30 kwietnia 2025

Literackie kurioza #9

                         DZIWNE KOLEKCJE cz. II




Libro de los Epitomes (Księga epitomów) przeleżała niezidentyfikowana trzysta lat, nim w 2019 roku odkryto ją w Arnamagneańskim Zbiorze Rękopisów w Kopenhadze. Na ponad 2 tys. stron spisane są streszczenia części ogromnej biblioteki Hernanda Colona (1488-1539), syna Kolumba, który starał się zebrać po egzemplarzu wszystkich książek świata. Jego licząca około 20 tys. woluminów kolekcja była największym księgozbiorem epoki. Przetrwała z niej tylko jedna czwarta, od 1552 roku przechowywana w katedrze sewilskiej, zatem Libro... jest jedynym źródłem o wielu tytułach, które już istnieją.



 Wytatuowany tuńczyk z wielkiej Księgi ryb Adriaena Coenensza (1580)




Syrena, cios (nie) łaski dla dzieła Renarda. Oryginalny podpis brzmi: " Potwór przypominający syrenę, o długości 59 cali i proporcjach węgorza" (co nasuwa przypuszczenie, że był to w istocie wielki węgorz).




Atlas tkanin  kapitana  Cooka (1787)- zbiór egzotycznych materiałów z licznych kultur napotykanych przez odkrywcę w podróżach po Pacyfiku.





A Clasical Dictionary of the Vulgar Tongue - własny egzemplarz autora z odręcznymi adnotacjami.
Francis  Grose (1731-1791), który twierdził, że jest "za gruby, by jeździć konno, i za biedny, by posiadać powóz", zbierał w ten sposób materiał do swej najsłynniejszej pracy, nieustraszony w dążeniu do ułożenia jak najpełniejszego słownika wulgaryzmów i żargonu kryminalistów - z hasłami, jakie pominięto w leksykonie Johnsona.









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz