Autor przyczynił się do powstania wielu mitów na temat historii swoich przodków.
Według legendy opowiedzianej przez swojego ojca, Hugo wywodził się ze starego rodu lotaryńskiego. Prawda jest jednak taka, że jego pierwszym znanym przodkiem był Claude Hugo, który był grabarzem. Natomiast ojcem pisarza był Joseph Léopold Sigisbert, który był oficerem wojsk napoleońskich. Jego matką była Sophie Trébuchet, która według niego miała związek z powstaniem rojalistycznym, a w rzeczywistości była wychowana przez ciotkę i dziadka, którzy sympatyzowali z ideami oświeceniowymi. Miał również dwóch starszych braci.
Należał do Akademii Francuskiej, został deputowany do Konstytuanty, a następnie Zgromadzenia Narodowego. Był zwolennikiem rewolucji lipcowej w 1830 roku i brał udział w rewolucji lutowej w 1848 roku. Przez 19 lat przebywał na dobrowolnym wygnaniu, co wynikało z jego przekonań politycznych. Wrócił do Francji w 1870 roku i zasiadał w senacie III Republiki. Zmarł w skutek zapalenia płuc i został pochowany w paryskim Panteonie.
Jest to jeden z najważniejszych przedstawicieli twórców literatury francuskiej, a w szczególności kluczowy autor okresu romantycznego. Zajmował się pisaniem prozy, poezji oraz dramatów. Działał również jako polityk, np. poprzez pisanie listów oraz przemówień. Jego najważniejsze dzieła to "Nędznicy", "Katedra Marii Panny w Paryżu", dramat "Hernani" oraz epopeja "Legenda wieków".
Katedra Marii Panny w Paryżu - akcja powieści rozgrywa się w realiach średniowiecznego Paryża. Kluczowym motywem historii jest miłość archidiakona Klaudiusza Frollo do młodej Cyganki Esmeraldy. Kolejną ważną postacią jest, znany z wielu przedstawień w kulturze popularnej, dzwonnik Quasimodo. Poza pełną emocji, a czasami nawet grozy historią, mamy przedstawiony bardzo szczegółowy obraz realiów piętnastowiecznego Paryża.
Książkę można wypożyczyć tutaj:
Polecam,
P.T.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz