4 kwietnia 2025

Szósteczkowe rekomendacje

 


Zielonoświątkowiec, tenisista i dietetyk, który uznał, że dietą odkwaszającą można wyleczyć wszystkie choroby świata. Uduchowione małżeństwo, które z niezachwianą wiarą praktykowało uzdrawianie przez nałożenie rąk. Imigrantka z Polski, która leczyła Amerykanów pijawkami, a nawet założyła akademię hirudoterapii w Las Vegas. Mężczyzna uważający się za wcielenie kosmicznego bóstwa zesłanego na Ziemię, by przynieść jej mieszkańcom cudowne panaceum – MMS, środek zawierający chloryn sodu.

Matthew Hongoltz-Hetling zgrabnie łączy historie swoich bohaterów z opisem dysfunkcjonalnego systemu ochrony zdrowia w Stanach Zjednoczonych. Dlaczego aż tylu Amerykanów całkowicie straciło zaufanie do nowoczesnej medycyny, a zamiast niej wybrało cudowne maści, naświetlania i inne alternatywne terapie? Z jakiego powodu wierzą w teorie spiskowe, czasami zupełnie niedorzeczne? Czy to wina niewydolnych instytucji państwowych, popularności internetowych diagnoz i recept na zdrowie, czy może sprzedawców leków i libertarian suflujących ludziom ideę „wolności medycznej”?

Książkę można wypożyczyć tu:

INWAZJA UZDRAWIACZY CIAŁ

A.S.


3 kwietnia 2025

Literackie kurioza #7

KSIĄŻKI SZYFROWANE cz. II


Trójkątna księga hrabiego Saint-Germain (ok.1750), zakodowana francuska praca okultystyczna, rzekomo odkrywająca sekret długowieczności. Ów tajemniczy, ekscentryczny alchemik i łowca przygód zafascynował tym twierdzeniem XVII- wieczną socjetę Europy; utrzymywał, że żyje już wiele wieków i był jednym z weselników w Kanie Galilejskiej, gdy Jezus przemienił wodę w wino. Horace Walpole tak o nim napisał: "Śpiewa, cudownie gra na skrzypcach, komponuje, jest szaleńcem".



Trójkątna Księga hrabiego Saint-Germain

Kanadyjski lekarz Samuel Bean postawił na cmentarzu Rushes w Welelesley (stan Ontario) zakodowaną stelę, aby upamiętnić swoje dwie pierwsze żony . Poczynając od siódmej litery od lewej w siódmym rzędzie od góry i posuwając się nieregularną lewoskrętną spiralą, można odczytać angielską inskrypcję: "Ku pamięci Henrietty , 1. żony dra S. Beana, zmarłej 27 wrz. 1865 w wieku 23 lat, 2 miesięcy i 17 dni, oraz Susanny, jego 2. żony, zmarłej 27 kwietnia 1867 w wieku 26 lat, 10 miesięcy i 15 dni. Lepszych 2 żon 1 mężczyzna nigdy nie miał. Były darem od Boga, lecz teraz są w niebie. Boże, spraw, abym ja S.B., tam się z nimi spotkał".


Zakodowana Stela na cmentarzu Rushes w Wellesley


Przykłady sztuki malowania brzegów książek. Te ukryte zdobienia, nanoszone na krawędzie kart, pozostają niewidoczne, gdy książka jest zamknięta, uwidaczniają się natomiast, gdy lekko rozsunąć stronicę. Technikę tę wypraktykowano w drugiej połowie XVII w. Londynie i Edynburgu, spopularyzowała się zaś w XVIII w.


Pomalowane brzegi książek

Szyfrowane pocztówki z kolekcji Tobiasa Schrodela. Pocztówki te były w modzie wśród młodych kochanków w XIX i na początku XX wieku, pragnących utrzymać swoje romanse w sekrecie. Zazwyczaj posługiwano się prostymi szyframi podstawieniowymi. Treść waha się od niewinnych zdanek do intymnych wyznań.


Szyfrowane pocztówki

Szyfrowane arkusze Thomasa J. Bealea, w których miała być ukryta lokalizacja ogromnego skarbu zakopanego gdzieś w hrabstwie Bedford w Wirginii. Drugi odczytano, za klucz przyjąwszy amerykańską Deklarację Niepodległości.


Szyfrowany arkusz z lokalizacją skarbu