28 czerwca 2024

Szósteczkowe rekomendacje

 


Carter Quinn, po powrocie z college'u do rodzinnego Rhode Island, postanawia nauczyć się włoskiego. Pragnie wyjechać do kraju miłości i wina, z nadzieją, że spotka tam kobietę swojego życia. Nauka obcego języka nie jest jednak prosta, a to za sprawą nauczyciela, Giancarlo. Ekscentryczny staruszek, profesora muzyki, który od lat jej nie tworzy, mieszka sam. Włochy opuścił przed laty. Dlaczego? O to pytać nie wolno.

Wspólna podróż do krainy dzieciństwa Giancarlo zbliży obydwu mężczyzn. Będzie to prawdziwa lekcja nie tylko włoskiego, ale i - a może przede wszystkim - życia.

Lekcje włoskiego” to znakomita lektura nie tylko dla pasjonatów i podróżników, ale dla wszystkich, łaknących chwili odpoczynku i zatrzymania się w biegu. Peter Pezzeli daje nam również rady jak skutecznie uczyć się języków obcych oraz przekonuje, że to, czego niekiedy gorączkowo szukamy, znajduje się najbliżej nas. Zadbajcie zatem, by w waszym otoczeniu znalazła się książka Petera Pezzelli, a wówczas zawsze towarzyszyć wam będzie buona fortuna.

Książkę można wypożyczyć tu:

LEKCJE WŁOSKIEGO

A.S.


27 czerwca 2024

Biblioteka w plecaku 36#

 

Biblioteka Raczyńskich

Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu jest najstarszą z istniejących bibliotek publicznych w Polsce. Została ufundowana w 1829 r. przez Edwarda Raczyńskiego, który w statucie określił jej publiczny charakter: „Przeznaczeniem Biblioteki Raczyńskich jest aby w czytelni, która w tejże będzie urządzoną, każdy bez różnicy osób w dniach i godzinach oznaczonych miał prawo z niej korzystać”.
Front wzniesionego w centrum Poznania gmachu wzorowany był na wschodniej fasadzie paryskiego Luwru. Początkowo księgozbiór stanowiły zbiory rodzinne, następnie wzbogaciły go cenne rękopisy, stare druki i obiekty kartograficzne m.in. z kolekcji Juliana Ursyna Niemcewicza. Zaborcy pruscy dążyli do germanizacji instytucji, ale dzięki polskim zbiorom i polskiemu personelowi, biblioteka przez cały XIX w. była ostoją polskiej kultury. Korzystali z niej polscy uczeni, działacze społeczni, młodzież gimnazjalna, prawdopodobnie podczas pobytu w Poznaniu odwiedził ją także sam Adam Mickiewicz.

Biblioteka Raczyńskich, rok 1829

W kwietniu 2022 r. otwarto dla czytelników zabytkowy budynek Biblioteki po modernizacji. Tym samym dobiega końca największa od kilku lat inwestycja Biblioteki Raczyńskich. Jej efektem jest przywrócenie gmachowi pierwotnej funkcji bibliotecznej, dostosowanie go do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, poszerzenie oferty oraz zwiększenie funkcjonalności biblioteki. Na pierwszym piętrze znajduje się Filia Sztuki, w jej zasobach znajduje się ok. 32 tys. książek i ok. 34 tys. zbiorów muzycznych.



Biblioteka po remoncie


Książkomaty

21 czerwca 2024

Szósteczkowe rekomendacje





Paryż, rok 1882. Szesnastoletnia Louise Weber po śmierci ojca wychowywana jest samotnie przez matkę. Obie pracują jako praczki i żyją w biedzie. Dziewczyna marzy o innym losie: chce czerpać radość z życia pełnymi garściami, być podziwiana i wolna.

Pasją Louise jest taniec. Dziewczyna potajemnie wymyka się do barów i kawiarni i przy wsparciu takich artystów jak Renoir i Toulouse-Lautrec zostaje gwiazdą kankana. Tak rodzi się legendarna Goulue – królowa Montmartre’u o nieposkromionym apetycie na nowe doświadczenia. Odrzuca mieszczańską moralność i ograniczenia, a jej bezkompromisowość i namiętność zaprowadzają ją na szczyt – to ona zostaje główną tancerką w nowo otwartym kabarecie Moulin Rouge i rozpala zmysły jego gości.

Mimo ogromnego sukcesu Louise dręczy strach przed ponownym popadnięciem w nędzę i zależność od innych. Dlatego w imię wolności ryzykuje wszystko: pieniądze, szczęście i miłość swojego życia…

Polecam

I.C.

Książka do wypożyczenia:

Wszystkie pola: "tancerka z moulin rouge" - Integro - Prolib Integro (mbp.katowice.pl)



18 czerwca 2024

Książek wiele - od razu weselej! #36


 Cykl książek Fanfik Natalii Osińskiej to trzy tomy:

- Fanfik

- Slash

- Fluff

Dorastanie nie jest łatwe. Szczególnie, gdy nie potrafisz dojść do ładu z tym, kim naprawdę jesteś. Ach, gdyby tak ukryć się w zaciszu własnego pokoju i odpłynąć w świat ukochanych musicali i fanfików... Nie byłoby tak źle. Niestety wakacje się kończą, a powrót do szkoły sponsoruje ci literka a jak antydepresanty, w samowolnie zwiększonej dawce. Jak inaczej wytrzymać z ludźmi?


Wkrótce dochodzi do tego jeszcze jeden problem: chyba się zakochujesz. Nie potrafisz nazwać tego, co łączy cię z Leonem, ale jedno wiesz na pewno: ten chłopak odmieni twoje życie, bo masz już dość bycia grzecznym dzieckiem i potulnego spełniania cudzych oczekiwań.

To  mądre i wzruszające książki. Autorka Fanfika, Slasha i Fluffa oddaje głos tym, którzy na co dzień milczą. Tę historię powinien poznać każdy: i nastolatki, i rodzice, dla których świat ich dzieciaków pozostaje często wielką łamigłówką.

Polecam

I.C.

Książki do wypożyczenia:

Wszystkie pola: "fanfik" - Integro - Prolib Integro (mbp.katowice.pl)


14 czerwca 2024

Szósteczkowe rekomendacje

 


Opowiadanie Wilk Jerzy z serii Edzio i przyjaciele już od samego początku wzbudza zainteresowanie dzieci nie tylko tych najmłodszych.
 Przyjaciele: wiewiórek Edzio, miś Antoni, myszki Polcia i Helcia oraz Coś pewnego wieczoru spotykają się w domu puchacza Jerzego. 

- Może poopowiadamy sobie straszne historie? - proponuje puchacz.
- Super! - cieszy się miś.
- Na przykład o wilku - dodaje Jerzy.
- O wilku? - powtarza Edzio. - A co to takiego?

 Nie wszyscy wiedzą jak wygląda wilk. Jerzy przynosi więc kostium tego strasznego stwora i staje się wilkiem Jerzym. Jest dużo śmiechu i żartów. W dobrych nastrojach przyjaciele wyruszają do lasu w poszukiwaniu owoców do ciasta. A tam z leśnej mgły wyłania się… wilk. Wilk Jerzy!   Czy aby na pewno?

Polecam

I.C.

Książka do wypożyczenia:

13 czerwca 2024

Biblioteka w plecaku 35#

 Biblioteka w schronisku górskim


Schronisko w Dolinie Roztoki



Biblioteka Górska


 Góra książek w tatrzańskim schronisku. Schronisko PTTK Roztoka im. Wincentego Pola to turystyczne schronisko położone we wschodniej części polskich Tatrach Wysokich. Mówiąc precyzyjniej, schronisko leży poniżej wylotu Doliny Roztoki, w Dolinie Białki na polanie Stara Roztoka na wysokości 1031 m n.p.m. Obiekt znajduje się w województwie małopolskim.
W górach pogoda potrafi zaskoczyć turystów - a nie ma nic lepszego jak lektura dobrej książki na schroniskowym ganku. Za oknem delikatnie bębni deszcz, a my możemy się wybrać w fascynującą podróż w głąb gór razem z taternikami, badaczami regionu, twórcami przewodników. Możemy nawet przenieść  się w Himalaje, bo na półkach drewnianej szafy możemy znaleźć pozycje o naszych najwybitniejszych zdobywcach i najniebezpieczniejszych szczytach. 

Biblioteka Górska w szafie

Jedna z wieku ciekawych pozycji 



Filmik do obejrzenia o Bibliotece: 




7 czerwca 2024

Szósteczkowe rekomendacje

 


Jeżeli szukasz historii, która totalnie Cię zaskoczy, to koniecznie sięgnij po książkę Alece Feeney Daisy Darker, autorka napisała ją według schematu bardzo podobnego do powieści kryminalnych Agathy Christie.
Daisy Darker przybywa do domu swojej babci na jej osiemdziesiąte urodziny. Jest Halloween, a Seagles - popadający w ruinę dom na kornwalijskiej wysepce - jest zespolony ze skałą, na której stoi. Rodzina Darkerów nie zbierała się w komplecie od ponad dekady. Tymczasem przychodzi przypływ i wszyscy zostają odcięci od świata. Gdy wybija północ, a na zewnątrz szaleje burza, babcia zostaje znaleziona martwa. Godzinę później znaleziona zostaje kolejna osoba... Uwięzieni na wyspie, na której ktoś zabija ich po kolei, Darkerowie muszą się mierzyć z zagadkowym zabójcą i tajemnicami z przeszłości.

Polecam

I.C.

Książka do wypożyczenia:


4 czerwca 2024

Książek wiele - od razu weselej! #35

 



Cykl Zbrodnia z Karlstad to trzy tomy: 

- Ostatnie życie
- Druga siostra
- Cichy ptak

W pierwszym tomie poznamy Szwedzko-amerykańskiego agenta FBI Johna Adderley, który będzie nam towarzyszył  przez wszystkie tomy. W Ostatnim życiu budzi się w łóżku szpitalnym w Baltimore z rozległymi obrażeniami po postrzale. Ma szczęście, że przeżył i zdaje sobie z tego sprawę. Kilka łóżek dalej leży człowiek, który dwadzieścia cztery godziny wcześniej przystawił mu do głowy pistolet.


Dziesięć lat wcześniej w szwedzkim mieście Karlstad Heimer Bjurwall poszukuje zaginionej córki Emelie. Dziewczyna jest jedyną dziedziczką imperium modowego AchWe, więc on i jego żona Sissela obawiają się, że została porwana. Kiedy lokalna policja znajduje krew i nasienie na klifie, dochodzi do aresztowania nastoletniego chłopaka z biedniejszej dzielnicy. Ten zaprzecza zarzutom, a ponieważ ciało nie zostaje odnalezione, nie można go skazać.


Akta zamkniętej sprawy dziesięć lat później zostają wysłane do Johna Adderleya i rozbudzają jego ciekawość, ma on zeznawać w procesie przeciwko kartelowi narkotykowemu, do którego przeniknął jako agent. Zostaje włączony do programu ochrony świadków. Ponieważ dorastał w Szwecji i ma szczególny powód do zainteresowania się zaginięciem Emelie, domaga się przeniesienia do policji w Karlstad. Zamierza pracować z grupą do spraw nierozwiązanych, która ponownie otworzyła tę sprawę. Jednocześnie ma świadomość, że kartel narkotykowy wyznaczył nagrodę za jego głowę. Karą za zdradę jest śmierć.

Polecam

I.C.

Książki do wypożyczenia: