„Przewróć stronę, przejdź się linijkami zdań, a wyłoni się z nich pieśniarz i wyczaruje świat z barw i dźwięków w przestrzeni w twojej głowie”.
Osierocona Anna i przeklęty chłopiec Omeir przebywają po przeciwnych stronach potężnych murów podczas oblężenia Konstantynopola w 1453 roku.
Współczesne Idaho. Weteran wojenny, osiemdziesięcioparoletni Zeno próbuje uchronić bibliotekę przed wybuchem bomby, podłożonej przez nastoletniego idealistę Seymoura.
Konstance, dziewczyna z odległej przyszłości, sięga po najstarsze znane ludzkości opowieści, aby dotrzeć do prawdy.
Fabuła wędruje pomiędzy przeszłością, teraźniejszością i przyszłością, a elementem łączącym wszystkich bohaterów jest spisana przed wiekami opowieść o Chmurokukułkowie, utopijnym mieście w chmurach. Ta historia ma znaczący wpływ na każdego z bohaterów, a ich działania determinują przyszłe wydarzenia, przez co każde z nich jest przez nią pośrednio połączone. Równocześnie fabuła porusza tematy egzystencjalne, m.in. o roli człowieka w otaczającym go świecie, o przyszłości Ziemi, o tym, co to znaczy być człowiekiem.
Anthony Doerr utkał misterny gobelin z czasów i miejsc, który jest odzwierciedleniem naszej ogromnej sieci wzajemnych połączeń – z innymi gatunkami, z ludźmi nam współczesnymi, tymi, którzy żyli przed nami, oraz tymi, którzy pojawią się na świecie, kiedy nas już na nim zabraknie. Miasto w chmurach jest przepiękną, odkupieńczą powieścią o władzy, jaką dzierżą księga, Ziemia i ludzkie serce.
Książkę można wypożyczyć tu:
A.S.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz