30 lipca 2024

Książek wiele - od razu weselej! #39

 


Pierwszy tom cyklu Matthew Corbett Roberta McCammon Zew nocnego ptaka to przyprawiony szczyptą grozy kryminał, który mimo epickiego rozmachu zachwyca dynamiczną akcją, barwnie zarysowanymi postaciami i zaskakującą fabułą. 
Rok 1699. Fount Royal to niewielka osada w Południowej Karolinie, gdzieś na skraju brytyjskich kolonii w Ameryce. Miasteczko leży nad oceanem, otoczone bagnami, lasami, a w okolicy roi się od Indian. Pewnego dnia w makabryczny sposób ginie miejscowy pastor, a jakiś czas później jeden z najbardziej szanowanych mieszkańców - Daniel Howarth. W dodatku na osadę spada fala nieszczęść - plony są słabe, ludzie zaczynają chorować i umierać, pożary trawią kolejne zabudowania, a w dodatku od kilku tygodni niemal nieustannie pada deszcz. Mieszkańcy osady są przekonani, że odpowiedzialna za to jest wiedźma. Podejrzenia pada na świeżo upieczoną wdowę - Rachel Howarth, jest młoda, piękna, w jej domu znaleziono słomiane lalki, na ciele ma znamiona, nie chce odmówić Modlitwy Pańskiej, a świadkowie zeznają, że widzieli jak spółkowała z samym Szatanem. Na wezwanie burmistrza do osady przybywa sędzia Issac Woodward i jego młody sekretarz Matthew Corbett. Mimo iż dowody i zeznania nie pozostawiają złudzeń i wiedźmę czeka śmierć na stosie Matthew nie wierzy w jej winę. Rozpoczyna własne śledztwo w trakcie którego na jaw zaczynają wychodzić skrzętnie skrywane tajemnice osadników. Rozpoczyna się gra w której stawką jest nie tylko życie Rachel, ale i przyszłość całego Fount Royal.

Polecam

I.C.

Książki do wypożyczenia:

26 lipca 2024

Szósteczkowe rekomendacje

 


Nie jesteś sama, Meredith to wspaniała, empatyczna proza, która otula czytelnika zrozumieniem i wywołuje całą gamę emocji – od przyjemności, przez smutek i strach, aż po nadzieję.

Nazywam się Meredith Maggs i nie wychodzę z domu od 1214 dni”.



Meredith pozornie ma wszystko:
- najlepszą przyjaciółkę Sadie,
- ukochanego kota Freda,
- niewymagającą pracę zdalną,
- mnóstwo czasu na układanie puzzli, czytanie poezji i pieczenie
ciasteczek.
Brakuje jej jednak siły, by wyjść z domu, którego nie opuściła od trzech lat. Nagle w jej chorobliwie uporządkowanym życiu pojawiają się niespodziewani goście. Wolontariusz wspierający samotne osoby, dziewczyna z internetowego forum oraz starsza siostra, z którą od dawna nie miała kontaktu.
Czy nowe relacje pomogą Meredith przezwyciężyć własne lęki?
Świat puka do jej drzwi, ale czy będzie miała odwagę wpuścić go do środka?

Claire Alexander bezbłędnie pisze o tym, jak różne od siebie mogą być trzymające nas w sidłach traumy. 

Polecam

I.C.

Książka do wypożyczenia:

Wszystkie pola: "nie jesteś sama meredith" - Integro - Prolib Integro (mbp.katowice.pl)




25 lipca 2024

Biblioteka w plecaku 38#

 






Biblioteka Publiczna w Kansas City (Missouri, USA) 

Powstała w 1873 roku i jest najstarszą biblioteką w tym mieście. Może całość budynku nie jest jakaś zaskakująca, ale na szczególną uwagę zasługuje parking, który się przy niej znajduje. Fasadę budynku przy owym parkingu tworzą imitacje grzbietów okładek książek. Autorem projektu jest firma Dimensional Innovation. Każda z książkowych grzbietów ma około 7,5 metra wysokości i 2,5 szerokości. Wykonane są z folii poliestrowej. Swoją wielkością powodują zachwyt wśród samych mieszkańców miasta jak i odwiedzających je turystów. A przede wszystkim wśród miłośników książek. 

Jeśli chodzi o tytuły książek, nie zostały wybrane przypadkowo. Mieli w tym swój udział mieszkańcy Kansas City. To oni dokonali wyboru poprzez głosowanie. Wśród 22 okładek można odnaleźć: "Opowieść o dwóch miastach" Dickensa, "Paragraf 22" Hellera, "Władca Pierścieni" Tolkiena i inne. 








19 lipca 2024

Szósteczkowe rekomendacje

 


Autor książki "Sekrety Arabskich Kurortów" Marcin Margielewski – pracował jako dziennikarz radiowy, prasowy i telewizyjny. Przez dziesięć lat podróżował, mieszkając między innymi w Wielkiej Brytanii, Dubaju, Kuwejcie i Arabii Saudyjskiej. Był dyrektorem kreatywnym kilku światowych marek.
Praca rezydenta turystycznego w krajach arabskich wydaje się pozbawiona wad. Podróże, piękne miejsca, niekończące się wakacje, a w dodatku jeszcze za to płacą. Owszem, jest w tym sporo prawdy, ale niektórzy turyści potrafią zmienić tę bajkę w istny koszmar. A i ten okazuje się niczym, gdy przypadkowo wejdzie się w konflikt z arabskim prawem, co może się zdarzyć nawet tym, którzy bardzo dobrze znają jego zasady.

Pracująca w Dubaju doświadczona rezydentka wybiera się do Polski, by odwiedzić rodzinę, ale na lotnisku zostaje zatrzymana przy bramkach. Coś, co wygląda jak zwykłe nieporozumienie, okazuje się sprawą kryminalną. Kobieta trafia do niewoli i dostaje trzydzieści dni, by udowodnić swoją niewinność. Ale to tak naprawdę nikogo nie interesuje.

Polecam

I.C.

Książka do wypożyczenia:




16 lipca 2024

Książek wiele - od razu weselej! #38

 


Książki z cyklu Ingrid Barrøy to cztery tomy Serii Dzieł Pisarzy Skandynawskich:

- Niewidzialni

- Białe Morze

- Oczy z Rigela 

- Tylko matka

„Nikt nie może opuścić wyspy, wyspa to miniaturowy kosmos, w którym gwiazdy śpią w trawie pod śniegiem. Zdarza się jednak, że ktoś podejmuje próbę”.


Rodzina Barrøy jest biedna, ale na pewno nie brak jej odwagi i chęci przetrwania. Żyją z uprawy niewielkiej ziemi, mają trochę żywego inwentarza, łowią ryby i korzystają z tego, co fale wyrzucą na brzeg. Gdy dorastająca Ingrid decyduje się opuścić wyspę, nie zwiastuje to niczego dobrego.


„Niewidzialni” to powieść odznaczająca się uniwersalnością, prostotą i zrównoważeniem z jednej strony, z drugiej szokuje majestatem rodem z Szekspira w oślepiających opisach burz i sztormów. Umieszczając akcję na wysepce tak małej, że miejsca wystarcza tylko dla jednej rodziny, Jacobsen obnaża świat i pozbawia nas wszelkich złudzeń w marzeniach o utopii.
Po przeczytaniu pierwszego Tomu na pewno z chęcią sięgniemy po następne.

Polecam 

I.C.

Książki do wypożyczenia:

12 lipca 2024

Szósteczkowe rekomendacje

 


Na jednej z mało uczęszczanych uliczek Seulu można natknąć się na niepozorny sklep całodobowy. Taki, do którego wpada się tylko na chwilę, by wziąć na wynos kimbap i buteleczkę soju.

Pewnego dnia właścicielka, pani Yeom, odzyskuje cenną zgubę dzięki pomocy pewnego bezdomnego mężczyzny. Poruszona jego losem postanawia zatrudnić go w sklepie.

Wielki jak niedźwiedź Dokko z początku nie wzbudza zaufania. Nie wiadomo skąd się wziął, cierpi na amnezję, ma problemy z mówieniem. Ale to jego obecność sprawia, że w życiu pracowników i klientów sklepu zaczynają dziać się niezwykłe rzeczy…

Młoda dziewczyna zyskuje odwagę, by zrobić krok dalej. Zapracowany ojciec przestaje topić smutki w alkoholu. Zagubiona matka odnajduje nić porozumienia z synem.

Bo czasem jedna iskra dobra wystarczy, aby odmienić życie wielu osób.

Książkę można wypożyczyć tu:

NIETUZINKOWY SKLEP CAŁODOBOWY

A.S.



11 lipca 2024

Biblioteka w plecaku 37#

 


Oleśnicką bibliotekę łańcuchową ufundował książę ziębicko-oleśnicki Karol II z dynastii czeskich Podiebradów w 1594 r. Miała ona umożliwiać oleśnickim duchownym ewangelickim, nauczycielom, uczniom (w tym samym roku założonego gimnazjum) oraz zainteresowanym mieszkańcom miasta dostęp do lektury, przydatnej zarówno do celów zawodowych, jak i dokształcania (dzieła dotyczą głównie ówczesnej problematyki teologicznej). W rzeczywistości księgozbiór miał ograniczony krąg czytelników i służył przede wszystkim miejscowemu duchowieństwu i nauczycielom gimnazjum.

Zbiory biblioteki przez cały okres jej istnienia były niewielkie, ponieważ prawie w całości pochodziły z darowizn. Ich liczba, choć zmieniała się na przestrzeni lat, nigdy jednak nie przekroczyła 550 woluminów, a w skutek przenoszenia niektórych dzieł do biblioteki książęcej, znajdującej się w zamku, w początkach XIX w. spadła nawet do około 400. Na początku XX w. księgozbiór liczył już tylko 350 egzemplarzy. Największym jednak nieszczęściem dla biblioteki było zawalenie się kościoła, w czasie jego remontu w 1905 r. Ucierpiały nie tylko pomieszczenia biblioteczne, nad wejściem głównym, ale przede wszystkim książki. Prawdopodobnie, głównie przez to zdarzenie, do dnia dzisiejszego zachowało się ich tylko 239.



Zwiedzanie Bazyliki Mniejszej odbywa się po wcześniejszej rezerwacji terminu telefonicznie lub mailowo lub (głównie w okresie letnim) w wyznaczonych godzinach bez rezerwacji. Zwiedzanie może odbywać się 7 dni w tygodniu między godziną 10:00 a 17:00, z wyłączeniem ceremonii i mszy odbywających się w kościele i/lub jeśli Organizator ogłosi zmianę godziny.

Zwiedzanie Bazyliki Mniejszej oraz Biblioteki łańcuchowej:

https://www.youtube.com/watch?v=dzzmQQURqjQ


5 lipca 2024

Szósteczkowe rekomendacje

 


Anglia, rok 1835. Do Londynu docierają rzadkie przysmaki, egzotyczne przyprawy i nieznane owoce. Nikt jednak nie wie, jak ich używać. Kiedy wydawca proponuje Elizie Acton napisanie książki kucharskiej zamiast kolejnego tomiku poezji, dziewczyna odmawia. Bankructwo ojca zmienia jednak jej sytuację. Eliza musi z czegoś żyć. Chociaż nigdy wcześniej nie postawiła stopy w kuchni, zaczyna zbierać przepisy, eksperymentować, aż w końcu ze zdziwieniem odkrywa w sobie talent i pasję do gotowania.

Pomocnicą Elizy zostaje pozbawiona środków do życia Ann. Choć dzielą je różnice klasowe oraz pilnie strzeżone tajemnice, między kobietami nawiązuje się przyjaźń. Razem przetestują setki przepisów, odkryją nieznane im dotąd smaki i stworzą książkę kucharską, która zrewolucjonizuje spojrzenie na gotowanie.

W tej historii mieszają się nie tylko smaki i zapachy, ale też marzenia, traumy, ambicje.

Powieść inspirowana prawdziwą historią Elizy Acton, autorki pierwszej książki kulinarnej, której odbiorcami były niższe warstwy społeczne. Książka stała się międzynarodowym bestsellerem, a Eliza Acton jedną z najważniejszych pisarek kulinarnych wszech czasów.

Książkę można wypożyczyć tu:

SEKRET PANNY ELIZY

A.S.


2 lipca 2024

Książek wiele - od razu weselej! #37


Cykl książek Oliwkowa farma Carol Drinkwater składa się z 6 tomów: 


·Oliwkowa farma

·Sezon na oliwki

·Oliwkowe żniwa

·Oliwkowy szlak

·Oliwkowe drzewo

·Powrót na oliwkową farmę

Oliwkowa farma to podwójna historia miłosna. Po pierwsze, jest to oparta na faktach opowieść o związku aktorki Carol Drinkwater z producentem telewizyjnym Michelem. Po drugie, jest to książka o miłości do konkretnego miejsca na świecie.

Carol i Michel postanawiają osiedlić się na francuskiej prowincji. Odnajdują w Prowansji opuszczoną oliwną farmę o nazwie Appassionata. Od pierwszej chwili czują, że to ich skrawek raju. Tak jak oliwki stopniowo zmieniają barwę z zielonej na soczyście czarną, tak czytelnicy stopniowo ulegają pokusie głębszego wejścia w tętniący życiem, śródziemnomorski świat. Poznajemy prowansalską kuchnię i zwyczaje, razem z bohaterami odczuwamy napięcie związane z ryzykiem finansowej ruiny, a także dreszcz emocji na myśl o pierwszym zbiorze oliwek z własnego gospodarstwa.

Polecam A.S.

Książki można wypożyczyć:

OLIWKOWA FARMA