DZIEŁA SIŁ NADPRZYRODZONYCH cz. III
Składana księga zaklęć (pustaha)
Składana księga zaklęć (pustaha) używana była przez czarowników plemienia Toba Batak z północnej części Sumatry, ze zbiorów amsterdamskiego Rijksmuseum. U Bataków zadaniem pisma było przede wszystkim przechowywanie wiedzy magicznej. Leżało to w gestii datu (kapłanów - magów), którzy pisali na korze drzewa alim, składanej w harmonijkę.
Poszukiwacze skarbów i demon
Compendium of Demonology and Magic
Wybór stron z osiemnastowiecznej książki demonologicznej Compendium of Demonology and Magic, składającej się z ponad trzydziestu znakomitych akwarel przedstawiających różne postacie demonów, a także znaki magiczne i kabalistyczne. Pełny łaciński tytuł Compendium rarissimum totius Artis Magicae sistematisatae per celeberrimos Artis hujus Magistros, w wolnym tłumaczeniu oznacza "Rzadkie streszczenie całej Sztuki Magicznej autorstwa najsłynniejszych Mistrzów tej Sztuki". Ze stroną tytułową ozdobioną szkieletami i ostrzeżeniem Noli me tangere (Nie dotykaj mnie), szybko można wyczuć mroczne dziwactwa na jej stronach. Większość ilustracji przedstawia zróżnicowany bestiariusz groteskowych demonicznych stworzeń. Znajdują się tam również obrazy związane z nekromancją, aktem komunikowania się ze zmarłymi w celu uzyskania informacji o przyszłości i być może jej kontrolowania. Napisana po niemiecku i łacinie księga datowana jest na około 1775 rok, choć wydaje się, że nieznany autor próbował uchodzić za starszą relikwię, podając rok 1057 na stronie tytułowej.
Demon o uszach nietoperza
Demon wężowy i znaki diabelskie
Clavis inferni (Klucz do piekła) - tekst czarnomagiczny z drugiej połowy XVIII wieku. Autor ukrył się pod popularnym wówczas pseudonimem "Cyprianusa". Uważa się, że to podręcznik z Czarnej Szkoły w Wittenburgu (Niemcy). Rycina przedstawia królów Północy, Południa, Wschodu, i Zachodu wraz z przypisywanymi im bestiami.
Ilustracja z Clavis inferni: czerwonoskrzydły smok
w koronie pożerający jaszczura
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz