31 stycznia 2025

Szósteczkowe rekomendacje

 


Dwudziestodwuletnią Olivię po raz ostatni widziano na nagraniach z monitoringu, gdy wchodziła do ślepej uliczki, z której nigdy już potem nie wyszła.


Julia, która zajmuje się sprawą zaginięcia dziewczyny, sądzi, że wie, czego się spodziewać. Zna tego typu przypadki. Z jednej strony zrozpaczona rodzina Olivii i nieubłaganie uciekający czas, a z drugiej – szansa, że osoba stojąca za porwaniem popełni jakiś błąd.


Nie wie jednak, że ten, kogo ściga, zna jej najbardziej skrytą, najpaskudniejszą tajemnicę. Życie jej męża i córki zależeć będzie od tego, aby Julia nie tylko nie znalazła Olivii, ale też wrobiła kogoś innego w jej morderstwo.

Jeśli Julia znajdzie zaginioną, straci wszystko, co kocha.

Gilliam Mc Alister miała ciekawy pomysł na fabułę, która swoją drogą toczy się wielotorowo i poznajemy perspektywę trójki bohaterów, pokazała też siłę rodzicielskiej miłości i to jak wiele jest w stanie poświęcić człowiek by chronić swoje dziecko.

Polecam

I.C.

28 stycznia 2025

Książek wiele - od razu weselej! #51

 


Cykl książek Erika Foster Robert Bryndza to sześć tomów:

- Dziewczyna w lodzie
- Nocny stalker
- Mroczna toń
- Ostatni oddech
- Z zimną krwią
- Zabójcze tajemnice

W pierwszym tomie poznajemy detektyw Erikę Foster. Ostatnie dochodzenie Eriki poszło fatalnie, a w jego rezultacie zginął jej mąż… Kariera pani detektyw wisi na włosku, a ona sama mierzy się nie tylko ze swoimi demonami, ale też z mordercą bardziej przerażającym niż wszystko, z czym do tej pory miała okazję stanąć twarzą w twarz. Czy uda jej się do niego dotrzeć zanim uderzy ponownie?

Jej oczy szeroko otwarte. Usta rozchylone, jak gdyby miała przemówić. Jej ciało zamarznięte w lodzie… A to dopiero początek.

Kiedy młody chłopak odkrywa w londyńskim parku zamarznięte ciało kobiety, detektyw Erika Foster zostaje wezwana, by poprowadzić śledztwo w sprawie morderstwa.

Ofiara, piękna członkini londyńskiej socjety, wiodła pozornie idealne życie. Jednak kiedy Erika zaczyna drążyć, łączy ze sobą fakty między tym, a innymi zabójstwami – ktoś pozbawił życia trzy prostytutki. Wszystkie trzy uduszono, związano im ręce w przegubach i wrzucono do wody.

Każdy następny tom to inna kryminalna sprawa którą rozwiązuje Erika Foster razem ze swoim zespołem.

Książki Roberta Bryndzy to ciekawa propozycja dla miłośników kryminałów.

Polecam

I.C.

Książki do wypożyczenia:



 

24 stycznia 2025

Szósteczkowe rekomendacje

 


 Dzięki zastosowaniu specjalnej powłoki UV, latarka w rękach dziecka działa niczym rentgen. Wystarczy poświecić nią od tyłu na ilustracje lub spojrzeć pod światło, a naszym oczom ukażą się kolejne, ukryte wcześniej sceny.

Otwórz drzwi do magicznego, zimowego świata pełnego niesamowitych odkryć! Każda strona tej książki to nowa przygoda, gdzie las zimą przestaje być jedynie mroźnym i cichym miejscem. Podświetlaj latarką kolejne strony, a zobaczysz ślady życia i zwierzęcej aktywności, które tętnią pod białym płaszczem śniegu.

Odkryj śpiące ślimaki, sprytne wiewiórki i figlarne lisy, które nieustannie się bawią. Poznaj tajemnice, jak zwierzęta radzą sobie z mrozem i jak przetrwają surowe zimowe warunki. Zanurz się w fascynującym świecie, gdzie zima ukazuje swoje najpiękniejsze oblicza, a każda strona odkrywa nowe, zachwycające historie.

Polecam 

I.C.

Książka do wypożyczenia:

Wszystkie pola: "sekrety zimy" - Integro - Prolib Integro

23 stycznia 2025

Literackie kurioza #2

 




Tom oprawny w skórę straconego mordercy Johna Hoorwooda


    Sztuka oprawiania książek w ludzką skórę to Introligatorstwo antropodermiczne (Bibliopegia antropodérmica)

  • Najwięcej oprawianych w ten sposób książek powstało w XIX w. Ich posiadaczami często byli lekarze. Skórę pobierano od zmarłych pacjentów szpitali lub przestępców

  • Kilkadziesiąt egzemplarzy znajduje się w kolekcjach muzeów i bibliotek na całym świecie. Badania potwierdziły autentyczność 18 z nich

  • W popkulturze księga z tak makabryczną okładką kojarzy się z czarną magią i piekielnymi mocami dzięki twórczości H.P. Lovecrafta i Sama Raimiego

Kiedy myślimy o księgach oprawionych w ludzką skórę, do głowy przychodzą nam głównie mrożące krew w żyłach artykuły o seryjnych mordercach (przedmioty z ludzkiej skóry wykonywał m.in. Ed Gein) oraz obrazy rodem z powieści i filmów grozy. Myślimy o H.P. Lovecrafcie, w którego umyśle zrodziła się wizja jednej z najbardziej znanych potwornych ksiąg — Necronomiconu, czyli Księgi Zmarłych.

Makabryczne księgi istnieją naprawdę

Lovecraft po raz pierwszy napisał o niej w 1927 r. w krótkim opowiadaniu "Historia Necronomiconu", jednak... nie wspomniał ani słowem o tym, że straszliwa księga była oprawiona w ludzką skórę. Ten pomysł narodził się na początku lat 80. w głowie reżysera i scenarzysty Sama Raimiego, twórcy "Martwego zła" — horroru, w którym demoniczna moc Necronomiconu zostaje uwolniona przez nieostrożnych młodych ludzi w leśnej chacie. Księga Zmarłych pojawiała się m.in. w powieści "Oczy smoka" Stephena Kinga, w serii slasherów "Piątek, trzynastego" czy komiksach z serii "Heavy Metal"

A bywało i tak, że niektóre osoby życzyły sobie przed śmiercią, aby wykorzystać ich skórę do oprawiania ksiąg, czy też notesów. 


Notes ze skóry Wiliama Burkea zdjętej po publicznej sekcji zwłok



Egzemplarz oprawiony w skórę nieodebranej przez krewnych nieboszczki



Notes z czasów rewolucji amerykańskiej oprawiony w ludzką skórę. Eksponat ze zbiorów londyńskiej Wellcome Collection



Francuski pisarz i astronom Camille Flammarion, kiedyś skomplementował młodą, ładną hrabiankę za urodę jej skóry. Arystokratka była jego wielbicielką, a że chorowała na gruźlicę, w testamencie poleciła, by jej tak przezeń podziwiany organ zdjąć z ciała i posłać mu w darze z prośbą, by wykorzystał go do oprawienia swojej najnowszej pracy.

Introligatorstwo antropodermiczne ostatecznie zaniknęło w pierwszym dwudziestopięcioleciu XX wieku jako zbyt makabryczne na ówczesny gust, a zapisy o jego przykładach przeszły z bieżących relacji do reminiscencji rzemieślników.






17 stycznia 2025

Szósteczkowe rekomendacje

 



Przejmujący, przerażający i znakomicie skonstruowany thriller psychologiczny Prawda i tylko prawda Stefan Ahnhem.

Wszystko, co oczywiste, jest fasadą Carl i Helene przeżywają kryzys w związku i wierzą, że długie wakacje z dala od sztokholmskiego zgiełku pomogą im na nowo się odnaleźć. Dlatego zamieniają się domami z parą z Kalifornii – Scarlett i Adamem – która przygotowuje się do wyjazdu do Szwecji, gdzie mężczyzna będzie miał wystawę. Jednak gdy tylko docierają do Santa Cruz, rozpoczyna się seria dziwnych wydarzeń. Czy Carlowi szwankuje pamięć, czy dom na zdjęciach wyglądał zupełnie inaczej? Czy ktoś naprawdę stuka nocą w rury grzewcze, czy to tylko koszmarne omamy? Co robi para w ich szwedzkim domu – i dlaczego ktoś wyłączył zainstalowane przez Carla kamery? Oraz czy Scarlett coś sobie wyobraża, czy też Helene naprawdę zostawiła jej tajną wiadomość w garderobie?

Polecam

I.C.

Książka do wypożyczenia: 

14 stycznia 2025

Książek wiele - od razu weselej! #50


 Cykl książek Weroniki Wierzchowskiej Z dziejów przytułku położniczego  jest niezwykle obiecującym wprowadzeniem do tematyki medycyny i położnictwa końca XIX wieku, są to trzy tomy:

- Ból narodzin
- Pieluchy i róże
- Szkoła akuszerek

 Fabuła została zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami, jest to opowieść o tym jak w bólach narodził się prowadzony przez kobiety szpital, który zmienił historię polskiego położnictwa.
W roku 1882 pierwsza polska lekarka, doktor Anna Tomaszewicz-Dobrska, po długich staraniach dostaje przydział na szefową miejskiego Przytułku Położniczego. Jej klinika to ledwie mieszkanie w zrujnowanej kamienicy, stojącej na warszawskiej robociarskiej Woli. Cały personel to starsza akuszerka Jadwiga i kucharka Aniela. Jeszcze przed otwarciem działalności pojawią się dwie bezdomne dziewczyny z miejskiej biedoty, Zosia, która uciekła z domu przed molestującym ją ojczymem i Karolina, ścigana przez nożowników złodziejka z targowiska na Kercelaku. Anna przyjmuje je pod dach jako służące.


W ciasnocie i nędzy, bez światła i bieżącej wody, atakowane przez niechętnych im sąsiadów, Inspekcję Sanitarną i konkurencyjne kliniki położnicze, zaczynają działalność. Pod kierownictwem 28-letniej pani doktor otwiera się przytułek mający umożliwić najbiedniejszym kobietom poród w godnych warunkach.

Polecam

I.C.

Książki do wypożyczenia:

10 stycznia 2025

Szósteczkowe rekomendacje

 


Przyjaciel wilków opowiada historię życia bohatera z perspektywy ludzi, którzy go znali, kochali, a nawet kilku, którzy uważali go za zwykłego dziwaka. Choć nie zagościł w życiu żadnego z nich na długo, pozostawił każdego z historią do opowiedzenia. O chłopcu, który dorastał z wilkami, o wielkich burzach, które rozpływały się w powietrzu, o świetlikach i ich fosforyzującym miodzie, o domu wypełnionym pajęczynami i o dziwnym człowieku, który w nim mieszka…

Powieść ta zabierze nas do świata pełnego magii  i emocji, główny bohater, to postać, która na długo pozostaje w pamięci. Osierocony we wczesnym dzieciństwie i wychowany przez wilki, Weylyn zawsze wiedział, że jest inny. Jego życie, pełne niezwykłych zjawisk, takich jak burze czy błyskawiczne wzrosty roślin, przyciąga uwagę i budzi fascynację. Magia otacza go z każdej strony, ale nie jest on czarodziejem w tradycyjnym sensie.

"... -Ale to bez sensu. Przecież skoro żyłeś z wilkami, a Mary je badała, to chyba przez cały czas się spotykaliście, co?
Weylyn odkręcił kurek i zaczął wycierać talerz myjką. 
- Razem z moją watahą opuściliśmy granice parku. Powędrowaliśmy aż do Kanady.
- A czemu potem rozstałeś się z wilkami?
- Przegnał mnie inny samiec.
- I uciekłeś? - parsknąłem śmiechem. - Dlaczego z nim nie walczyłeś?
- Bo był wilkiem. Miał zęby tak ostre, że mógł nimi przegryźć stalową linę..."

Polecam

I.C. 

Książka do wypożyczenia:

9 stycznia 2025

Literackie kurioza #1

 

Anchorage Public Library




W bibliotece w Anchorage na Alasce poza standardowymi usługami Biblioteki, można również wypożyczać wypchane zwierzęta oraz futra. Futro niedźwiedzia i wilka są jednymi z częściej wypożyczanych przedmiotów, są bowiem wykorzystywane podczas harcerskich uroczystości.



Dostępna jest również usługa 'Osobisty bibliotekarz', która polega na udzieleniu pomocy w przeglądaniu i wyszukiwaniu danych. Jeśli poinformujemy, czego szukamy (np. tajemnice osadzone podczas II wojny światowej, historia jedzenia, romanse Bollywood itp.), wtedy bibliotekarz przygotowuje spersonalizowany wybór dostępnych materiałów. Jest to bardzo pomocne, kiedy piszemy artykuły lub po prostu jesteśmy ciekawi danego tematu.


W  bibliotece znajduje się również kawiarnia (na pierwszym piętrze atrium biblioteki Loussac). Kawiarnia serwuje rozmaite rzemieślnicze napoje, lokalne herbaty i potrawy, od domowych wypieków ekologicznych, po dania lunchowe i przekąski. Dostępna jest również opcja zamówienia cateringu na imprezy biblioteczne.


Bardzo dobrym rozwiązaniem są też pokoje do nauki. Wszystkie pokoje wyposażone są w WiFi, gniazdka elektryczne, stoły i krzesła.
Pokój można wcześniej zarezerwować, jednak nie jest to obowiązkowe.





3 stycznia 2025

Szósteczkowe rekomendacje


Najciekawszy człowiek na świecie. Ekscentryczne życie Petera Freuchena Reid Mitenbuler to niesamowita biografia niezwykłego człowieka. Ekscentryczne życie tytułowej postaci przeplata się z wielkimi odkryciami oraz historią początku XX wieku. 
Obudził się i odkrył, że został pogrzebany żywcem pod śniegiem. Jego broda przymarzła do sań, pod którymi spał. Żeby mieć szansę na wydostanie się, musiał wyrwać jej kawałek. Z własnych odchodów stworzył szpikulec, za pomocą którego przebijał warstwę śniegu tak długo, aż udało mu się wydostać z pułapki. Trzy godziny czołgał się do bazy z odmrożonymi stopami. Na miejscu amputował sobie palce za pomocą szczypców i młotka.

Przed wami dwumetrowy, rudobrody Duńczyk, który przez 20 lat mieszkał na Grenlandii. Poślubił Inuitkę Navaranę Mequpaluk. Był polarnikiem, odkrywcą, kupcem, pisarzem, antropologiem, dziennikarzem i filmowcem. Zdobył Oscara, wygrał teleturniej, przypominający współczesnych Milionerów. Był aktywistą politycznym i pisał o zagrożeniach wynikających ze zmian klimatu.

Polecam

I.C.

książka do wypożyczenia: