30 sierpnia 2024

Szósteczkowe rekomendacje

 


Splatając ze sobą historie trzech nadzwyczajnych kobiet żyjących na przestrzeni pięciu wieków, Emilia Hart stworzyła trzymającą w napięciu powieść o kobiecym harcie ducha i przeobrażającej sile natury.
Wiedźmy to historia o tęsknocie, miłości i sile. Chociaż rozdzielone dziesiątkami czy nawet setkami lat, kobiety z rodu Weywardów – Altha, Violet i Kate – są dla siebie dziedzictwem i łączy je tak wiele.
Rok 1619, Altha czeka na proces o zabójstwo mężczyzny, który został stratowany przez własne bydło. W dzieciństwie matka nauczyła ją magii polegającej nie na rzucaniu zaklęć, tylko dogłębnej znajomości natury. Niezwykłe kobiety zawsze jednak budzą w mężczyznach strach, dlatego po usłyszeniu zarzutów o czary Altha wie, że jej droga do wolności będzie wyboista.
Rok 1942, świat ogarnięty jest wojną, a Violet siedzi zamknięta w podupadającej rodzinnej posiadłości. Skrępowana towarzyskimi konwenansami nastolatka tęskni za solidną edukacją, którą odbiera jej brat i za nieżyjącą matką, która podobno przed śmiercią straciła rozum. 
Kate w roku 2019 ucieka z Londynu do rozpadającej się chaty odziedziczonej po ciotecznej babci, którą ledwo pamięta. 

Polecam

I.C.

Książka do wypożyczenia:

27 sierpnia 2024

Książek wiele - od razu weselej! #41

 


Cykl Demony przeszłości Nataszy Sochy, to trzymające w napięciu kryminały:

- Puszka Pandory
- Calineczka
- Trzy pierścionki
- Zapach frezji


Tytułowa puszka Pandory – metalowy pojemnik po cukierkach, na który kobieta niespodziewanie natknęła się w antykwariacie, a który należał niegdyś do jej brata – staje się bodźcem do odkopania sprawy sprzed dziesięciu lat. Poszlaki są nikłe, a większość tropów to ślepe zaułki.

Jednak dzięki dociekliwości dwójki policjantów udaje się rozwikłać zagadkę i odpowiedzieć na pytanie, co się stało z Tomkiem.
We wszystkich tomach do akcji wkraczają  Klara oraz Antoni, policjanci rozwiązujący w zaskakujący sposób zagadki z przeszłości.

Polecam

I.C.

Książki do wypożyczenia:




23 sierpnia 2024

Szósteczkowe rekomendacje

 


W przewodniku Śląskie i Opolskie z serii Polska Niezwykła znajdziemy wędrówki po wyżynnych zakątkach Polski z fantazyjnymi ostańcami wapiennymi i jaskiniami oraz białe szaleństwo w Beskidzie Śląskim i Żywieckim. Ponadto w przewodniku umieszczone są liczne mapy turystyczne i plany miast umożliwiające planowanie wycieczek i poznawanie urokliwych miejscowości. Dla osób, które chcą spróbować kuchni regionalnej znajdą się nawet przepisy kulinarne.
W zależności od upodobań czytelnika znajdziemy najpopularniejsze szlaki turystyczne: piesze, samochodowe, rowerowe i wodne.

Polecam
I.C.

Przewodnik do wypożyczenia:

22 sierpnia 2024

Biblioteka w plecaku 40#

 Narodowa Biblioteka Parlamentarna Japonii (jap. 国立国会図書館 Kokuritsu Kokkai Toshokan) 


Narodowa Biblioteka Parlamentarna Japonii


Biblioteka powstała w 1948 roku z połączenia zbiorów dwóch bibliotek: wspólnej Izby Parów (Kizoku-in) i Izby Reprezentantów (Shūgi-in) parlamentu ustanowionego w 1890 roku oraz Biblioteki Cesarskiej (Teikoku Toshokan), która powstała w 1872 roku. Początkowo umieszczono zbiory w Pałacu Akasaka, a w 1968 roku biblioteka przeniosła się do własnego gmachu zbudowanego w dzielnicy rządowej Nagata-chō. W 1986 roku dobudowano do starego gmachu dodatkowy budynek, który mógł pomieścić 12 milionów woluminów. Powierzchnia obu budynków wynosi 148 000 metrów kwadratowych, z czego 53% zajmują magazyny. Biblioteka ma trzy oddziały, z których każdy ma inne zadania: biblioteka główna w Tokio gromadzi zbiory na potrzeby parlamentu i agend rządowych, biblioteka Kansai-kan zajmuje się działalnością informacyjną i informatyczną, a biblioteka dziecięca gromadzi literaturę dziecięcą.



Narodowa Biblioteka Parlamentarna Japonii

Strona Biblioteki:





16 sierpnia 2024

Szósteczkowe rekomendacje

 


Ryś Żartowniś spośród wszystkich leśnych zwierząt jest mistrzem żartów, figli i wszelakich psot. Od świtu do wieczora wymyśla podstępy i zastanawia się, kogo tym razem nabrać, komu zrobić psikusa. Lista jest długa… jeleń, zając, wilk, lis, żmija. Każde z nich wpadnie w niezłe tarapaty. I chyba tylko Rysiowi będzie z tego powodu do śmiechu. Reszcie mieszkańców lasu powoli kończą się zapasy poczucia humoru i cierpliwości do rysiowych żartów.

Co się jednak stanie, gdy to właśnie Ryś Żartowniś wpadnie w prawdziwe kłopoty, a wszystkim będzie się wydawało, że to kolejny psikus i nikt mu nie uwierzy? Czy mimo to będzie mógł liczyć na pomoc przyjaciół?

Niezwykle pouczająca, mądra, ale też zabawna opowieść o poczuciu humoru, granicy żartu oraz jego konsekwencjach, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych, która pokazuje emocje i odczucia każdej ze stron. Ta pełna ciepła i wspaniałych ilustracji historia będzie idealnym wprowadzeniem do rozmowy z dzieckiem.

Książka adresowana jest nie tylko do najmłodszych, ale także dorosłych odbiorców. Może skłonić do refleksji nad poczuciem humoru w czasach, gdy granice tego, co dozwolone i tego, co wypada, zostały mocno przesunięte.

Książkę można wypożyczyć tu:

RYŚ ŻARTOWNIŚ

A.S.


13 sierpnia 2024

Książek wiele - od razu weselej! #40

 




Cykl książek Sławomir Kruk Piotra Górskiego to osiem tomów:

- Kruk
- Gorszy
- Krewni
- Królowa lalek
- Bliska znajoma
- Ćma 
- Pułapka na szczury
- Autostrada do piekła

Komisarz Kruk jest niezawodny, odważny, bezkompromisowy, dociekliwy i cierpliwy. Kolejne morderstwa układają się u niego w jedną całość, chociaż na początku wydaje się , że nic ich nie łączy. Ale Sławek Kruk potrafi zebrać wszystkie wątki i złożyć je tak, że da się wyjaśnić każdą zagadkę.
Pierwszy tom zaczyna się od znalezienia na plaży w Jelitkowie zwłok w skórzanym worku. Wezwany z urlopu policjant rozpoczyna żmudne zbieranie dowodów i przesłuchania świadków. Jednak, wbrew jego oczekiwaniom, największym problemem okazuje się współpraca z prokuraturą, która teraz sugeruje, by nie wnikał zbyt głęboko w sprawę i zakończył dochodzenie tak szybko, jak to tylko możliwe. Ale komisarz uparcie dąży do prawdy, chociaż okazuje się, że nadepnął na odcisk bardzo wpływowym ludziom.

Polecam

I.C.

Książki do wypożyczenia:



9 sierpnia 2024

Szósteczkowe rekomendacje

 


Wszystko wskazuje na tragicznie zakończoną kradzież z włamaniem, ale inspektor Adam Fawley podejrzewa, że jest w tym coś więcej. Kiedy policja odkrywa związek z głośną sprawą kryminalną z przeszłości, w której chodziło o morderstwo dziecka i rzekomą pomyłkę sądową, prasę ogarnia szaleństwo. Nagle zespół Fawleya znajduje się pod lupą, obserwowana uważniej niż kiedykolwiek. A kiedy człowiek zaczyna grzebać w przeszłości, ma duże szanse natknąć się na kilka zakurzonych szkieletów w szafie.
Jest to pochłaniający thriller z brutalną szczerością opisujący skomplikowana historię ludzką.
Można powiedzieć, że Cara Hunter to jedna z najlepszych pisarek powieści kryminalnych.

Polecam
I.C.

Książka do wypożyczenia:




8 sierpnia 2024

Biblioteka w plecaku 39#

 Biblioteka szpitalnaFilia Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego z siedzibą w szpitalu klinicznym przy ulicy Jaczewskiego w Lublinie. Działa od 1964 roku. Była pierwszą tego rodzaju placówką w Polsce. Po Lublinie biblioteki w klinikach zorganizowano we Wrocławiu, Warszawie i Białymstoku. 



Biblioteka w Publicznym Szpitalu Klinicznym nr.4,lata 60

 Dobrze wyposażona była biblioteka podręczna. Pracownicy dołożyli wszelkich starań, żeby sprostać zamówieniom czytelników. W drugiej połowie lat 70. pracownicy kliniki najchętniej czytali monografie, książki o tematyce II wojny światowej, wspomnienia, ale też lekkie powieści kryminalne. Wśród książek, które cieszyły się zainteresowaniem znalazły się także przewodniki turystyczne i reportaże z podróży.
Pacjenci czytali rozmaite książki, w zależności od indywidualnych upodobań. W księgozbiorze była też literatura dla dzieci.



 Biblioteka w Publicznym Szpitalu Klinicznym nr.4,obecnie 

 Wiadomo, że jeżeli człowiek czyta, ma to na niego korzystny wpływ. Przenosi się w inny świat, nie myśli tylko o trudzie chorowania, ale też o czymś, co jest w życiu miłe. Poza tym te historie, które czyta, często niosą nadzieję. Pokazują, że mimo trudu, który czekał bohatera, on potrafił przez to przejść. Pacjent kieruje myśli w trochę inną stronę, nie jest zajęty tylko chorowaniem i cierpieniem, ale też czymś innym.

Biblioteka znajduje się w głównym gmachu szpitala na niskim parterze i działa od poniedziałku do piątku w godz. od 8 do 15. 

Książki to przylądek normalnego życia



2 sierpnia 2024

Szósteczkowe rekomendacje

 


Świat przyrody nie przestaje nas zaskakiwać.


Adam Zbyryt, popularyzator nauki i przyrodnik, wprowadza nas w fascynujący świat ptaków – czasem egzotycznych i rzadkich, ale przede wszystkich tych, które każdego dnia możemy spotkać w lasach i w miastach. Jego książka to nie tylko wyborna porcja rzetelnej ptasiej wiedzy, ale też świetna zachęta do rozpoczęcia własnych obserwacji.


Autor przedstawia nieznane fakty i ciekawostki, opisuje nietypowe zachowania i zwyczaje, a nieraz… sam stara się do ptaków upodobnić, żeby sprawdzić, jak mogą odbierać świat. I okazuje się, że my, ludzie, wcale tak bardzo od tych pierzastych stworzeń się nie różnimy. Tylko nam czasem trochę trudniej oderwać się od ziemi…

Polecam

I.C.

Książka do wypożyczenia: