16 listopada 2023

Biblioteka w plecaku 23#

 

Biblioteka Aleksandryjska (fot. Leemage/Corbis via Getty Images)

Biblioteka Aleksandryjska – największa biblioteka świata starożytnego, istniejąca w Aleksandrii, założona przez Ptolemeusza I Sotera. Biblioteka Aleksandryjska funkcjonowała przy Muzeum Aleksandryjskim w okresie od III wieku p.n.e. do IV wieku n.e.

Biblioteka była podzielona na dwie osobne placówki. Główny zbiór mieścił się na terenie pałacu królewskiego w Bruchejonie. Korzystać z niego mogli przede wszystkim uczeni. Byli wśród nich m.in. Archimedes, Heron i Euklides. Druga część biblioteki była dostępna publicznie i znajdowała się w świątyni Serapisa, czyli tzw. Serapejonie. Korzystali z niej mieszkańcy miasta.

Podstawę zbiorów bibliotecznych stanowić miała biblioteka Arystotelesa, zakupiona przez Ptolemeusza. Podobno wszystkie statki, odwiedzające aleksandryjski port, musiały oddać swoje zwoje, które trafiały do biblioteki, a w zamian otrzymały kopie. Na tej samej zasadzie każdy, kto wjeżdżał do Aleksandrii z jakąś księgą, musiał ją zostawić w depozycie biblioteki. Mógł ją odebrać dopiero po jej skopiowaniu.


Biblioteka Aleksandryjska-starożytne centrum wiedzy-Geekweek..

Miejsce to było centrum starożytnej wiedzy, które zbierało zwoje z najdalszych zakątków znanego wówczas świata. Olbrzymi zasób wiedzy, antycznych ksiąg i bezcennych manuskryptów zawierających opis życia ludzi sprzed tysięcy lat, a także informacje dotyczące kosmosu, Ziemi, matematyki, polityki, medycyny, poezji, i być może magii, został bezpowrotnie stracony.


Ruiny Serapejonu

Biblioteka przy pałacu została spalona podczas zdobywania miasta przez Cezara w 47 roku p.n.e. Spłonęło wtedy kilkaset tysięcy dzieł. W tym katalog biblioteczny, bez którego nie sposób odtworzyć listy znajdujących się tam prac. Marek Antoniusz, chcąc zadowolić Kleopatrę, częściowo zrekompensował straty. Kazał przewieźć do Aleksandrii 200 tys. woluminów ze zbiorów Biblioteki Pergamońskiej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz