W alpejskim Admont znajdziemy niesamowity skarb. To największa klasztorna biblioteka na świecie. Wejście do jej barokowego wnętrza to prawdziwa podróż w czasie. Wrażenie jest niesamowite i niezapomniane.
Opactwo Benedyktynów w Admont założono w 1074 roku i właściwie od tamtego momentu zbierano, konserwowano, przepisywano i przechowywano w nim książki.
Sama biblioteka – taka jak ją dziś możemy podziwiać – powstała w drugiej połowie XVIII stulecia (zakończenie budowy 1776 r.) i jest uznawana za europejską perłę baroku. Sala o długości ponad 70 m, jest szeroka na ponad 14 m i wysoka na ok. 12 m.
Jest to największy z zachowanych księgozbiorów klasztornych na świecie. Zawiera około 200 000 tomów. Najcenniejszym skarbem jest ponad 1400 rękopisów (najstarsze z VIII wieku) i 530 inkunabułów, czyli wczesnych druków (wykonywanych do 1500 roku).
70 000 ksiąg wystawionych jest w sali bibliotecznej. To woluminy powstałe od XVI do XIX stulecia. Pozostałe, starsze i te najcenniejsze jak np. Biblia z XI wieku, przechowywane są w zamknięciu.
Godziny otwarcia są zmienne, dlatego przed planowaną wizytą trzeba je dokładnie sprawdzić.
Bibliotekę można zwiedzać samodzielnie: wejście o 11:00 i 14:00 oraz w grupie z przewodnikiem.
W sali bibliotecznej można robić zdjęcia bez flesza.
Zakupione bilety obowiązują także w przyklasztornym muzeum, w którym można zobaczyć sztukę sakralną, a także dawne szaty liturgiczne, hostie, kielichy mszalne, itp. Opisy dostępne są jedynie w języku niemieckim.
Zerknijcie na tereny przyklasztorne oraz samą bibliotekę 👇
https://www.youtube.com/watch?v=HLuQP02KmzE
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz