Na pewno każdy spotkał się kiedyś z problemem jakim jest nietrafiony prezent, czy to wręczony, czy otrzymany. Co z nim zrobić?
Nietrafiony prezent: jak się zachować – savoir-vivre.
Zgodnie z zasadami savoir-vivre’u każdy prezent należy otworzyć przy osobie obdarowującej, a następnie za niego podziękować i wyrazić wdzięczność. Niestety, zdarza się, że otrzymuje się nietrafiony prezent, z którym nie wiadomo co zrobić. Wiele osób zastanawia się nad tym, jak się zachować po otrzymaniu nietrafionego prezentu. W takiej sytuacji dobrze jest zastosować się do poniższych wskazówek:
Najlepiej nie okazywać negatywnych emocji, aby osoba obdarowująca nie poczuła się urażona.
Bardzo dobrym pomysłem jest obrócenie całej sytuacji w żart, zwłaszcza jeśli dobrze zna się autora prezentu.
Dobrze jest znaleźć zalety konkretnego prezentu, na przykład zauważenie jakichś jego plusów lub innej możliwości wykorzystania podarunku.
Warto pamiętać o tym, że w przypadku nietrafionego prezentu nie należy robić przykrości osobie, która go kupiła lub zrobiła. Dużo lepszym rozwiązaniem jest wyrażenie wdzięczności. Sytuacja związana z nietrafionymi podarunkami zwykle ma miejsce w rodzinach, w których prezenty traktuje się jak niespodziankę. Właśnie dlatego dobrym rozwiązaniem jest otwarte wyjawienie rodzinie swoich pragnień lub stworzenie listy wymarzonych prezentów. W ten sposób możliwe jest otrzymanie podarunków, które rzeczywiście sprawią przyjemność i będą mogły być wykorzystane.
Co zrobić z nietrafionym prezentem?
Oto kilka pomysłów.
Po pierwsze – spróbujcie go wymienić.
Powiedzcie osobie, od której dostaliście prezent, że większą przyjemność sprawiłoby wam coś innego. Szczerość nie jest łatwa. Jednak udając radość po pierwsze to wy zostaniecie z niechcianym prezentem, a po drugie ryzykujecie następny taki prezent (skoro ucieszył was sweter, to jest duża szansa, że za rok dostaniecie kolejny!).
Prezent nie zawsze da się wymienić – jeśli był kupiony stacjonarnie, sprzedający nie ma obowiązku wymiany. Zawsze warto jednak przynajmniej spróbować.
Po drugie – sprzedajcie.
Spróbujcie go sprzedać. Jeśli prezent wam się nie podoba, nie starajcie się do niego przekonać na siłę. Nie odrywajcie metek z ubrania – nowe jest łatwiej sprzedać. Pamiętajcie, że pozyskane pieniądze mogą posłużyć do kupienia sobie czegoś, co sprawi wam prawdziwą radość. Prawdopodobnie ze sprzedaży prezentu nie odzyskacie całej jego wartości, jednak kto wie, a nuż się to uda?
Po trzecie – oddajcie.
Jeśli dostaliście balsam do ciała, ale nie podoba wam się jego zapach – oddajcie go.
Jeśli dostaliście książkę, przeczytaliście ją, i nie chcecie jej zatrzymać – oddajcie ją.
Jeśli dostaliście herbatę, która nie smakuje żadnemu domownikowi – oddajcie ją.
Nie trzymajcie w domu rzeczy, których nie używacie, tylko dlatego, że dostaliście je od kogoś w prezencie!
Gdzie zatem oddawać rzeczy? Dobrym pomysłem jest popytać wśród znajomych, czy dana rzecz im się nie przyda, a jeśli ich odpowiedź brzmieć będzie 'nie' – prezent można wystawić na jednej ze stron/grup internetowych specjalizujących się w oddawaniu rzeczy za darmo, np. OLX, Givebox, Po-Dzielnia, można go też oddać do instytucji takich jak PCK, Caritas, dom pomocy społecznej, samotnej matki, dom dziecka.
Po czwarte – zróbcie dobry uczynek.
Można spokojnie założyć, że każdy niechciany prezent znajdzie w końcu osobę, której sprawi radość. Każdy z nas lubi co innego, dlatego też warto niechcianą rzecz „puścić w obieg”. Jak?
Czy znacie ideę bazarków charytatywnych na Facebooku? To miejsca, w których sprzedaje się rzeczy, a uzyskane pieniądze przeznaczane są na cele charytatywne. Wystarczy odnaleźć bazarek, na który chcielibyście przeznaczyć daną rzecz (szukajcie na Facebooku pod hasłami: „bazarek charytatywny”, „licytacje” lub „bazarek dla”), a następnie zamieścić na nim ogłoszenie/post o przedmiocie, który chcecie sprzedać. Z pewnością wkrótce znajdzie nowego, szczęśliwego właściciela.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz