7 października 2021

Podziel się !#13



Dlaczego warto hodować zioła w kuchni?

Zioła w kuchni warto hodować z kilku powodów. Po pierwsze, przygotowując posiłek w każdej chwili mamy dostęp do świeżych, pachnących ziół. Aromat ziół w doniczkach roznosi się po całej kuchni, a niektóre z nich – jak bazylia, mięta czy tymianek skutecznie odstraszają owady i inne insekty.

Po drugie, świeże zioła w kuchni, które wyhodowaliśmy sami to gwarancja nie tylko smaku, ale i jakości – są niepryskane, organiczne, bez dodatku ulepszaczy. Napary z ziół takich jak melisa czy mięta przygotowane z własnoręcznie wyhodowanych roślinek smakują i działają lepiej niż te kupione w sklepie, pakowane w torebkach.

Dodatkowo - jeśli mamy dzieci możemy dać im zadanie doglądania ziół, i ich podlewania – dzięki temu nauczą się odpowiedzialności i będą mieć twórcze zajęcie.


Jak hodować zioła w kuchni? Od czego zacząć?

Hodując zioła w kuchni, warto zdecydować się na kilka najpopularniejszych okazów – najlepiej takich, które przydadzą się podczas gotowania i przygotowywania posiłków. Polecamy: bazylię, oregano, miętę albo melisę.



Czy lepiej kupić ziarna roślin, czy gotowe sadzonki?

Dla początkujących hodowców najłatwiejsze w utrzymaniu będą sadzonki. Hodowanie roślin z ziaren lepiej zostawić bardziej doświadczonym hodowcom.


Jak rozpoznać zdrową sadzonkę?

Zdrowa roślina ma dużo liści, intensywny kolor, elastyczne łodygi i wyrazisty zapach (w przypadku ziół). Jeśli wybrana przez nas roślina ma plamy na liściach lub dużo uschniętych gałązek albo biały nalot na ziemi, lepiej zrezygnujmy z jej zakupu – taka roślinka albo jest bardzo chora, albo jej stan świadczy o złych warunkach hodowli.



W czym hodować zioła?

Zioła w kuchni najlepiej jest hodować w ceramicznych doniczkach z otworami na odpływ wody. Jeśli nie mamy możliwości zakupu ceramicznych doniczek, plastikowe lub z innych materiałów także spełnią swoją funkcję – należy pamiętać o tym, by doniczki miały dziury – im więcej, tym lepiej. Warto zaopatrzyć się również w podstawki i pamiętać, że każde zioło w kuchni powinno mieć osobną doniczkę.

Kupowane w sklepach sadzonki roślin zazwyczaj są trzymane w plastikowych pojemnikach – nie zaleca się pozostawiania w nich ziół czy kwiatów – takie pojemniki są za małe, nasza roślina nie ma warunków, by się rozwinąć. Jeśli zbyt długo pozostawimy ją w takim pojemniku, może obumrzeć.


Co jest potrzebne, by przesadzić zioła w kuchni?

Przede wszystkim zaopatrzmy się w ziemię uniwersalną i kermazyt. Na dno doniczki sypiemy warstwę kermazytu – pochłonie nadmiar wilgoci. Następnie sypiemy ziemię do ok. 1/3 wysokości doniczki, wkładamy naszą roślinę i dosypujemy trochę ziemi wokół niej.



Rodzaj

Zioła w kuchni i ich zastosowanie

Bazylia

Idealnie pasuje do dań kuchni włoskiej, takich jak pizza, makarony czy sałatki z pomidorami i mozzarellą. Jest też dobrym dodatkiem do twarożku, gotowanych jajek czy omletów. Dodaje aromatu zupom, daniom mięsnym, rybom, a także owocom morza.

Mięta

Świetnie sprawdza się w letnich sałatek z sosem jogurtowym, w koktajlach i lemoniadach, dodając im orzeźwiającego smaku. Ponadto stosuje się ją do dań z twarożkiem.

Rozmaryn

Jest pysznym uzupełnieniem dań z rybnych, z drobiem, jagnięciną, wieprzowiną czy wołowiną. Idealnie smakuje w towarzystwie pomidorów, grzybów, jajek, sera czy szpinaku.

Oregano

Stosowane jest do różnego rodzaju sosów, a także wszystkich gatunków mięsa. Jest świetnym dodatkiem do sałatek warzywnych i często spotkać można je w daniach kuchni włoskiej, takich jak pizza czy makarony.

Tymianek

Ma szerokie zastosowanie w kuchni francuskiej, kreolskiej i kajuńskiej. Jego delikatnie goździkowy posmak świetnie łączy się z jagnięciną, cielęciną, drobiem a także rybami. Dodawane jest również do farszów i pasztetów. Tymianek często używany jest w zupach i bulionach.

Kolendra

Niezastąpiony dodatek do zup i gulaszu. Często jest składnikiem ciast, deserów i innych wypieków piekarniczych. Idealnie komponuje się z jagnięciną i mięsem kozim, a także szynką i wieprzowiną.

Pietruszka

Dodawana jest do gulaszu, wielu sosów czy past serowych. Smacznie komponuje się z ryżem, warzywami czy daniami rybnymi. Często dodawana do jajecznicy czy omletów.

Szczypiorek

W kuchni europejskiej używany zazwyczaj do sałatek na zimno, gulaszów, a także wielu zup. Ponadto posypujemy nim większość posiłków takich jak jajecznica, twarożek, kanapki czy zapiekanki.

Koperek

Najczęściej spotykany podczas kiszenia kapusty lub ogórków, a także w wielu zalewach octowych. Idealnie komponuje się z jogurtem lub śmietaną, więc często stosowany jest do sosów i dressingów. Jest idealny jako dodatek do łososia, krewetek czy pstrąga.

Szałwia

Idealna do tłustych dań mięsnych, takich jak gęś, wieprzowina czy kaczka. Pasuje także do kurczaka oraz jako składnik kiełbasy. Idealnie komponuje się także z kremem z dyni.


Polecamy pachnącą ziołami literaturę:


Zioła : rozpoznać, podziwiać, chronić – Wolfgang Hensel

Zioła : rozpoznać, podziwiać, chronić - OpacWWW - Prolib Integro (mbp.katowice.pl)


Zioła w doniczkach – Piotr Metera

Zioła w doniczkach - OpacWWW - Prolib Integro (mbp.katowice.pl)


Zioła i przyprawy z własnego ogródka – Piotr Metera

Zioła i przyprawy z własnego ogródka - OpacWWW - Prolib Integro (mbp.katowice.pl)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz