22 marca 2022

Wróćmy do klasyki #6


Nikos Kazandzakis był greckim powieściopisarzem, poetą, dramaturgiem, tłumaczem i myślicielem. Przez wielu uważany za najważniejszego greckiego pisarza i filozofa XX wieku. Był także najczęściej tłumaczonym greckim autorem minionego wieku.

Powieści swe mniej cenił od twórczości poetyckiej i dramaturgicznej. Za swoje najważniejsze dzieło uważał epopeję Odyseja: wersja współczesna. Pisał je od nowa siedmiokrotnie, nim zdecydował się na publikację w 1938 r. Wzorem Odysei Homera, jest podzielona na 24 pieśni i składa się dokładnie z 33 333 wersów.

Jako twórcę cechowała go niezwykła umiejętność włączania w swój światopogląd nowych koncepcji moralno-filozoficznych, niekiedy całkiem sprzecznych. Przyjmując np. marksistowską dialektykę dziejów, odrzucił materializm zastępując go idealistyczną teorią doskonalenia człowieka poprzez wyzwalanie w nim Boga. Zachował przy tym kult dionizyjskiego sensualizmu i pełni życia, zderzając go następnie z buddyjksą ascezą i radykalnym nihilizmem samotnika żyjącego poza społeczeństwem.

Grek Zorba, bohater powieści Nikosa Kazantzakisa spopularyzowany przez wspaniałą kreację Anthony’ego Quinna w ekranizacji Michaela Cacoyannisa, stał się ikoną, symbolem wolności, pierwotnej więzi z naturą i musującej radości życia. Fascynującą postać Aleksego Zorby rozsadzają sprzeczności, nieokiełznany temperament i dobroć, życzliwość wobec świata i cynizm, życiowa mądrość i szalone uleganie zmysłowym pokusom. 

Książkę można wypożyczyć tu:

Wszystkie pola: grek zorba - OpacWWW - Prolib Integro (mbp.katowice.pl)
Polecam,
A.S.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz