Baśnie Hansa Christiana Andersena
Hans Christian Andersen urodził się w 1805 roku, zmarł w 1875 roku koło Kopenhagi, duński pisarz i poeta najbardziej znany ze swej twórczości bajkopisarskiej. W świat baśni pierwsza wprowadziła go babka (ze strony ojca), z którą bywał w przytułku dla chorych, gdzie zajmowała się ogrodem i gdzie później przebywał jego chory psychicznie dziadek. Kilka motywów z opowieści babki Andersen wykorzystał później w swojej twórczości.
Baśń (nazywana czasem też bajką) jest to utwór niewielkich rozmiarów napisany prozą lub wierszem. Początkowo przekazywano baśnie jako ustne opowieści z pokolenia na pokolenie. W baśniach elementy (postaci, przedmioty, wydarzenia) realistyczne przeplatają się z fantastycznymi. Są to cudowne postaci (wróżki, czarownice, krasnoludki, potwory), magiczne przedmioty (latający kufer, różdżka, czapka-niewidka, czarodziejski stolik, lampa Alladyna) oraz tajemnicze zjawiska polegające przede wszystkim na zamianie ludzi w zwierzęta, drzewa lub skały.
Baśnie to jedne z utworów, które każde dziecko zna i kocha. Wprost nie sposób wyobrazić sobie bez nich dzieciństwa. Przez wiele pokoleń bawią, uczą i pokazują uniwersalne prawdy o świecie, człowieku i walce dobra ze złem. Kto z nas nie zna Królowej Śniegu, Calineczki, Dziewczynki z zapałkami czy też Brzydkiego kaczątka?
Jutro mamy Dzień Dziecka, będzie to wspaniała okazja do poczytania Baśni Hansa Christiana Andersena.
Polecam
I.C.
Baśnie - OpacWWW - Prolib Integro (mbp.katowice.pl)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz