20 marca 2025

Literackie kurioza #6

 KSIĄŻKI SZYFROWANE

    W XVI stuleciu stosowanie soku z cytryny jako atramentu sympatycznego, widocznego dopiero po podgrzaniu zapisanego papieru, było już od dawna praktykowane, podobnie jak arabskiego substytutu z żywicy. Od Heroda w Dziejach dowiadujemy się o dwóch starożytnych przykładach tajnopisów. Pierwszy wiąże się z osobą Histiajosa, tyrana Miletu, który przetrzymywany w Suzie w 499 roku p.n.e przesłał swojemu zięciowi polecenie wszczęcia buntu przeciwko królowi perskiemu Dariuszowi I. Pomysłowy Grek ogolił głowę zaufanemu niewolnikowi, wytatuował treść na skórze, a kiedy włosy odrosły, wysłał go w drogę.

Poniżej na fotografii możemy zobaczyć jak nie czytelny może być alfabet gotycki, XVI wieczni skrybowie wymyślili zdanie: " mini muminum nivium minimi munium nimium vini muniminum imminui vivi minumum volunt" (najmniejsi mimowie bogów śniegu nie chcą, aby za ich życia szczególna powinność ochrony wina została zlekceważona)


Tajemniczy tekst, zwany dziś Rękopisem Wojnicza, stał się przedmiotem obsesyjnych badań na całym świecie - mimo to jeszcze żaden kryptograf, ani zawodowiec, ani amator (wliczając w to amerykańskich i brytyjskich łamaczy kodów z czasów I i II wojny światowej) nie zdołał go rozszyfrować. Może dlatego, że wykazuje cechy zarówno kompletnego, naturalnego języka, jak i skomplikowanego zaprojektowanego szyfru ze znakami kusząco podobnymi do znanych symboli stenograficznych.


Rękopis Wojnicza


Skomplikowany diagram z rozkładówki nierozszyfrowanego dzieła zwanego Rękopisem Wojnicza


Strona z hiszpańskiego rękopiśmiennego poradnika kryptogram (ok.1600) autorstwa szyfranta w szyfranta w służbie wicekróla Nawarry, Martina de Cordoba


Piktogramowy list do sir L...e od diabła. Miedzioryt Johna Kaya z A Series of  Original Portraits and Caricature Etchings (1837 - 1838)





Kody i szyfry odegrały wiele kluczowych ról w ciągu ostatnich tysięcy lat, chroniąc tajemnice władców, kupców i zakonników, a niektórych nikt nie był w stanie rozszyfrować. W następnych naszych "literackich kuriozach" poznamy jeszcze inne ciekawe przypadki ksiąg owianych tajemnicą.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz