21 marca 2024

Biblioteka w plecaku 30#

 Biblioteka Trinity College w Dublinie


Biblioteka Trinity College w Dublinie

Jest to bez wątpienia jedna z najpiękniejszych bibliotek świata.

 Kolegium zostało założone przez królową Elżbietę I w 1592 roku jako Kolegium Świętej i Niepodzielnej Trójcy Królowej Elżbiety pod Dublinem. Rzeczywiście początkowo teren uczelni znajdował się za miastem, a budynek należał dawniej do klasztoru Augustianów. Cały akt miał na celu umocnienie władzy Tudorów w Irlandii. 
Do 1793 roku na uczelni mogli zdobywać wiedzę jedynie protestanci. Choć pod koniec XVIII wieku do nauki dopuszczono katolików, to stanowiska profesorskie oraz wszelkiego rodzaju stypendia były dla nich niedostępne jeszcze przez kolejne 100 lat. Parlament zniósł restrykcje dopiero w 1893 roku. Z kolei kobiety zaczęto przyjmować w poczet studentów Trinity College dopiero w styczniu 1904 roku (a była to pierwsza uczelnia na Wyspach Brytyjskich, która zdecydowała się na kształcenie kobiet!). 
Do absolwentów Kolegium Trójcy Świętej w Dublinie należy paru Noblistów, całkiem sporo polityków (w tym np. pierwsza kobieta na stanowisku prezydenta Irlandii – Mary Robinson) oraz kilku znamienitych pisarzy i poetów. To tu studiowali m.in. Oscar Wilde, Samuel Beckett, autor “Podróży Guliwera” – Jonathan Swift czy Bram Stoker, któremu zawdzięczamy postać Drakuli. Na Dziedzińcu Bibliotecznym można zobaczyć rzeźbę Sphere Within Sphere, autorstwa włoskiego artysty Arnaldo Pomodoro. Jej odpowiednik, Sfera con Sfera, znajduje się na Dziedzińcu Szyszki w Watykanie, a kolejna wersja rzeźby – na Uniwersytecie w Tel Awiwie.


Najsłynniejszym eksponatem należącym do Biblioteki jest Księga z Kells. Ten bezcenny manuskrypt, pochodzący prawdopodobnie z roku 800, został podarowany Kolegium Trójcy Świętej w 1661 roku przez Henry’ego Jonesa, późniejszego biskupa Melth. Księga, przepięknie ilustrowana przez celtyckich mnichów, jest jednym z najważniejszych zabytków sztuki średniowiecznej na świecie. 

Poszczególne karty Księgi z Kells, czyli tzw. folio 

Kolejnym cennym eksponatem przechowywanym w Bibliotece jest Harfa Wielkiego Króla Irlandii Briana Śmiałego (Briana Boru). To najstarsza z trzech zachowanych średniowiecznych harf irlandzkich.

Harfa Briana Boru, oraz inspirowane nią logo Ryanaira i Guinnessa.

Strona internetowa Biblioteki:
 







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz