Okres Wielkiego Postu jest związany z Wielkanocą, a co za tym idzie co roku wypada w innym terminie. W 2022 roku rozpoczął się on w Środę Popielcową 2 marca i będzie trwał aż do Wielkiego Czwartku, który w tym roku wypada 14 kwietnia. W sumie będzie trwał 43 dni.
Post nie jest równoznaczny z koniecznością gotowania niesmacznych potraw. Wprost przeciwnie. Podpowiadamy jakie dania można przygotować w tym okresie. Wiele z nich jest zarówno smacznych jak i zdrowych 🙂
SPAGHETTI Z CZOSNKIEM NIEDŹWIEDZIM
GŁÓWNE SKŁADNIKI:
makaron spaghetti - 500 g
czosnek niedźwiedzi - duży pęczek
parmezan - 100 g
oliwa - 1/4 szklanki
sól i pieprz do smaku
PRZYGOTOWANIE:
Czosnek umyć, osuszyć, posiekać. Ugotować makaron. Rozgrzać oliwę w rondlu, dodać czosnek. Gdy opadnie dodać makaron. Doprawić do smaku. Podawać z wiórkami sera.
RACUCHY DROŻDŻOWE Z OWOCAMI
GŁÓWNE SKŁADNIKI:
mąka pszenna - 3 szklanki
mleko - 1,5 szklanki
drożdże - 40 gramów
sól - 0,5 łyżeczki
cukier - 1 łyżeczka
masło klarowane, olej lub olej kokosowy
dowolne owoce dla smaku
PRZYGOTOWANIE:
Zaczynamy od przygotowania rozczynu, czyli od połączenia drożdży, cukru, pół szklanki mleka oraz kilku łyżeczek mąki. Wszystko dokładnie ze sobą mieszamy, a następnie odstawiamy na jakiś czas, żeby drożdże ładnie wyrosły.
Na stolnicę wysypujemy mąkę, a następnie umieszczamy w niej przygotowany, wyrośnięty rozczyn drożdżowy. Dodajemy resztę mleka, a następnie przystępujemy do mieszania ze sobą składników, żeby wszystkie elementy dokładnie się ze sobą połączyły.
Wyrabiamy ciasto ręcznie przez około 15 minut, a następnie przykrywamy i pozostawiamy na około 45 minut, żeby wyrosło.
Na patelni rozgrzewamy maso klarowane, olej lub olej kokosowy, a następnie formujemy z gotowego ciasta placuszki i umieszczamy je po kilka na patelni. W trakcie smażenia przewracamy co jakiś czas z jednej strony na drugą, żeby placuszki ładnie się przypiekły z obu stron.
Gdy już je usmażymy, posypujemy je kolejno cukrem pudrem. Można je podawać z dowolnymi owocami - posypując na przykład jagodami, albo podawać z dżemem.
ŚLEDZIE Z JABŁKIEM, CEBULĄ I ŚMIETANĄ
GŁÓWNE SKŁADNIKI:
400 g filetów śledziowych
2 białe cebule
2 jabłka
1 cytryna
sól
świeżo zmielony pieprz
1 łyżka białego octu winnego
1 łyżka oleju roślinnego
200 ml kwaśnej śmietany 18%
natka pietruszki
PRZYGOTOWANIE:
Filety śledziowe opłukać w zimnej wodzie, namoczyć w wodzie przez minimum 1 godzinę, odcedzić i osuszyć. Obrać cebule i posiekać drobno. Obrać jabłka, posiekać drobno usuwając nasiona i szypułki. Wycisnąć sok z cytryny i wymieszać z octem oraz olejem. Doprawić solą i pieprzem.
Wymieszać cebule z jabłkami, dressingiem i śmietaną. Rozłożyć śledzie na talerzach i nałożyć na każdą porcję po 2-3 łyżki mieszanki cebulowo-jabłkowej. Podawać udekorowane posiekaną natką pietruszki.
OMLET ZE SZPINAKIEM
GŁÓWNE SKŁADNIKI:
100 g liści szpinaku baby
1 łyżka oleju roślinnego
3 jajka
3/4 szklanki mleka
3 łyżki dowolnej mąki (oprócz kokosowej)
8 suszonych pomidorów
garść posiekanej natki pietruszki
PRZYGOTOWANIE:
Na gorącą patelnię wlej olej, podsmaż chwilkę przeciśnięty przez praskę czosnek, następnie dodaj umyty i osuszony szpinak, dopraw solą i smaż przez około 3 minuty.
Jajka wraz z przyprawami, mlekiem i mąką zmiksuj na gładką masę, którą następnie zalej szpinak. Na górze ułóż suszone pomidory, przykryj pokrywką i zmniejsz ogień do minimum.
Omlet powinien być ścięty i gotowy do przewrócenia po około 10 minutach. Na drugiej stronie podsmaż go przez kolejne 3-4 minuty i delikatnie przełóż na talerz, udekoruj natką pietruszki.
ZUPA Z RYBNYMI PULPECIKAMI
GŁÓWNE SKŁADNIKI:
2 kostki mintaja
2 marchewki
pietruszka
2 pomidory
4 ziemniaki
jajo
czubata łyżka posiekanej natki
1-2 łyżki bułki tartej
2 łyżki mąki
ząbek czosnku
2 ziarna ziela angielskiego
rozmaryn, sól
PRZYGOTOWANIE:
Marchewkę i pietruszkę obrać, umyć, pokroić w kostkę, zalać osolonym wrzątkiem (6-7 szklanek), gotować pod przykryciem na małym ogniu.
Po 15 min. włożyć rybę i obrane, opłukane i pokrojone w kostkę ziemniaki.
Dodać rozmaryn, czosnek, ziele angielskie i gotować jeszcze 10 min.
Zupę zestawić z ognia, wyjąć rybę.
Pomidory umyć, sparzyć, obrać ze skórki, pokroić w kostkę i wrzucić do zupy.
Kostki rybne zemleć z jajami, natką, bułką i szczyptą soli.
Z masy formować małe pulpety.
Obtoczać je w mące i wkładać do wrzącej zupy.
Gotować 5 min. na małym ogniu.
ŻYCZYMY SMACZNEGO!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz