30 września 2022

Szósteczkowe rekomendacje

 


Tym razem w Szósteczkowych rekomendacjach coś dla dzieci: Dziwożona autorstwa Roksany Jędrzejewskiej Wróbel.

Jest to wspaniała baśń dla tych, którzy boją się być sobą. Jeżeli chcemy czuć się wolni, wcale nie musimy wyruszyć do ciemnego lasu, nie musimy naśladować głównej bohaterki Magdy. Nie musimy również naśladować dziwożony, w ogóle nikogo nie musimy naśladować. Jesteśmy w porządku tacy, jacy jesteśmy, a jeżeli komuś się to nie podoba, to trudno. Każdy z nas ma swoją własną drogę. Szukając jej, wolno się zgubić, popełniać błędy. Nic nie szkodzi. Błędów nie popełnia tylko ten, kto niczego nie próbuje. A więc do dzieła. 

"...Bo nie byłam szczęśliwa. W końcu zrozumiałam, że to, kim jestem w środku, jest ważniejsze niż to, kim jestem na zewnątrz. A ja dałam sobie wmówić, że jest odwrotnie. To straszne kłamstwo. Odeszłam więc i zamieszkałam tutaj, gdzie nikogo nie obchodzi, jak wyglądam..."

Książkę można wypożyczyć:

Wszystkie pola: "dziwożona : baśń o wolności" - OpacWWW - Prolib Integro (mbp.katowice.pl)

Polecam

I.C.

27 września 2022

Wróćmy do klasyki #19

 


Margaret Mitchell urodzona 8 listopada 1900 w Atlancie, zm. 16 sierpnia 1949 tamże) – amerykańska pisarka. Za swoją, wydaną w 1936 r., powieść Przeminęło z wiatrem (ang. Gone with the Wind) otrzymała w 1937 r. Nagrodę Pulitzera. Mitchell rozpoczęła pisanie powieści w 1926 r., gdy z powodu obrażeń oraz artretyzmu dłuższy czas nie opuszczała łóżka. Jej mąż, John Marsh, kupił dla niej używaną podróżną maszynę do pisania marki Remington, na której to w przeciągu następnych 10 lat ukończyła tę, obejmującą tysiąc stron, powieść.

Powieść ukazała się 30 czerwca 1936. W tym samym roku Margaret Mitchell sprzedała prawa do sfilmowania swojej powieści producentowi Dawidowi O. Selznickowi za 50 tys. dolarów amerykańskich.

Scarlett O’Hara. Rozpieszczona córka plantatora bawełny. Intrygantka o zielonych oczach, najwęższej talii w trzech hrabstwach i niebywałym tupecie, dzięki którym prawie każdego mężczyznę potrafi okręcić sobie wokół palca. Ale ona zechciała tego jedynego, który jej nie uległ…

Nawet kiedy na jej drodze staje Rhett Butler - bezkompromisowy, inteligentny i cyniczny oficer - nie zamierza zmieniać swoich planów. A Rhett nie zamierza zrezygnować z niej... 

Jednak w życiu Scarlett to nie mężczyźni są najważniejsi. Zdana tylko na siebie, poświęca wszystko, aby w ogniu wojny secesyjnej ratować rodzinny majątek - Tarę. I z beztroskiej dziewczyny zaczyna się zmieniać w dojrzałą kobietę.

Powieść o kobiecej niezłomności, walce o rodzinę i własne szczęście. A także o błędach, za które czasami trzeba zapłacić najwyższą cenę...

Książkę można wypożyczyć:

Wszystkie pola: "przeminęło z wiatrem" - OpacWWW - Prolib Integro (mbp.katowice.pl)

Polecam
I.C.





23 września 2022

Szósteczkowe rekomendacje

 



"Sen o okapi" autorstwa Mariany Leky opowiada o tym jak sny Selmy, w których pojawia się to niezwykłe zwierzę, mają wpływ na jej otoczenie. Za każdym razem, kiedy śni jej się okapi, ktoś z mieszkańców wioski umrze w ciągu 24 godzin. Nie wiadomo jednak kto to będzie i jak do tej śmierci dojdzie. Mała Luiza przekazuje informację o złowróżbnym śnie swojemu przyjacielowi. Dodatkowo każda z postaci ma swoje osobiste rozterki. Optyk chce wyznać miłość Selmie, matka Luizy planuje odejść od męża, a on wyruszyć w podróż dookoła świata. 

Książka jest pełna humoru, ale i intensywnych emocji. Każdy z bohaterów zmaga się ze swoimi problemami, ale mimo to wszyscy razem tworzą ze sobą zżytą społeczność. Historia skupia się m.in. na dojrzewaniu, przyjaźniach, miłości oraz śmierci. Wszystko jest jednak okraszone nutką tajemniczości i baśniowości, tak samo jak tytułowy sen.


"Lepiej się potykać na nowych drogach niż dreptać w miejscu na starych [...]."

Książkę można wypożyczyć tutaj:


22 września 2022

Podziel się! #34

Jesień zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią liczne dary natury, które możemy wykorzystać w projektach plastycznych. Królować będą kolorowe liście, kasztany, żołędzie, ale i patyczki znalezione w lesie czy w parku. Wszystkie te materiały możemy wykorzystać do stworzenia ekologicznych i klimatycznych dekoracji. Będzie to też doskonała rozrywka dla dzieci w deszczowe jesienne dni.


Girlanda z liści  



Naprawdę prosty projekt. Potrzebujemy jedynie jutowego sznurka i zebranych przez nas liści. Przywiązujemy je w równych odstępach od siebie i nasza ozdoba gotowa!


Jesienny świecznik


Słoiki możemy idealnie wykorzystać do zrobienia świeczników lub małych lampionów. Poza słoikiem potrzebujemy jedynie zebranych liści oraz kleju do decoupage'u (zwykły biały, płynny klej też powinien się sprawdzić). Liście przyklejamy po zewnętrznej stronie według naszego uznania. Górę możemy też przewiązać sznurkiem jutowym, siankiem lub wstążką.


Wieniec na drzwi 



Zdecydowanie najbardziej zaawansowany projekt. Potrzebujemy dużej ilości liści oraz drucianego wieńca. Najpierw musimy połączyć ze sobą liście. Można użyć dokładnie tej samej techniki, która została wykorzystana do stworzenia girlandy. Prostszym sposobem jest wykorzystanie igły i długiej nici, dzięki której możemy przebić większą ilość liści jednocześnie. Kiedy liście są już połączone możemy obwinąć je wokół drucianego wieńca tak, żeby był on niewidoczny.


Liściaste pieczątki

Źródło zdjęcia

Teraz coś dla najmłodszych. Malując liście farbą, możemy odciskać dzięki nim piękne wzory. Najlepiej sprawdzi się farba akrylowa. Do pokrycia liści farbą możemy używać pędzla, gąbeczki lub po prostu maczać je w farbie. Wzory najlepiej odbijać na nieco grubszej kartce papieru. Jeśli jesteśmy wprawieni możemy też pokryć takim wzorem materiał lub koszulkę (wcześniej wkładamy do środka karton by wzór nie przebił się na drugą stronę, najlepiej użyć wtedy farb akrylowych lub tych do tkanin).


Kasztanowe ludziki


Chyba najbardziej klasyczny ze wszystkich projektów. Potrzebujemy jedynie kasztanów, zapałek lub wykałaczek i nieograniczonej wyobraźni. Dodatkowo możemy użyć żołędzi, łupinek jesiennych owoców oraz innych darów lasu, które znajdziemy na spacerze.  Najlepiej by w wywierceniu dziurek w kasztanie pomógł ktoś starszy, jeśli dziecko chce wykonać ten projekt.



16 września 2022

Szósteczkowe rekomendacje

 


Lucinda Riley – urodziła się w 1965 roku, zmarła w 2021 roku. Brytyjska pisarka pochodzenia irlandzkiego. Saga "Siedem sióstr" stała się światowym bestsellerem, literackim dziełem życia pisarki, które udało jej się skończyć niedługo przed śmiercią.

Tajemnice Fleat House jest niepublikowaną dotąd powieścią Lucindy Riley. To szczególna pozycja, którą autorka udowodniła, że potrafi wykraczać poza ramy powieści obyczajowej i zrobiła to w doskonałym stylu. Jest to powieść kryminalna, w której zetkniemy się z bardzo skomplikowanym śledztwem, które musi się zagłębić w mroczne historie z przeszłości.

Prowadzenie dochodzenia zostaje powierzone młodej błyskotliwej detektyw Jazz Hunter, która ma za sobą bardzo ciężki rok. Czeka ją trudne zadanie, choćby dlatego, że nie jest w stanie wykrzesać w sobie sympatii dla ofiary. Ale przede wszystkim dlatego, że osoby, z którymi rozmawia, wyraźnie coś przed nią ukrywają. I Jazz czuje, że nie chodzi im tylko o chronienie dobrego imienia szkoły.
Detektyw, która musi walczyć z własnymi demonami, zaczyna zdawać sobie sprawę, że czeka ją najbardziej skomplikowane śledztwo w jej karierze. Bo Fleat House skrywa tajemnice tak mroczne, że być może sama nie chciałaby ich odkryć.

Powieść wciąga od samego początku i trzyma w napięciu do samego końca.

Polecam

I.C.

Wszystkie pola: "tajemnice fleat house" - OpacWWW - Prolib Integro (mbp.katowice.pl)

14 września 2022

Wróćmy do klasyki #18




Antoine  de Saint-Exupéry urodził się w 1900 roku w Lyonie, a zmarł w 1944 w Marsylii - francuski pisarz, pilot i poeta. Autor  Małego Księcia jednego z najważniejszych utworów literackich XX wieku.  Ta uniwersalna opowieść o przyjaźni i odpowiedzialności już od pokoleń wzrusza czytelników na całym świecie. Książka ta, która po raz pierwszy została  wydana w 1943 roku w Nowym Jorku, przetłumaczona na ponad 300 języków bądź dialektów i sprzedana w ponad 140 milionach egzemplarzy, należy do klasyki światowej literatury. Mały Książę jest pozycją szczególną również w twórczości Exupéry’ego. To jedyna książka, której nadał formę baśni i którą sam zilustrował.

Wyjątkowość tego utworu należy rozpatrywać w szerszym kontekście: tylko pozornie jest to lektura przeznaczona dla dzieci. Pod warstwą baśniowej fabuły pełnej wieloznaczności, znajduje się też wątek realistyczny i psychologiczny. Od początku zamiarem autora było adresowanie książki do dorosłego czytelnika, dlatego zadedykował ją Leonowi Werthowi, dopisując:

Przepraszam wszystkie dzieci za poświęcenie tej książki dorosłemu. Mam ważne ku temu powody: ten dorosły jest moim najlepszym przyjacielem na świecie. Drugi powód: ten dorosły potrafi zrozumieć wszystko, nawet książki dla dzieci...

Książkę można wypożyczyć: 

Wszystkie pola: mały książe - OpacWWW - Prolib Integro (mbp.katowice.pl)

Polecam

I.C.





9 września 2022

Szósteczkowe rekomendacje

 



Obywatele Plainfield w Teksasie zniechęceni tym, w którą stronę zmierza ich kraj, decydują się na secesję. Nie mogło się wydarzyć? Cóż, może jednak tak. Młody mężczyzna oświadcza rodzinie, że zamierza przejść tranzycję… z analogowego ciała do cyfrowego życia. Pewna kobieta porywa własne dziecko z rządowej placówki opiekuńczej, gdzie zgodnie z prawem zmuszona była je oddać. Inny bohater wraca do domu po dokonaniu poważnego przestępstwa, a w ramach kary jego pamięć zostaje całkowicie usunięta.

Pozornie abstrakcyjne problemy i satyryczny sposób pokazania rzeczywistości tworzą niezwykle wnikliwe i poruszające wyjaśnienie obecnych politycznych i społecznych kłopotów Stanów Zjednoczonych.

Gdy książka przenosi się z uniwersum do uniwersum, zmieniają się także gatunki: od komedii romantycznej do horroru, od westernu do dystopii, od erotyki po detektywistyczny noir. Te historie o równoległych wszechświatach, czytane razem, tworzą złożony portret współczesnych Stanów Zjednoczonych i odbicie tego, z czym dziś mierzy się ten kraj.

Książkę można wypożyczyć tu:

https://opac.mbp.katowice.pl/search/description?q=odwiedź+nas+w&index=1

A.S.


8 września 2022

Podziel się! #33

 



Wrzesień kojarzy się głównie z powrotem do szkoły. Po ponad dwumiesięcznych wakacjach to duża zmiana zarówno dla dzieci jak i rodziców. Jak pomóc dziecku, żeby z radością chodziło do szkoły?

Starajmy się nie bagatelizować i nie śmiać z problemów dziecka związanych ze szkołą.

Dla dorosłych zmiany też są stresujące, jak na przykład zmiana pracy, przeprowadzka.

Jeżeli będziemy jako rodzice stosować się do paru zasad, na pewno o wiele łatwiej będzie dziecku zaakceptować  powrót do szkoły:

1. Uświadamiajmy dziecku, że ma prawo czegoś nie wiedzieć, nie rozumieć i czuć się zagubione w niektórych sytuacjach. W szkole wszyscy uczniowie stopniowo dowiadują się i uczą nowych rzeczy, a pomagają im w tym nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy szkoły. Ważne, by dziecko wiedziało, do kogo zwrócić się o pomoc.

2. Codziennie okazujmy dziecku zainteresowanie tym, jak spędziło czas w szkole. Zadawajmy pytanie: "Co robiłeś?", "Z kim się bawiłeś na przerwie", "Jak ma na imię twój kolega/koleżanka?", "W co grałeś na boisku?". Będzie to także doskonała okazja, żeby spojrzeć na szkołę oczami dziecka i dowiedzieć się, jak odnajduje się w nowym środowisku, co przychodzi mu z łatwością, a co sprawia trudność i w jakim zakresie potrzebuje od nas wsparcia.

3. Zachęcajmy dziecko do aktywności fizycznej, gdyż ćwiczenia i treningi nie tylko rozładowują stres, ale i powodują wydzielanie pozytywnych endorfin. Jazda na rowerze, taniec, gra w piłkę nożną lub lekcje karate poprawią dziecku humor i pomogą uporać się z negatywnymi emocjami.

4. Rodzice powinni pamiętać, że ich i nauczycieli łączy wspólny cel - dobro dziecka. Dlatego warto, aby traktowali wychowawcę jak sprzymierzeńca, który, spędzając z dzieckiem wiele czasu, ma szansę dobrze poznać jego potrzeby, mocne i słabsze strony i tym samym stać się źródłem cennych informacji.

5. Jeżeli dzieci dopiero zaczynają szkołę pożegnanie powinno być czułe i serdeczne, ale krótkie. Ważne, by powiedzieć dziecku, kiedy i przez kogo zostanie odebrane. Pamiętajmy, że dla sześciolatków siedmiolatków poczucie czasu to abstrakcja i mogą nie zrozumieć, co oznacza "niedługo" lub "za kilka godzin". Dlatego lepiej określić konkretnie, np. "przyjdę po obiedzie".

Jesper Juul (duński pedagog i terapeuta) mówi, o zastąpieniu obowiązku szkolnego prawem do nauki. Obowiązek szkolny kojarzy się z czymś, co muszę robić. A jeśli jest dużo „muszę”, to jest wtedy mało „chcę”, co nie sprzyja motywacji chodzenia do szkoły. Zwłaszcza, że każdy z nas ma potrzebę autonomii. Mam prawo – ja decyduję, ja chcę lub nie chcę. 

Wszystkie pola: "juul jesper (1948- )" - OpacWWW - Prolib Integro (mbp.katowice.pl)




2 września 2022

Szósteczkowe rekomendacje

 


Polscy miliarderzy. Ich żony, dzieci, pieniądze. Monika Sobień-Górska, jest dziennikarką i scenarzystką.  Jej książka w idealny sposób przedstawia nam styl życia najbogatszych ludzi w Polsce. O tym jak wygląda ich dzień powszedni i świąteczny. Jak jedzą, jak mieszkają, jak pracują, jak się ubierają, jak się bawią, kochają, jak się przyjaźnią, jak zdradzają, jak wydają pieniądze, odreagowują stres, jaką mają fantazję, do czego są zdolni, czy są szczęśliwi.
Książka ma na celu pokazanie nam, czy rzeczywiście ich życie tak bardzo różni się  od życia przeciętnej osoby. Czy naprawdę żyją w domach ze złotymi klamkami, o poranku piją szampana za kilkanaście tysięcy złotych, a posiadanie nieograniczonych pieniędzy sprawia, że o nich nie myślą. Jak wpływa na psychikę wielkie bogactwo i jaka jest w końcu odpowiedź na pytanie : "Czy pieniądze dają szczęście?"

".... Mój majątek to są domy rozsiane po całym świecie, to są dobre samochody, których używam, jak są mi potrzebne, a nie po to, żeby koleżanki mi zazdrościły. Po mieście jeżdżę nowym audi, ale takich samochodów po Warszawie jeżdżą setki. Oczywiście, jak są jakieś wielkie bale i imprezy, gdzie pojawiają się wszyscy, to wkładam drogie suknie, nawet i za kilkadziesiąt tysięcy euro, tak samo buty, biżuterię..."

Polecam
I.C. 

Do wypożyczenia: