23 czerwca 2022

Podziel się! #30

                    Noc Kupały i Noc Świętojańska

https://www.istockphoto.com/


Noc Świętojańska wiele czerpie z Nocy Kupały, jednak nie jest jej synonimem. Świętojańskie zabawy odbywają się z 23 na 24 czerwca, zaś Noc Kupały przypada wcześniej, z 21 na 22 czerwca, w najkrótszą noc roku. Dla pogan był to czas łączenia się przeciwieństw: słońca z księżycem, ognia z wodą, kobiety z mężczyzną.

Noc Świętojańska obchodzona jest w wigilię imienin Jana, czyli w noc z 23 na 24 czerwca.  Noc Świętojańska zwyczaje i obrzędy z dawnych lat kontynuuje w postaci zabaw. Część z nich, jak choćby popularne wianki świętojańskie, przybrała bardziej niewinną niż pierwotna formę. Dla wielu osób uczestniczących współcześnie w wydarzeniu, jakim jest Noc Świętojańska, obrzędy mają charakter towarzyski, czemu Sobótka zawdzięcza miano polskiego święta zakochanych.


Puszczanie wianków

Puszczanie wianków w Noc Świętojańską cieszy się bardzo dużą popularnością. To wróżba dzisiaj przeznaczona przede wszystkim dla panien i kawalerów. Dziewczęta specjalnie uplecione przez siebie wianki na Noc Świętojańską rzucają w nurt rzeki, odsyłając w ten sposób dawne niespełnione lub nieszczęśliwe uczucia. Taka wiązanka powinna zostać uwolniona przez kawalera. Jeśli się tak nie stanie właścicielka nie zazna miłości przez cały rok. Jeśli mężczyzna nie złapie żadnego wianka, również i on kolejne dwanaście miesięcy przeżyje w samotności. Jeszcze gorszą wróżbą jest, kiedy wianek zaplącze się w sitowie lub zatonie. Może to oznaczać miłosne problemy lub staropanieństwo. Zgodnie z dawnymi wierzeniami powinien być wypleciony z najpiękniejszych kwiatów, czarodziejskich ziół, oraz powinien zawierać: łuczywo, korę czy woskowe świece.


https://kurierwilenski.lt/


Rytuał ognia

Ważnym symbolem Nocy Świętojańskiej jest ogień. Symbolizuje on pierwiastek męski, a jednocześnie oczyszczenie i obronę przed złym. W czasie Nocy tańczono wokół palenisk i skakano przez ogień. Miał to być sposób na wypędzenie zła, zapewnienie zdrowia, pomyślności oraz płodności. Udany skok trzymającej się za ręce pary wróżył udane małżeństwo. Dym z ognisk zapewniał dobrą pogodę w czasie żniw, a według dawnych wierzeń chronił przed złymi urokami.

źródło i fot. Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

Rytuał wody

Święcenie wody stanowiło jeden z chrześcijańskich rytuałów związanych z uroczystościami dnia Świętego Jana. Wierzono, że Sobótkowa kąpiel oczyszcza ciało i duszę jednocześnie zapewniając zdrowie i płodność.

                                                                
                                                             źródło i fot. Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

Obecnie Noc Świętojańską obchodzimy przeważnie w postaci zabaw i pikników. Jednak Rodzimowiercy wracają do słowiańskich korzeni i celebrują wierzenia przodków.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz