 
     - Jak powiem Wojtkowi, to on mnie na pewno zostawi, bo po co mu taka dziewczyna z dzieckiem? A jak powiem Andrzejowi, to dostanie napadu choroby - wyznała w końcu ze łzami w oczach.
Wygląda na to, że czeka, aż znowu otrzyma od Aliny jakąś radę . Ta przez chwilę zastanawiała się co odpowiedzieć..."

5 maja 2023

Szósteczkowe rekomendacje

 


Tam gdzie słońce złoci liście  Glendy Vanderah to wspaniała powieść o miłości, stracie i odkrywaniu siebie. Historia przedstawiona w książce  jest cudowna, napisana pięknym językiem, która urzeka i nie pozwala o sobie zapomnieć.

W chwili zamieszania Ellis Abbey zostawia swoją kilkumiesięczną córeczkę Violę bez opieki - tylko na kilka minut. Wraca po nią, ale Violi już tam nie ma. To punkt zwrotny w rozpadającym się małżeństwie Ellis. Porwanie Violi sprawia, że znika również Ellis - pogrąża się w bólu, poczuciu winy i nałogu. Przekonana, że umie tylko krzywdzić swoją rodzinę, Ellis zostawia męża i kilkuletnich synów i rusza samotnie na górską wędrówkę, z każdym krokiem chowając w sobie coraz głębiej rozpaczliwą tęsknotę za dziećmi.

Autorka pokazuje nam jak przez moc przyrody, która staje się magiczna możemy radzić sobie z problemami, nawet tymi bardzo poważnymi bez względu na to ile mamy lat.

"...Rozstanie z górami na zachodzie było niczym wyjazd z domu. Przez półtora roku Ellis wychodziła na wierzchołki, piła wodę wprost z rwących potoków, kąpała się w wodospadach, medytowała na łąkach obsypanych kwiatami, spędzała długie godziny na obserwacji świstaków, szczekuszek, łosi, jeleni, niedźwiedzi, sójek, pluszczy i kolibrów. Zachodnie góry przypominały pokoje w znajomym domu. Tyle, że Ellis nie chciała mieć domu..."

Książka jest wzruszająca i wciągająca od początku do końca.

Polecam

I.C.

Książka do wypożyczenia:

Wszystkie pola: "tam gdzie słońce złoci liście" - OpacWWW - Prolib Integro (mbp.katowice.pl)