I.C.
Książka do wypożyczenia:
I.C.
Książka do wypożyczenia:
Biblioteka Jose Vasconcelos w Meksyku nazywana jest przez mieszkańców MegaBiblioteką. Budowla mieści się w centrum stolicy i zajmuje powierzchnię 38 tysięcy metrów kwadratowych. Nazwana została na cześć Jose Vasconcelosa, amerykańskiego pisarza, filozofa i polityka. Budynek został postawiony w 2006 roku, a koszt jego wniesienia wyniósł 98 mln dolarów. Zaprojektowany został przez dwóch architektów - Alberto Kalach'a and Juana Palomar'a. Biblioteka znajduje się w centrum Delegación Cuauhtémoc na stacji kolejowej Buenavista, gdzie spotykają się metro, pociąg podmiejski i metrobus. Bibliotekę zdobi kilka rzeźb meksykańskich artystów, w tym Ballena (Wieloryb) Gabriela Orozco, umieszczona w centrum budynku.
Prezydent Meksyku Vicente Fox dokonał inauguracji biblioteki 16 maja 2006 r. i stwierdził, że jest to jedna z najnowocześniejszych konstrukcji XXI wieku i że będzie o niej głośno na całym świecie. Biblioteka musiała zostać zamknięta w marcu 2007 roku z powodu wad konstrukcyjnych. Stwierdzone zostały 36 nieprawidłowości budowlane. Wśród nich znalazło się m.in. przemieszczenie bloków marmuru, co kosztowało 15 milionów pesos (około 1,4 miliona dolarów). By biblioteka mogła znowu funkcjonować zainwestowano kolejne 32 miliony pesos (około 3 miliony dolarów). Budynek został ponownie otwarty dla publiczności w listopadzie 2008 roku po 22 miesiącach.
Ciekawostki:
- By zapisać się do biblioteki potrzebny jest dokument potwierdzający tożsamość, potwierdzenie adresu oraz wypełniony dokument, który można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej lub wypełnić w dniu zapisu na miejscu. Trzeba też skontaktować się telefonicznie, by potwierdzić swoje dane.
- Można korzystać z książek na miejscu i nie wymaga to zapisu do biblioteki.
- Można korzystać z własnego komputera z dostępem do internetu lub użyć tych znajdujących na miejscu.
- Biblioteka posiada dział z mangą i anime.
- Na miejscu można wykonywać zdjęcia telefonem komórkowym, ale trzeba mieć pozwolenie do robienia zdjęć profesjonalnym aparatem.
Zwiedzanie biblioteki w formie video:
W tej pozycji znajdziemy istną bibliotekę szaleńca, zbiór ekscentrycznych woluminów, często kompletnie zapomnianych. Książki pisane krwią; oprawne w ludzką skórę; dzieła zwariowane; pozycje, które zwiodły cały świat; wydania niewidoczne gołym okiem i większe od człowieka; drukowane na wzburzonych morzach i lodowych pustkowiach Antarktyki; księgi kodów i szyfrów, których tajemnic do dzisiaj nie odkryto. Autor wytropił wiele przejawów dziwności wyobrażalnej (jak i tej niepojętej) – jak choćby wspaniale iluminowany XV-wieczny opis procesu wytoczonego Jezusowi przez szatana bądź zaginione dramaty Szekspira i księgi Biblii – i powiązał je w jedyną w swoim rodzaju kolekcję, ucztę duchową dla każdego miłośnika literatury.
Cała
książka została podzielona na kilka rozdziałów, np.: Książki,
które nie są książkami, Książki szyfrowane, Kurioza naukowe,
Dziwne tytuły, czy Literackie mistyfikacje. W sumie rozdziałów
jest aż 10, jedne są krótsze, inne dłuższe i w każdym poznajemy
wiele niezwykłych pozycji.
Autor nie tylko opisuje jak wygląda dana niezwykła książka, ale jaka historia się za nią kryje, kto ją napisał/oprawił i dlaczego. Wiele z tych opowieści niesamowicie urzeka i pozostaje w pamięci na długo. Jedną z nich jest historia wdowy, która postanowiła oprawić zbiór listów dedykowanych jej zmarłemu mężowi w jego własną skórę. Później ponownie wyszła za mąż, a projektant tej książki nie mógł się odpędzić od myśli, czy nowy małżonek nie boi się, że będzie tomem drugim.
Tekstowi towarzyszą piękne zdjęcia i przedruki, które nie tylko zachwycą każde oko, ale również uatrakcyjniają lekturę i pozwalają zajrzeć do opisywanych przez autora niezwykłych woluminów.
Książkę można wypożyczyć tu:
https://opac.mbp.katowice.pl/203301151057/brooke-hitching-edward/biblioteka-szalenca?bibFilter=20
A.S.
Jasmin Schreiber jest biolożką i pisarką. W 2019 roku została wybrana niemiecką Blogerką Roku. Rów Mariański to jej debiut literacki, książka już w dniu premiery trafiła na listy bestsellerów.
Powieść Rów Mariański to rodzaj listu młodej kobiety, który pisze do zmarłej bliskiej osoby. To jej wędrówka przez kolejne etapy żałoby po wielkiej stracie. Jest to historia pełna smutku, ale równoważy ją pasja i miłość do ludzi i przyrody. Jest tu też humor, a wytchnienie w smutku przynosi przyjaźń, szczerość wobec siebie i piękno gór.
Autorka nie podaje nam gotowych odpowiedzi, ani lekarstwa na smutek. Bo może wcale nie chodzi o to, żeby go przezwyciężyć i zostawić za sobą, ale aby się z nim pogodzić i go zaakceptować. Frank i Paula są dobrymi nauczycielami - zarówno życia ze smutkiem jak i oswajania się ze śmiercią.
"...Czasami leżę i rozmyślam o tym, co lubiłam w Tobie najbardziej. Cóż, fakt, że w ogóle istniałeś, z pewnością sam w sobie jest absolutnie fantastyczny. Świat z Tobą jako moim dziesięcioletnim bratem jest zdecydowanie najlepszym ze światów, nie ma żadnej konkurencji..."
Polecam
I.C.
Książka do wypożyczenia:
Wszystkie pola: "rów mariański" - OpacWWW - Prolib Integro (mbp.katowice.pl)
Bibliobus (biblioteka objazdowa, bibliowóz) jest samochodem przystosowanym do pełnienia funkcji biblioteki ruchomej. Najczęściej są to autobusy lub samochody półciężarowe, specjalnie wyposażone w regały z książkami i czasopismami, dodatkowo posiadają miejsca i stoliki do czytania. Zadaniem mobilnej biblioteki jest prezentacja książek każdej grupie czytelniczej, zapewnienie dostępu do wiedzy i informacji.
W wielu krajach, gdzie odległości między mieszkańcami są bardzo duże Bibliobusy sprawdzają się bardzo dobrze. Przykładem takim są kraje Skandynawskie, bibliobus zatrzymuje się w oznaczonych dniach i godzinach w wyznaczonych miejscach przeważnie na jedną godzinę.