25 stycznia 2022

Wróćmy do klasyki #2

 


Charles Dickens urodził się 7 lutego 1812 r. w Landport (Anglia), a XIX-wieczny Londyn stworzy tło dla wielu fabuł jego przyszłych powieści. W 1824 roku ojca pisarza uwięziono za długi, co zmusiło młodego Dickensa do wczesnego rozpoczęcia pracy zarobkowej. Wówczas to nabył doświadczeń i obserwacji, które przyczyniły się do rozwinięcia w sobie głębszej wrażliwości na krzywdę i niesprawiedliwość społeczną. Znalazło to odbicie w jego książkach, gdzie łącząc umiejętnie realizm z rodzajem specyficznego liryzmu często mógł portretować życie ludzi ubogich, bezduszność machiny urzędniczej i instytucji publicznych wobec ludzkiego cierpienia. W latach 30. Charles Dickens podejmował pracę dziennikarza, a jego artykuły tyczyły się głównie kwestii politycznych.
Oprócz powieści Dickens jest również autorem nowel. Jedna z nich - Opowieść wigilijna (1843) - na stałe wpisała się w obchody tradycji bożonarodzeniowej.
Po śmierci Charlesa Dickensa w 1880 r. w wielu angielskich domach przechodzono żałobę, co dobitnie potwierdza wpływ, jaki Dickens wywarł na jemu współczesnych.
Bohaterami powieści Dickensa są ludzie ciekawi, często uchodzący za dziwaków i ekscentryków, niekiedy nawet postacie groteskowo-karykaturalną.
Jedną z najbardziej znanych powieści Dickensa są Wielkie nadzieje. Dickens zamierzał opublikować je od razu w formie książkowej. Do zmiany decyzji zmusił go jednak kryzys finansowy utworzonego przez niego tygodnika „All the Year Round”, tracącego stopniowo popularność. Zamieszczenie w nim nowej powieści Dickensa miało być sposobem na ponowne zainteresowanie czytelników periodykiem. Aby uwzględnić potrzeby i możliwości finansowe różnych czytelników, powieść była publikowana zarówno w formie cotygodniowych odcinków, jak i ukazujących się raz w miesiącu zeszytów. Powieść zyskała dużą popularność czytelniczą, poprawiając sprzedaż „All the Year Round”.
Bohaterem powieści jest Pip, chłopiec wychowywany przez swoją siostrę i jej męża, kowala. Pewnego dnia malec spotyka ukrywającego się przestępcę, który uciekł z więzienia. Pip po kryjomu przynosi mężczyźnie jedzenie, wódkę i pilnik (wszystko ukradzione z domu swych opiekunów). Niedługo potem zbieg zostaje schwytany przez strażników. Nie będzie to jednak ostatnie ich spotkanie. Mija kilka lat, Pip pracuje jako czeladnik u swojego szwagra, jest nieszczęśliwie zakochany w Estelli, pięknej dziewczynce, wychowywanej przez bogatą, zdziwaczałą starą pannę. Niespodziewanie otrzymuje od anonimowego darczyńcy ogromną sumę pieniędzy, które pozwalają mu na rozpoczęcie edukacji w Londynie. Pip zaczyna wstydzić się swojego pochodzenia i oddala się od rodziny. Szybko jednak traci majątek (którego postanowił się wcześniej zrzec) i zmuszony jest samodzielnie zarabiać na utrzymanie…
Książkę można wypożyczyć tu:
Wielkie nadzieje - OpacWWW - Prolib Integro (mbp.katowice.pl)

Wielkie nadzieje - OpacWWW - Prolib Integro (mbp.katowice.pl) 

Polecam,
A.S.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz