Oleśnicką bibliotekę łańcuchową ufundował książę ziębicko-oleśnicki Karol II z dynastii czeskich Podiebradów w 1594 r. Miała ona umożliwiać oleśnickim duchownym ewangelickim, nauczycielom, uczniom (w tym samym roku założonego gimnazjum) oraz zainteresowanym mieszkańcom miasta dostęp do lektury, przydatnej zarówno do celów zawodowych, jak i dokształcania (dzieła dotyczą głównie ówczesnej problematyki teologicznej). W rzeczywistości księgozbiór miał ograniczony krąg czytelników i służył przede wszystkim miejscowemu duchowieństwu i nauczycielom gimnazjum.
Zbiory biblioteki przez cały okres jej istnienia były niewielkie, ponieważ prawie w całości pochodziły z darowizn. Ich liczba, choć zmieniała się na przestrzeni lat, nigdy jednak nie przekroczyła 550 woluminów, a w skutek przenoszenia niektórych dzieł do biblioteki książęcej, znajdującej się w zamku, w początkach XIX w. spadła nawet do około 400. Na początku XX w. księgozbiór liczył już tylko 350 egzemplarzy. Największym jednak nieszczęściem dla biblioteki było zawalenie się kościoła, w czasie jego remontu w 1905 r. Ucierpiały nie tylko pomieszczenia biblioteczne, nad wejściem głównym, ale przede wszystkim książki. Prawdopodobnie, głównie przez to zdarzenie, do dnia dzisiejszego zachowało się ich tylko 239.
Zwiedzanie Bazyliki Mniejszej odbywa się po wcześniejszej rezerwacji terminu telefonicznie lub mailowo lub (głównie w okresie letnim) w wyznaczonych godzinach bez rezerwacji. Zwiedzanie może odbywać się 7 dni w tygodniu między godziną 10:00 a 17:00, z wyłączeniem ceremonii i mszy odbywających się w kościele i/lub jeśli Organizator ogłosi zmianę godziny.
Zwiedzanie Bazyliki Mniejszej oraz Biblioteki łańcuchowej:
https://www.youtube.com/watch?v=dzzmQQURqjQ
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz