4 marca 2021

Podziel się!#3

   Sprzątanie po japońsku        


Dzisiaj sprzątamy po japońsku! 😀 Z pomocą przychodzi nam "Magia sprzątania" japońskiej autorki Marie Kondo i jej sposób na sprzątanie nazywany metodą KonMari. Oto kilka rad, które podczas lektury najbardziej nas zdziwiły i szczególnie przypadły do gustu, może Wam również się spodobają?


1. Wyraź swoją wdzięczność! Nawet wobec znoszonego swetra

Pozbywając się niepotrzebnych rzeczy warto każdemu z oddawanych przedmiotów z osobna podziękować za to, że nam się przysłużył. KonMari poleca, aby każdy z nich wziąć do ręki, a potem (w myślach lub na głos) wyrazić swoją wdzięczność, wtedy bez wyrzutów sumienia możemy przedmiot przekazać dalej lub wyrzucić, jeśli jest zużyty.

2. Przedmioty, które mają uczucia? To praktyczne!

Marie Kondo ma tendencję do nadawania cech ludzkich przedmiotom,  co może wydawać się nam dziwne, ale właśnie empatyczne myślenie o przedmiocie decyduje o pomyśle na jego porządkowanie i faktycznie ma swoje praktyczne uzasadnienie. Poleca np. codziennie opróżniać swoją torebkę. Zmniejsza to ryzyko tego, że zapomnimy spakować czegoś ważnego na następny dzień, a cały czas wypełniona niepotrzebnymi rzeczami torebka szybciej się zużywa, jak pisze autorka: 
  • "Nosi wszystko, nawet jeśli jest przepełniona po brzegi. Kiedy ją odkładasz, często ociera się o ziemię, ale nie usłyszysz od niej skargi, robi co może, żeby Cię wspierać. Co za oddany pracownik! Byłoby okrucieństwem nie dać jej odpocząć przynajmniej w domu. Bycie cały czas wypchanym, nawet gdy nie jest się w użyciu, to takie uczucie, jak pójść spać z przepełnionym żołądkiem. Jeżeli tak traktujesz swoje torby, to wkrótce będą wyglądać na znoszone i sfatygowane. Jeżeli nie wprowadzisz zwyczaju rozpakowywania torby istnieje większe prawdopodobieństwo, że zostawisz w środku coś, co będziesz chciała przełożyć do innej torebki."

3. Zwijasz skarpety i rajstopy w kulkę? Nie rób tego!

Dlaczego? Oto powód: 

  • "Skarpetki i rajstopy leżące w szufladzie są na urlopie. Codziennie są brutalnie obijane w drodze do pracy, między stopą a butem[...] Jeżeli są złożone, zrolowane lub związane, pozostają w stanie napięcia, a ściągacze są rozciągnięte[...] O skarpetach czy rajstopach nieszczęśliwie zepchniętych w głąb szuflady często całkowicie zapominamy, gumki ich ściągaczy parcieją i skarpety nie nadają się do noszenia". 

Co zatem radzi KonMari? Rajstopy i skarpety należy składać na płasko, na trzy części lub delikatnie rolować, podobnie jak ruloniki sushi 

4. Sposób na szufladę

Organizacja szuflady i składanie to chyba cieszące się największą popularnością pomysły Japonki. Jeśli chcemy zachować w szufladzie ład, a przy tym łatwo wyciągnąć to, czego potrzebujemy to będzie łatwiej, jeśli:
  • nasze ubrania zostaną złożone na kształt prostokąta, w taki sposób, że będą mogły stać pionowo i się nie przewracać. Nie tworzymy stosików, gdyż wtedy widzimy zaledwie rzeczy, które są u góry. Idealna szuflada powinna wyglądać jak na zdjęciu poniżej:


Ułożone w ten sposób ubrania tworzą panoramę. Teraz bez problemu znajdziesz w szufladzie to, czego szukasz 😊

Wszystkie cytaty pochodzą z książki "Magia sprzątania" Marie Kondo. Zachęcamy do sprzątania, ale i do lektury. To książka o sprzątaniu, która dodatkowo jednak prezentuje zupełnie odmienne od europejskiego spojrzenie na ład, porządek i świat. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz