11 lutego 2022

Szósteczkowe rekomendacje

 


Pod koniec XVII wieku dwóch młodych mężczyzn bez grosza przy duszy, René Sel i Charles Duquet, przybywa do Nowej Francji. Wiążą się z feudałem i w zamian za ziemię trudnią się drwalstwem. René nie jest w stanie rozliczyć się z właścicielem lasu. Zostaje zmuszony do poślubienia kobiety plemienia Mi’kmaw. Jego potomkowie żyją pomiędzy dwiema wrogimi kulturami. Charles, przebiegły i bezlitosny, ucieka przed panem feudalnym, zaczyna handlować futrami, a następnie wznawia działalność przedsiębiorstwa drzewnego. Proulx opowiada historię potomków Sela i Dequeta na przestrzeni trzystu lat - ich podróże przez Amerykę Północną do Europy, Chin i Nowej Zelandii, w niezwykle brutalnych warunkach.

Monumentalna powieść Proulx to znakomita metafora tego, w jaki sposób zaczynają się i kończą marzenia człowieka o lepszym świecie. To, co często zaczyna się od zachwytu i idei, z czasem przekształca się w lekceważenie wcześniej niedostępnych dóbr, które raz podporządkowane człowiekowi eksploatowane są tak, jakby nigdy nie miały się skończyć. Ci, którzy próbują ograniczyć szkody, traktowani są często jak szaleńcy i wrogowie. Proulx pokazuje właśnie taki proces.

Losy członków familii tej rodzinnej sagi poznajemy na przestrzeni trzystu lat. Dowiadujemy się o różnego rodzaju koligacjach, dla których podstawą nie zawsze jest miłość, a często korzyści materialne, obowiązujące normy lub po prostu wygoda. Obok budowania potęgi firmy specjalizującej się w przemyśle obserwujemy zmiany zachodzące w społeczeństwie. Proulx opowiada jednak nie tylko o rosnącej potędze materialnej rodziny i malejących zasobach środowiska naturalnego, znakomicie niuansuje również relacje między białymi a rdzennymi mieszkańcami Ameryki Północnej oraz akcentuje przemijanie świata tych ostatnich. 

Książkę można wypożyczyć tu:

Drwale - OpacWWW - Prolib Integro (mbp.katowice.pl)

Polecam,

A.S.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz