29 maja 2020

Tydzień Czytania Dzieciom








Pobierz plakat w
Tematem przewodnim XIX OTCD są zwierzęta. Zachęcamy do regularnego czytania dzieciom. Szczególnie polecamy wartościową literaturę dla dzieci i młodzieży, by budować świadomość proekologiczną i uwrażliwić młode pokolenie na potrzeby zwierząt.

28 maja 2020

Godziny pracy

Przypominamy aktualne godziny pracy:
Poniedziałek, środa, piątek – 11.30-19.00
Wtorek, czwartek – 8.00-15.00

Sobota nieczynne



Szósteczkowe rekomendacje


Max Czornyj pisze kryminały, sensacje, thrillery. Zapewne większość przeczytała tom I Slepiec z cyklu Liza Langer i Orest Rembert, teraz mamy okazję przeczytać tom II Grób.
W lesie pod Gdańskiem robotnicy odkrywają masowy grób. Wiele wskazuje, że to albo cmentarzysko ofiar seryjnego mordercy sprzed lat, albo miejsce spoczynku pacjentów poddawanych potwornym eksperymentom przez nazistów. Zmumifikowane ciała noszą tajemnicze ślady. Śledczy muszą je rozszyfrować. Jednak nie tylko oni interesują się grobem.
Tymczasem lokalny przedsiębiorca otrzymuje przerażającą przesyłkę...
Komisarz Liza Langer i profiler Orest Rembert muszą poprowadzić jedno z najbardziej makabrycznych śledztw w swojej karierze. Okrutny sadysta również ich obrał sobie za cel.
Co łączy ofiary?
Jakie znaczenie mają ślady na ich ciałach?
Co tak naprawdę interesuje tajemniczego psychopatę?
Odpowiedzi na te pytania kryją się w GROBIE

Polecam
Izabela Cisek

23 maja 2020

Szósteczkowe rekomendacje


Wspaniała książka Thomasa Brunstroma i Thorbjorna Christoffersena Tata Oli już nie chce być dorosły, pokazuje dzieciom, że być dorosłym wcale nie jest
takie proste.

– Ja tam bym chciała być dorosła – westchnęła Ola.
– Taa. A ja bym wolał być dzieckiem – rozmarzył się tata.
A co by było, gdyby tak naprawdę Ola nagle stała się dorosła, a tata dzieckiem?
Ola jest zmęczona byciem dzieckiem.
To okropnie nudne, kiedy dorośli o wszystkim decydują.
Ale tata Oli jest zmęczony byciem dorosłym.
Dlatego pewnego dnia postanowili zamienić się rolami.
Teraz Ola musi być dorosła, odebrać tatę z pracy, zrobić zakupy i ugotować obiad.
Za to tata musi wcześnie pójść spać.
To będzie naprawdę bardzo dziwny dzień.
IC

20 maja 2020

Szósteczkowe rekomendacje


Kto przeczytał pierwszy tom Sarah Denzil Morderczyni zapewne z wielką chęcią sięgnie po tom drugi Ktoś musi umrzeć. Nowe nazwisko nie wystarcza, by odciąć się od przeszłości. Na klifie sennego miasteczka Clifton-on-Sea policja znajduje okaleczone ciało młodej kobiety. Rozpoczyna się ciąg fatalnych zdarzeń. Mimo to, że Leah Smith ma nową tożsamość, pracę i dom, znajduje się w śmiertelnym niebezpieczeństwie.
Nadmorskie miasteczko kryje niejedną tajemnicę.
Genialny thriller psychologiczny. Mistrzowska analiza strachu, bezsilności i paranoicznych zachowań dyktowanych brakiem poczucia bezpieczeństwa. Ktoś musi umrzeć to mroczna i niepokojąca historia, która od samego początku wywołuje dreszcze. Jednocześnie czyta się ją z przejęciem, jednym tchem, gdyż śmiertelne niebezpieczeństwo grożące bohaterom nie pozwala na przerwę w lekturze.
Polecam
Izabela Cisek

19 maja 2020

Instrukcja obsługi domowego zwierza

A może postanowicie zaopiekować się futrzakiem większym lub miejszym szynszylą, królikiem, chomikiem, koszatniczka, szurem, świnka morska, myszką. Nie zajmują tyle miejsca, tanie w utrzymaniu, zadowolą sie niedużą klatka. Małe futrzaki są urocze, kontaktowe, przyjacielskie, przywiązują się do opiekunów. Wiele potrafią się nauczyć. Królik chodzi za swoim panem, łasi się do niego. Świnka morska z czasem reaguje na swoje imię, lubi pieszczoty, domaga się głaskania. A koszatniczki rozśmieszają do łez biegając w specjalnym kołowrotku. Najmocniej kochają szczury, to zwierzątka wyróżniające się inteligencją.Polecamy książkę:


W grę wchodzi także chodowla ptaków. Papużka falista, żako, ara, nierozłaczka, kanarki.


Jeśli marzy wam się śpiew kanarka kupcie samczyka, który śpiewa przez cały rok, zwłaszcza kiedy przebywa w samotności. Trzeba też zaopatrzyć się w klatkę. Najlepsza będzie klatka z drutu o otworach tak małych, aby kanarek nie mógł przecisnąć przez nie głowy. W środku musi być bezpiecznie – żadnych dziur i wystających prętów, bo kanarki są ciekawskie i mogą się zranić. Minimalna długość dla jednego ptaka to 60 cm, szerokość 40 cm, a wysokość – 50 cm. Na wysuwane dno klatki należy nasypać piasku, który trzeba wymieniać przynajmniej raz w tygodniu. Klatkę stawiajmy blisko okna, ale uważajmy na zbyt duże nasłonecznienie, no i poidełko. Woda dla ptaków jest niezwykle ważna i należy ją wymieniać co dwa dni.
Ciekawostka - kanarki uwielbiają się kąpać. Przyda się wanienka. Nie stawiajmy jej jednak w klatce – zachlapią piasek i trzeba go będzie zmieniać. Lepiej umieścić ją obok klatki, a nawet na stole, jeżeli kanarki są już wystarczająco oswojone, by tam podlecieć.






18 maja 2020

Młodzi polecaja


Agnieszka Osiecka dzieciom


Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Jak wygląda, co to jest i co wchodzi w skład Ptasiego Życia? Co można spotkać w Dixielandzie? Jaki jest wzór na diabelski ogon? Co to jest Pantoflisko? I co myśli Ptakowiec?
Ta książka to zbiór krótkich i długich opowiadań Agnieszki Osieckiej. Między innymi znajdziecie tam opowieści:
  1. Dixie - tytułowe autko Dixie i dwójka rodzeństwa, Marek i Karolina, podróżują po Dixielandzie, a tam spotykają różne stwory, w tym dziwaczne Siódmaki, Szalonego Kelnera oraz strasznego Subiektywniaka.
  2. Dzień dobry, Eugeniuszu - ptak z gliny podróżuje z Szwecji do Polski. Zapowiada się dużo przygód!
  3. Wzór na diabelski ogon - jedna z moich ulubionych opowieści, które kiedykolwiek przeczytałam. Nauczyłam się przy tym trochę fizyki, wyśmiałam się, a kiedy skończyłam, westchnęłam…
  4. Pantoflisko - lew Michał daruje życie lisowi. Nie wie, ile powikłań z tego wyniknie!
Jest to bez wątpienia świetna książka, a właściwie zbiór opowieści. Bawi, uczy i wzrusza. Naprawdę warto przeczytać!





15 maja 2020

Międzynarodowy Dzień Rodzin


 Z okazji Międzynarodowego Dnia Rodzin polecamy książki:

1. Aleksander Maxeiner To wszystko rodzina.


Ta żywa i ciepła książka dostarczy młodemu czytelnikowi ciekawych informacji o różnorodnych formach rodziny, np. o samotnych rodzicach, rodzinach patchworkowych, rodzinach jednopłciowych, czy wreszcie rodzinach adoptujących dzieci.

Czytając tę pięknie ilustrowaną książkę, na pewno znajdziesz historię własnej rodziny i wyjaśnienie, dlaczego jest taka unikalna. Być może dlatego, iż taka rodzina jak twoja jest tylko jedna jedyna na całym świecie.

2. Trace Moroney To co najbardziej lubię, Rodzina

Seria książek o charakterze wychowawczym dostosowanych do psychologicznego rozwoju dziecka ukazująca świat z perspektywy malucha – w tym przypadku sympatycznego królika. Każda książka składa się z prostej i przystępnej opowieści przeznaczonej dla dziecka i pomagającej mu odnaleźć się w codziennej sytuacji oraz części skierowanej do rodziców, opiekunów lub wychowawców z praktycznymi poradami i wyjaśnieniami dotyczącymi poruszanego w niej zagadnienia.

3. Annette Aubrey Rodzina Zuzi
Seria „Jak zrozumieć…” została opracowana specjalnie po to, by pomóc małym dzieciom uporać się z nowymi, niepokojącymi lub przykrymi sytuacjami i zdarzeniami w ich życiu.
W książce znajdziecie nie tylko opowiedzianą z wyczuciem historię ułatwiającą rozmowę z dzieckiem na trudny temat, lecz także piękne ilustracje oraz wskazówki, jak omówić problem, by odpowiedzieć dziecku na wszelkie pytania, jakie mogą je nurtować w związku z nowymi okolicznościami czy informacjami, i uporządkować wiążące się z tym emocje.

4. Jan Twardowski Siedem łyżeczek. Rozmowy o rodzinie

Co to jest rodzina? Czy pies też do niej należy? Czy można kochać i smucić się? Czy można kochać i być surowym? Czy można kochać i czasem się kłócić? Kim jest mamusia? Czy pochwaliłeś kiedyś swoją mamusię? Czy wiesz, że mamusia ma cudowne oczy? Pomyśl, jaki jesteś wobec swojego tatusia? Czy myślisz o nim? Czy modlisz się za niego? Czy babcia jest królową? Kiedy dom rodzinny jest miłością?

5. Michael Bond Bajka o mysiej rodzinie


Dawno, dawno temu…

W niewielkim domku dla lalek mieszkała sympatyczna rodzina myszy. Pewnego dnia straciła dach nad głową. Kolejne miesiące myszki spędziły w ogrodowej szopie…

A to był dopiero początek historii!

6. Anna Edyk-Psut Moja Rodzina. Wierszyki dla dzieci

Siostra mamy to ciocia, brat taty to stryjek, córka cioci to kuzynka. Jak się w tym wszystkim połapać? Jak to zrozumieć? Pomoże ci nasza wesoła książeczka! Znajdziesz w niej mnóstwo zabawnych wierszyków o Zuzi i jej rodzinie. Są tam starszy brat Zuzi Tomek, mama Katarzyna, tata Jacek, stryjek Leon, ciocia Zosia, wujek Ryszard i ich córeczka Dorotka, a także babcie Gosia i Celina oraz dziadkowie Stasiek i Jurek. Poznaj zwariowaną rodzinkę Zuzi!

7. Robert Buczek Rodzina Bzików

Pan Bzik wypieka wybuchowe ciasteczka, pieszczotliwie nazywane wucetami, które Pani Bzikowa połyka w całości. Zdolny Gucio konstruuje bombowe wynalazki, Maja spędza wolny czas w oknie, czytając w myślach przechodniów, a Mały Pykacz nie lubi kiełbasy pieprzowej i gryzie, gdy zapała do kogoś uczuciem. Gdy są razem, to nawet żeglarstwo nie jest im straszne (hmmm... no może troszeczkę). Radę dadzą sobie ze wszystkim, choćby to był nalot kosmicznych obżartuchów. Rodzina Bzików to mądra, wspaniale ilustrowana i przezabawna opowieść, która rozbawi nawet największego ponuraka.

8. Anna Ciddor Dwoje drzwi i dziewięcioro dzieci
Jest rok 1920. W podwójnym mieszkaniu w Lublinie mieszka rodzina Rabinowiczów. Dom jest wypełniony ciężką pracą i skupieniem, ale też śmiechem i zabawą. Możemy podejrzeć rodzinę podczas codziennych zajęć, zakupów, gotowania tradycyjnych potraw i odprawiania religijnych rytuałów. Największym wydarzeniem staje się ślub najstarszej córki, która po raz pierwszy zobaczy swojego narzeczonego dopiero w dniu ślubu!
9. Anita Głowińska Kicia Kocia i Nunuś. Bardzo fajna rodzina

Książka o Kici Koci i Nunusiu z otwieranymi okienkami. Sympatyczna kotka i jej młodszy brat wybierają się w odwiedziny do państwa Kwiatków. Po drodze mijają wiele domów. W każdym z nich mieszka jakaś rodzina, a każda jest inna. Rodziny się od siebie różnią, ale wszystkie są fajne. Kicia Kocia i Nunuś muszą otworzyć wiele okienek, żeby je poznać!
10. Felicity Brooks Wszystko o rodzinach

Ta książka pokazuje, że rodziny mają różne kształty i rozmiary. Zaprasza do poznania rodzin z całego świata. Przekonuje, że w każdej rodzinie najważniejsza jest miłość i wspólne spędzanie czasu.
Ta pięknie ilustrowana książka mówi m.in. o tym, kto jest kim w rodzinie, co to jest drzewo genealogiczne, jak na całym świecie wyglądają domy, codzienność i święta rodzinne. Pokazuje rozmowy, uczucia, zabawy - na wszystkich kontynentach.
Wspaniała książka dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych.
Pomaga zrozumieć różnorodność. Ułatwia dorosłym rozmowę z dziećmi na temat rodziny. W przystępny sposób objaśnia sprawy bliskie dzieciom.



14 maja 2020

Szósteczkowe rekomendacje


Nowy thriller psychologiczny Wyrwa Wojciecha Chmielarza, autora
znakomicie przyjętej przez czytelników Rany i  Żmijowiska. Jest to to opowieść o mężczyznach, którzy kochali tę samą kobietę i którzy będą musieli zmierzyć się z tajemnicą jej śmierci. O poczuciu straty i głuchej rozpaczy zmieniającej się w gniew, który szuka ujścia. To także historia o splątanych uczuciach, o trudnej przyjaźni i o konsekwencjach życiowych błędów. I o tym, że można niewiele wiedzieć o kimś, z kim mieszka się pod jednym dachem. Kiedy Maciej Tomski dowiaduje się, że jego żona Janina zginęła w wypadku samochodowym, myśli, że wali mu się cały świat. Jak powiedzieć dwóm córeczkom, że właśnie straciły matkę? Jak powiedzieć teściom? Jak ma teraz funkcjonować, gdy dotychczasowe, spokojne życie nagle szarzeje i zmienia się w ciąg udręk? Maciej nie ma jednak pojęcia, dlaczego do wypadku doszło pod Mrągowem, skoro Janina powiedziała mu, że jedzie na delegację pod Kraków. Pomyliła się? Okłamała go? A gdy na jej pogrzebie pojawia się tajemniczy mężczyzna, Maciej zaczyna rozumieć, że Janina miała wiele sekretów. Znacznie więcej, niż można się spodziewać po kimś tak zagonionym i zapracowanym. I że musi się z nimi zmierzyć.
Pytania zaczynają się mnożyć, a tragedia zmienia w skomplikowaną zagadkę. Maciej jedzie na Mazury i wkrótce przekonuje się, że być może tak naprawdę nie znał kobiety, z którą spędził ostatnich dwanaście lat życia.
Izabela Cisek

Szukajcie na platformowe  Legimi

13 maja 2020

Młodzi polecają


Książka bez obrazków
Autor: Benjamin Josef Novak
Ta książka spodobała mi się właśnie dlatego, że nie ma obrazków. „Kazała“ mamie powtarzać głupie słowa i robić dziwne miny. Można się śmiać przy niej bardzoooo głośno! Poproście dorosłych,żeby ją wam przeczytali. Jeśli nikt nie ma czasu na czytanie to zobaczcie jak czyta aktor Maciej Sthur. Wystarczy włączyć  

https://www.youtube.com/watch?v=y9sqfepiFgM






12 maja 2020

Instrukcja obsługi domowego zwierza

Dachowiec czy z rodowodem? 

Zapewne właściciele kotów zgodzą się,ze kot jest wartością bez względu na jego rodowód czy jego brak!







Krótka instrukcja dla właściciela kota:
 
·       stwórz kotu warunki, żeby mógł  polować to leży w jego naturze,
·       kot potrzebuje kontaktu z opiekunem, ale kot woli sam inicjować zabawy, nie narzucaj mu się z głaskaniem,
·       pamiętaj koty mruczą dla rozładowania stresu, przy bólu, podczas bólów porodowych, 
·        nie stawiaj kuwety kota blisko jego  jedzenia,
·        kup dobry drapak kot uwielbia drapać,
·        zapewnij mu stały dostęp do wody,
·        nie karm kota resztkami ze stołu i nie dawaj mu mleka
·        koty preferują małe posiłki kilkakrotnie w ciągu dnia,
·        zabezpiecz balkony i okna specjalnymi siatkami,
·        częste przestawianie mebli w mieszkaniu może irytować kota,




11 maja 2020

Szósteczkowe rekomendacje.


Mamy coraz więcej nowych autorów książek, a zarazem mnóstwo nowości do wyboru. Ale czasami warto sięgnąć po coś starszego, a nawet coś, co już kiedyś czytaliśmy. 

Ostatnio z radością przeczytałam po raz kolejny Pożegnanie z Afryką Karen Blixen.To autobiograficzna i najbardziej znana powieść duńskiej pisarki. Napisana w pięknym, zmysłowym stylu, z jednej strony ukazuje niepowtarzalne piękno Czarnego Lądu, z drugiej obnaża różnice między kulturą a naturą. Jest pełna współczucia, zrozumienia i szacunku dla drugiego człowieka. Blixen utrwaliła portret Afryki, której już nie ma. Afryki czasów kolonialnych, tworzonej przez przenikające się kultury miejscowych i przyjezdnych, próbujących narzucić swoje reguły, często związane z brakiem poszanowania dla lokalnej społeczności.
"Miałam w Afryce farmę u stóp gór Ngong. Sto sześćdziesiąt kilometrów dalej na północ wyżynę przecinała linia równika, farma zaś leżała prawie dwa tysiące metrów nad poziomem morza. W południe odczuwała się tę wysokość tak, jak gdyby człowiek znalazł się blisko słońca…"
Polecam

Izabela Cisek



Pierwsze zdania książki Loteria Patrici Wood "NAZYWAM SIĘ PERRY L. CRANDALL i nie jestem niedorozwinięty. Babcia mówiła, że szczęściarz ze mnie" wprowadzają nas w świat człowieka z niepełnosprawnością.
Perry 32-letni mężczyzna z niskim ilorazem inteligencji mieszka z babcią, która uczy go wszystkiego, czego potrzebuje, by przetrwać. Iloraz inteligencji Perry’ego wynosi tylko 76 punktów, ale Perry nie jest głupi. Umie notować, by nie zapominał. Pracuje w sklepie, wie że trzeba odkładać pieniądze na koncie. A co najważniejsze – wie, komu ufać. Gdy babcia umiera, Perry niespowdziewania wygrywa na loterii 12 milionów. Wtedy okazuje się, że ma znacznie większą rodzinę, niż przypuszczał, i zupełnie nie wie, jak sobie z nią poradzić. I pewnie nie poradziłby sobie, gdyby wcześniej nie zdobył dwu innych skarbów – miłości swojej babci oraz grona oddanych przyjaciół. Ta debiutancka powieść P.Wood jest przede wszystkim powieścią o zaufaniu i lojalności. Główny bohater Perry opowiadając swoją historię zmusza nas niejako do wejścia w jego skórę. Możemy usłyszeć, jak mówi, poznać jego system skojarzeń i zobaczyć, ile potrzebuje na nie czasu, możemy spróbować wyobrazić sobie, jak to jest odstawać od reszty społeczeństwa. Polecam tę powieść jeszcze jednego powodu – pozwala mam ona zmierzyć z własnym lękiem przed niepełnosprawnością !

Danuta W.

7 maja 2020

Szósteczkowe rekomendacje



Tym  co czytają dla walorów poznawczych biografie chciałam zwrócić uwagę na autobiografię Beaty Tyszkiewicz Nie wszystko na sprzedaż. Napisana lekkim językiem, czyta się ja jak dobrą powieść. Liczne fotografie w dużym formacie, ubarwiają tekst. Legendarna aktorka polskiego kina w ciekawy sposób opisuje wydarzenia ze swojego życia. Dzieli się radościami, smutkami, miejscami swej młodości, przepisami kulinarnymi, opowiada o swoich pasjach i robi to w bardzo subtelny sposób. Odkrywa przed nami swoje dzieje a jednocześnie uważny czytelnik czuje, że „nie wszystko jest na sprzedaż”. Dobra lektura w ten niepewny czas! /DW/

6 maja 2020

Otwieramy

Dobra wiadomość! 


Więcej informacji  https://mbp.katowice.pl/aktualnosci/1029-zapraszamy-do-biblioteki

Młodzi polecają


Młodzi nasi czytelnicy przysłali nam recenzję książek, które czytają na kwarantannie. 
Oto jedna z nich:

Pan Kartezjusz gra w statki,
czyli podróże do krainy matematyki
Autor: Anna Cerasoli
  • Czy kosmici używają liczydeł?
  • Jak zmierzyć wysokość piramidy Cheopsa za pomocą kija i cienia?
  • Co to takiego fraktale i dlaczego najłatwiej spotkać je zimą?
  • Komu króliki pomogły przejść do historii matematyki?


Na te wszystkie pytania i wiele innych odpowiada ta książka, pisana z punktu starszej siostry Filipa. Filip często zadaje swojemu dziadkowi, emerytowanemu nauczycielowi matematyki, różne pytania na rozległy tematy powiązane z matematyką.
Wszystko to napisane tak, że chyba każde dziecko zrozumie różne, czasem trudne problemy matematyczne.
W książce znajdzie się dużo dziecięcego humoru, kiedy dziecko troszkę źle interpretuje dorosłych. Jest tam też zagadka, pomysł na zabawę matematyczną i inspiracja do pracy plastycznej!
Matematyka jest wszędzie!



5 maja 2020

Instrukcja obsługi domowego zwierza


Mieszkamy ze zwierzętami w naszych domach dla osobistej przyjemności lub dla towarzystwa. Najczęsciej mamy psa albo kota. Niektórzy papugę, chomika, rybki czy patyczaki. Czy myślimy o ich potrzebach? Czy wiemy jak reagują na różne sytuacje? Dobry opiekun pozwola  psu pozostać psem, w przypadku kota – oczywiście, kotem. Mało wiemy  o zwierzętach, które otaczają nas na co dzień. Domowe pupile potrafią nas zaskoczyć. Niektóre fakty z ich życia tylko potwierdzają, że zwierzęta są dużo inteligentniejsze, niż sądzimy.
W naszej Filii mamy publikacje, w których przeczytacie interesujące porady dotyczce Waszych milusińkich domowyników.

CZY wiedzieliście, że:

Koty o białej sierści są zazwyczaj głuche i mają jedno oko koloru zielonego, a drugie koloru niebieskiego. 

Ta różnica koloru między lewym, a prawym okiem nazywa się heterochromia i występuje głównie u psów rasy husky.



Dzięki budowie czaszki króliki widzą wszystko dookoła.

Szczęśliwe psy machają ogonem na prawo, smutne na lewo.

Od roku 2015 polska nazwa gatunkowa świnki morskiej to Kawia domowa

Psy dingo jedzą ryby i inne skorupiaki.


Krótka instrukcja dla właściciela psa:

  • Nie wypuszczaj swojego psa z domu bez opieki. 
  • Ucz go posłuszeństwa, aby nie oddalał się bez pozwolenia i nie był uciążliwy dla innych ludzi.
  • Dbaj, żeby zawsze miał  świeżą wodę do picia. 
  • Przy obroży zainstaluj specjalny identyfikator z adresem. 
  • Wyprowadzaj psa na spacer na smyczy i spuszczaj z dala od ulicy lub na terenie ogrodzonym.
  • Co roku poddaj swojego psa szczepieniom, a co 6 miesięcy go odrobaczaj.
  • Czesz psa regularnie i sprawdzaj, czy nie ma pcheł.
  • W gorące dni nigdy nie zostawia psa zamkniętego w samochodzie.
  • Spędzaj z nim dużo czasu – to lubią wszystkie psy!
O kotach instrukcję umieścimy  za tydzień.

4 maja 2020

Szósteczkowe rekomendacje


Kto przeczytał pierwszy tom Łowca Tygrysów znanej autorki światowego bestsellera Jeździec miedziany Pauliny Simons na pewno z chęcią przeczyta tom drugi Królestwo nędzników.
Druga część trylogii Kres wieczności opisuje dalszy ciąg perypetii związanych z uczuciem Juliana i Josephine, rozwijającym się w różnych okresach czasu.
To historia miłosna niepodobna do innych. Przeklęci kochankowie wyruszają na niewiarygodną przygodę w czasie i przestrzeni. Zmagają się z historycznymi wydarzeniami i bezlitosnym czasem, napotykają śmiertelnych wrogów i niezliczone niebezpieczeństwa. Są oni nie typową parą, mogą nas zaskoczyć w każdej chwili. Choć Julianowi zdarzyło się już zawieść Josephine, aktualnie stara się ją za wszelką cenę ocalić. Książka wciąga od pierwszej do ostatniej strony, a Paullinie Simons udało się stworzyć drugą część trylogii lepszą niż pierwsza. Sądząc po średniej ocen, nie jest to tylko moje zdanie. Książka jest dostępna w formie ebooka na Legimi.
Bezpłatne kody dostępu do Legimi otrzymać można poprzez zgłoszenia mailowe analiza@mbp.katowice.pl lub telefoniczne 322 546 098 (wewn. 122).

Polecam
Izabela Cisek


1 maja 2020

Majowe Święta

Piękna biało - czerwona, nasza flaga narodowa! 
Kolory biały i czerwony pochodzą z herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego po raz pierwszy zostały uznane za narodowe 3 maja 1972.

Zachęcamy Was do wywieszenia flag narodowych na początku maja: 1 maja obchodzimy Międzynarodowe Święto Pracy i rocznice akcesji Polski do Unii  Europejskiej,
2 maja Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i 3 maja Święto Konstytucji 3 Maja. 

Data święta flagi nie jest przypadkowa i ma swoje uzasadnienie historyczne. Jedno z nich to fakt, że 2 maja 1945 roku polscy żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie. Zdobywając stolicę hitlerowskich Niemiec, polscy żołnierze przyczynili się do zakończenia II wojny światowej oraz działań zbrojnych w Europie.