" Kto czyta książki żyje podwójnie" (Umberto Eco)
Ten cytat oddaje doskonale znaczenie książek w życiu każdego człowieka. Za murami więzień zachęcanie osadzonych przez funkcjonariuszy do literatury właściwie dobranej to również element resocjalizacji.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy zakład karny stwarza skazanym warunki odpowiedniego spędzania czasu wolnego. W każdym zakładzie karnym i areszcie śledczym znajduje się biblioteka lub punkt biblioteczny.
Biblioteka więzienna to istotne miejsce dla działalności terapeutycznej, tak zwanej twórczej resocjalizacji. Dotyczy ona przede wszystkim edukacji kulturalno - oświatowej, służy rozwojowi aktywności kulturalnej osadzonych oraz inicjuje, kształtuje i udoskonala ich zdolności artystyczne. Biblioteką zarządza i opiekuje się wyznaczony do tego wychowawca. Do jego obowiązków należy gromadzenie, opracowywanie, udostępnianie i utrzymywanie w odpowiednim stanie księgozbioru, prowadzenie ewidencji i statystyk dotyczących biblioteki, organizacja i nadzór nad funkcjonowaniem punktów bibliotecznych, czytelni czy wypożyczalni prasy. W więziennej bibliotece są osobne księgozbiory dla funkcjonariuszy i osadzonych.
Jakie znane książki napisano w więzieniu?
Na wstępie warto zaznaczyć, że przyczyny osadzenia mogą być różne – to nie tylko kary za dokonane przestępstwa. Wyłączenie ze społeczeństwa może także stanowić wyraz prześladowania za deklarowane poglądy i działalność antysystemową lub wynikać z działań wojennych, internowania.
Nelson Mandela był osadzony przez dwadzieścia siedem lat z powodu swoich poglądów politycznych . Przemyślenia z tego okresu zebrał w książce „Konwersacje z samym sobą”. W niewoli pisali natomiast Marco Polo oraz Ezra Pound.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz