31 października 2024

Biblioteka w plecaku 45#

Biblioteka klasztorna w Pradze

 Pierwsze biblioteki kościelne powstawały na przełomie V i VI wieku, powiązane były z przyklasztornymi skryptoriami, gdzie przepisywano rękopisy. Organizacje bibliotek zapoczątkowały reguły klasztorne, które nakazywały i określały obowiązki zakonników, zalecały przepisywanie rękopisów i organizowanie bibliotek.


Biblioteka Strahov

Główną atrakcją biblioteki klasztoru Strahov są dwie sale, w których znajduje się około 200 000 woluminów. Niestety, zwiedzający przechodzą tylko obok wejścia, aby chronić freski sufitowe przed gwałtownymi zmianami wilgotności. Freski te przedstawiają postacie Adama, Ewy i wielu greckich filozofów. 

Freski w Bibliotece Strahov

Na zewnątrz, w holu, odwiedzający mogą jednak zbadać unikalny Gabinet Osobliwości, który pochodzi z XVIII wieku. Gablota ta zawiera dość niezwykłą kolekcję wyschniętych rekinów, żółwi i innych stworzonych przez żeglarzy, aby przestraszyć ludzi w domu opowieściami o morskich potworach. 

I być może najbardziej interesującym punktem w Bibliotece Strahov w Pradze w Czechach jest niesamowity Xylotek. Są to pudełka oprawione w korę i drewno z szerokiej kolekcji drzew. Każde z tych pudełek zawiera liście, korzenie, kwiaty i owoce, które ukazują naturalne piękno Republiki Czeskiej.




Wirtualny spacer po Bibliotece:







25 października 2024

Szósteczkowe rekomendacje

 


Thriller Rileya Sagera Tylko ona została to profesjonalna intryga naprawdę świetnie zbudowana. Napięcie powoli rośnie tak, że nie jesteśmy w stanie się oderwać. 

Brutalne morderstwo, po latach sprowadzone do dziecięcej rymowanki, wstrząsnęło wybrzeżem Maine w 1929 roku. Większość ludzi oskarżała o zabójstwo siedemnastoletnią Lenorę Hope, która jako jedyna przeżyła masakrę. Dziewczyna wyparła się dokonania zabójstw, a policja nie była w stanie udowodnić jej winy. Od tamtych wydarzeń minęło prawie pięćdziesiąt lat. Kobieta nigdy nie odniosła się do oskarżeń i nie wypowiedziała się publicznie o tym, co wydarzyło się tamtej nocy. Nigdy nie opuściła rezydencji na klifie, w której doszło do masakry. 

Jest rok 1983, kiedy do rozpadającej się posiadłości przybywa opiekunka Kit McDeere. Ma zaopiekować się Lenorą, a także zastąpić poprzednią pielęgniarkę, która bez słowa w środku nocy opuściła rezydencję.
Siedemdziesięciojednoletnia staruszka na skutek serii udarów straciła mowę i zdolność poruszania się. Komunikuje się ze światem poprzez powolne wystukiwanie słów na maszynie do pisania.
Pewnej nocy Lenora składa Kit niespodziewaną ofertę. Wystukuje na maszynie zdanie: „Chcę opowiedzieć ci wszystko”.

Gdy opiekunka poznaje kolejne wydarzenia, które doprowadziły do masakry rodziny Hope, dociera do niej, że ta historia jest jeszcze bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać.
Kit zaczyna podejrzewać, że Lenora nie mówi jej całej prawdy. Jej pozornie bezbronna podopieczna nagle przestaje sprawiać takie wrażenie...

Polecam

I.C.

Książka do wypożyczenia:



22 października 2024

Książek wiele - od razu weselej! #45

 


Cykl książek Vera Stanhope autorstwa Ann Cleeves :

- Przynęta
- Droga przez kłamstwa
- Ukryta głębia
- Stłumione głosy
- Szklany pokój
- Ulica milczenia

VERA to powieści i filmy o niepowtarzalnym nastroju smutku, pustki i samotności. Tu strach trzyma za gardło od pierwszej chwili, a do ostatniej nie sposób odgadnąć, kto zabijał.
Pierwszy tom Przynęta  to niezwykle inteligentnie skonstruowany psychologiczny kryminał z misterną intrygą. Wnikliwy, przekonujący i nieodparcie fascynujący. 
„Dłużej tego nie zniosę!” – Pożegnalne słowa Belli Furness nie pozostawiają wątpliwości: popełniła samobójstwo.

Nie udźwignęła ciężaru opieki nad sparaliżowanym mężem, z którym mieszkała samotnie na odludnej farmie wśród pustych wzgórz Northumbrii. Tylko Rachael Lambert, która wraz z dwiema innymi specjalistkami prowadzi tu badania ekologiczne przed rozpoczęciem budowy nowej kopalni, nie wierzy w oficjalną wersję śmierci przyjaciółki… Kilka dni później ginie druga kobieta. Ale tym razem to morderstwo…

Do akcji wkracza inspektor Vera Stanhope. Już raz prowadziła tu śledztwo. I wolałaby o nim zapomnieć, ale sprawa sprzed lat ma swój przerażający ciąg dalszy. Wszyscy mogą być w nią zamieszani, każdy ma na sumieniu coś, co chciałby ukryć. Vera musi przeniknąć skomplikowaną sieć wzajemnych powiązań i ułożyć prawdę z zagmatwanych życiorysów trzech kobiet, które łączy jedno: każda dobrze zna znaczenie słowa zdrada…

Polecam

I.C.

Książka do wypożyczenia:


18 października 2024

Szósteczkowe rekomendacje

 


Natalie Eurotrip Emilii Szelest jest to książka o dorastaniu i decyzjach młodych dorosłych. Czytając ją przypominamy sobie jakie były nasze plany i marzenia po skończeniu szkoły.

Natalia, dziewczyna z niebogatego domu, marzy o wyjeździe do Paryża. To ma być wyprawa jej życia! By wyjechać do miasta nad Sekwaną, musi odłożyć sporo pieniędzy. Zatrudnia się więc w jednej z warszawskich naleśnikarni. Trzy miesiące harówki nie idą na marne – pod koniec sierpnia wykupuje wycieczkę! Ma się na nią wybrać z przyjaciółką.

Sprawy szybko się komplikują. Przyjaciółka okazuje się zupełnie nie tą osobą, za którą miała ją Natalia. Rozżalona dziewczyna zamiast w samolocie do Paryża ląduje w pociągu do Holandii. Tak się zaczyna jej wielka europejska przygoda. Kogo w jej trakcie spotka? Co się jej przytrafi? Czy wróci do domu, do Polski, by pracować i studiować? A może w stolicy Francji coś ją zatrzyma? Na przykład miłość…

Polecam

I.C.

Książka do wypożyczenia:


17 października 2024

Biblioteka w plecaku 44#

Pływające Biblioteki



Biblioteka na XIX wiecznym statku

Na XIX wiecznych statkach pasażerskich obszerne biblioteki zapewniały rozrywkę podczas trwających wiele dni podróży. O dziwo, na współczesnych transatlantykach także ich nie brakuje; niektóre statki mają zbiory liczące kilkadziesiąt tysięcy woluminów i własne zespoły bibliotekarzy.



Biblioteka na XIX wiecznym statku


Żeby pokazać, jak ważna jest biblioteka na statkach, wróćmy do drugiej połowy XIX oraz początku XX wieku i ówczesnych liniowców. Należy sobie uświadomić, że wtedy jakakolwiek wyprawa morska trwała sporo czasu; trasa z Anglii do Ameryki to 10-14 dni, a np. do Indii czy Australii to dobry miesiąc podróży.
Biblioteka w takiej sytuacji była najzwyczajniej w świecie potrzebna, aby móc ten czas jakoś spędzić – nie mówiąc o tym, że wówczas czytanie było o bardziej popularną rozrywką, niż dziś, a nieznajomość nowości wydawniczych była źle widziana w towarzystwie. W takiej podróży było wystarczająco dużo czasu, aby się z nimi zapoznać i jeszcze nadrobić klasyków.

Od roku1959 rozpoczęło się zaopatrywanie mieszkańców w książki z wykorzystaniem statków. Statek Epos został zbudowany w Oma Yard na zamówienie i oddany do użytku w 1963 roku. Ma 24 metry długości i był (do 2021 roku) własnością Vinnes Skyssbåtservice. Jako statek–biblioteka 2 razy w roku odwiedzał małe miejscowości w trzech norweskich okręgach Hordaland, Sogn og Fjordane i Møre og Romsdal. Zatrzymywał się w około 50 miejscach wypożyczając w ciągu tygodnia książki, a popołudniami i w weekendy na statku organizowano imprezy kulturalne dla dorosłych i rodzin z dziećmi.



Statek-biblioteka Epos w Bergen





11 października 2024

Szósteczkowe rekomendacje

LEKCJE Z PINGWINEM

 


Argentyna, początek lat 70. ubiegłego stulecia. W kraju panuje bardzo niestabilna sytuacja polityczna, inflacja szaleje, społeczeństwo coraz wyraźniej dzieli się na bogaczy i nędzarzy, a kontakt ze światem zewnętrznym jest mocno utrudniony. Na horyzoncie zarysowuje się też argentyńsko-brytyjski konflikt o Falklandy. Co zatem kierowało dwudziestokilkuletnim Anglikiem, który właśnie w Argentynie postanowił rozpocząć samodzielne życie?

Tom Michell zew przygody wyssał z mlekiem matki, która w małym brytyjskim miasteczku usiłowała hodować aligatory. Zawsze marzył o poznawaniu nieznanych kultur i krajów — im dalej, tym lepiej. Gdy więc otrzymał propozycję podjęcia pracy w prestiżowym argentyńskim college’u, nie zawahał się ani chwili. To, co wkrótce miało się wydarzyć, przerosło jednak jego najśmielsze oczekiwania.

Podczas spaceru na plaży Michell jest świadkiem przerażającej sceny. Wśród niezliczonej liczby pingwinich ciał, oblepionych ropą i smołą, jeden osobnik wciąż walczy o życie. Tom zabiera biednego ptaka do domu i zaczyna się nim opiekować. Pojawienie się niecodziennego gościa odmieni na zawsze życie mężczyzny oraz jego podopiecznych.

Oto historia, która musiałaby zostać uznana za wytwór nieprzeciętnej wyobraźni, gdyby nie fakt, że wydarzyła się naprawdę. Wzruszająca i podnosząca na duchu opowieść o niezwykłej przyjaźni oraz cenny głos w bardzo aktualnej dyskusji na temat ekologii oraz wspólnego życia człowieka ze zwierzętami.

Książkę można wypożyczyć tu:

LEKCJE Z PINGWINEM

A.S.


8 października 2024

Książek wiele - od razu weselej! #44

 



Cykl książek Legenda o Źrenicy Oka Erin Erlandsson składa się obecnie z 3 tomów: 

  • Poławiaczka pereł

  • Poskramiaczka ptaków

  • Grotołazka

O źrenicy oka krążą legendy. Mówi się, że jest najstarszą z pereł, że ten, kto ją znajdzie, będzie miał wszystko. Ale ciąży na niej także klątwa. Ci, którzy wyruszają na poszukiwanie, nigdy nie wracają. Dlatego nie jest pewne, czy perła w ogóle istnieje.

Pewnego dnia, gdy Miranda nurkowała w głębinach, zaatakował ją rekin różany. Dziewczynka straciła ramię. Ale i tak jest najlepszą poławiaczką pereł. Pragnie zdobyć źrenicę oka. Na poszukiwania zabiera ze sobą Syrsę, dziewczynkę, która nieustannie gawędzi i nawet nie umie dobrze pływać. Ale Syrsa ma też rzadką umiejętność, która może dać Mirandzie przewagę nad innymi poszukiwaczami.

Jednak niebezpieczeństwa czają się wszędzie. I nie chodzi tylko o rekiny różane w głębinach czy rzuconą klątwę. Poszukiwaczki muszą się dowiedzieć, czego tak naprawdę chce tajemnicza Iberis, który śledzi ich każdy krok.

Polecam A.S.

Książki można wypożyczyć:

LEGENDA O ŹRENICY OKA


4 października 2024

Szósteczkowe rekomendacje

 


Okinawa, jedna z tzw. blue zones, obszarów, gdzie żyje się dłużej niż w innych częściach świata, a wesołych stulatków spotyka się na każdym kroku. Dzięki spokojnym falom pieniącym się na białych plażach, kolczastym liściom pandanów i czerwonym kwiatom hibiskusa czuć tu niesamowity wyspiarski klimat. Trochę jak na Hawajach, trochę jak na Filipinach, tylko surferzy idą tutaj na sushi, a salarymen noszą kolorowe koszule w kwiaty.
Nati Ishigaki snuje wciągającą opowieść o radościach i troskach codziennego życia na wyspie, oddając niejednokrotnie głos Uchinaanchu – Okinawiańczykom. Wspólnie opowiadają o lokalnych wierzeniach, fascynacji karate i tajemnicach długowieczności.

Mimo wielu trudności i problemów uśmiech zdaje się nie schodzić z twarzy Uchinaanchu. Zawsze bowiem można liczyć na rodzinę, przyjaciół, a nawet na sąsiadów i obcych ludzi wokół. Społeczność i związki międzyludzkie sprawiają, że najskromniejsze życie jest znośne, a ludzie nie mają tu wielkich oczekiwań. Dzieci nie muszą mieć własnych pokojów, nikt nie martwi się o kupno najnowszego modelu samochodu, a na stole zawsze jest coś do zjedzenia. Być może pogoda też pomaga. Słońce i ciepło, kwitnące kwiaty przez cały rok i spokojny tryb życia sprawiają, że mimo kłopotów ludzie wciąż potrafią tu być szczęśliwi.

Polecam

I.C.

Książka do wypożyczenia:





3 października 2024

Biblioteka w plecaku 43#

 

Biblioteka Narodowa Łotwy 

Łotewska Biblioteka Narodowa z siedzibą w Rydze, narodowa instytucja kultury podlegająca Ministerstwu Kultury, założona jako Państwowa Biblioteka Łotwy w 1919 roku, po włączeniu Łotwy w skład ZSSR działała jako Biblioteka Łotewskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej a po odzyskaniu niepodległości, od 1992 roku, funkcjonuje jako Biblioteka Narodowa Łotwy.

Od 2014 roku mieści się w nowoczesnym gmachu nad Dźwiną, zaprojektowanym przez Gunnara Birker. 


Biblioteka Narodowa Łotwy

Wnętrze gmachu Biblioteki Narodowej Łotwy

Gromadzi książki, periodyki, publikacje elektroniczne i audiowizualne – jej zbiory woluminów obejmują 4,5 miliona egzemplarzy. Ma prawo do otrzymywania egzemplarza obowiązkowego.

W bibliotece znajduje się 52 tys.manuskryptów  i druków rzadkich, m.in. dzieło Sebastiana Münstera „Cosmographiae...” wydane w Bazylei w 1550 roku, zawierające najstarszy znany tekst w języku łotewskim – „Ojcze nasz Johanna Hasentödtera, a także najstarszy plan miasta Rygi.


Zbiory Biblioteki Narodowej Łotwy



Sala koncertowa w gmachu Biblioteki Narodowej Łotwy