21 stycznia 2022

Szósteczkowe rekomendacje

 


Widzisz, moja siostra była niezwykła, nie pasowała do ówcześnie obowiązujących norm. Początkowo nie zdawałam sobie z tego sprawy. Dla mnie była po prostu Emily, piękną cudowną, milczącą Emily, moją siostrą, bliźniczką, moim przedłużeniem – aż do pewnej nocy, gdy podsłuchałam rozmowę między naszymi rodzicami, która odmieniła moje życie. To właśnie tam tkwią korzenie tej historii.” 

Choć umysł ma wciąż bystry, Elizabeth straciła wzrok. Mieszka w domu spokojnej starości i nie mogąc już czytać ulubionych książek ani oglądać obrazów, które tak bardzo ją kiedyś poruszały, wypełnia pustkę muzyką i rodzinnymi wspomnieniami, zwłaszcza o ukochanej siostrze bliźniaczce Emily. Kiedy odnajdują się prywatne dzienniki zmarłego ojca Elizabeth, przeszłość staje się nagle teraźniejszością, i to za bardzo.
Przy pomocy Morgan, nastoletniej przestępczyni, która odpracowuje karę w domu spokojnej starości, Elizabeth czyta dzienniki, które zabierają ją na wyprawę przez czas i zbliżają do siebie obie podróżniczki…
Pendziwol stworzyła niesamowitą powieść przenoszącą nas nad Jezioro Górne, gdzie czujemy na skórze ostry powiew wiatru, szukamy wzrokiem światła latarni, ogarnia nas przerażenie podczas sztormów próbujących pochłonąć kolejne statki. Przyroda w tej powieści nie jest tylko tłem do wydarzeń, obmywa nas niczym woda na plaży, ale też każe śledzić wędrówki dzikich zwierząt, takich jak lisy i wilki.
W powieści tej nie brakuje również malowniczości: wieczorów przy kominku, gdy na zewnątrz ekstremalnie mroźna zima, letnich festynów w mieście, zmysłowym smaku pierwszej miłości w otoczeniu dzikiej natury. A ponieważ akcja toczy się w okolicach Wyspy Księcia Edwarda, każdy oddany fan serii o Ani z Zielonego Wzgórza od razu poczuje się jak u siebie w domu.

Książkę można wypożyczyć tu:

Córki latarnika - OpacWWW - Prolib Integro (mbp.katowice.pl) 

Polecam,
A.S.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz