Impregnowanie drewna jest absolutnie niezbędne. Pod żadnym pozorem nie należy z niego rezygnować. I to niezależnie od tego, czy drewno użytkowane jest we wnętrzu, czy na zewnątrz – choć w tym drugim przypadku ochrona musi być jeszcze większa. Wynika to przede wszystkim ze specyfiki drewna oraz czynników oddziałujących na drewnianą powierzchnię. Deszcz, wilgoć, zmienne temperatury, promieniowanie UV, mikroorganizmy – to podstawowe zagrożenia, z którymi muszą radzić sobie drewniane meble ogrodowe. Bez ochrony drewno szybko zaczęłoby niszczeć, chłonąć wodę, w końcu paczeć i pękać.
Konserwacja mebli ogrodowych z drewna egzotycznego
Meble wykonywane z egzotycznych gatunków drewna są najbardziej odporne na warunki atmosferyczne. Konserwuje się je jedynie specjalnym olejem impregnującym do drewna. Meble wymagają przechowywania zimą w chłodnym i mało wilgotnym miejscu – na przykład w garażu czy szopie. Nie zaleca się przechowywania mebli drewnianych w ogrzewanych pomieszczaniach, ponieważ może to spowodować zbytnie wysuszenie drewna. Jak konserwować meble ogrodowe z drewna egzotycznego? Prace przy meblach należy zacząć od dokładnego umycia mebli. Jeśli są tylko lekko brudne, wystarczy nam do tego zwilżona szmatka. Z kolei jeśli mamy do czynienia z uporczywym brudem i nalotem potrzebne będą specjalne środki do czyszczenia drewna. Po umyciu mebli zostawiamy je do dokładnego wysuszenia. Po wysuszeniu mebli drewno może być odrobinę szorstkie – wówczas należy je przetrzeć drobnym papierem ściernym. Po wyszlifowaniu mebli powinniśmy wytrzeć je suchą szmatką, którą usuniemy dokładnie drewniany pył. Wówczas możemy zacząć nanosić specjalny olej impregnacyjny do drewna. Pomalowane meble pozostawiamy na jakieś pół godziny i po tym czasie usuwamy nadmiar oleju z drewna bawełnianą szmatką. Po zakończeniu procesów renowacyjnych meble warto zostawić na 24 godziny, żeby mieć pewność, że olej dokładnie wysechł. Meble powinny być wówczas zabezpieczone przed kontaktem z wodą. Cały proces należy powtarzać raz do roku – na koniec sezonu lub tuż przed wystawieniem mebli do ogrodu. Regularna konserwacja pozwoli nam długo cieszyć się eleganckim wyglądem drewnianych mebli.
Konserwacja mebli drewnianych do ogrodu z rodzimych gatunków drewna
Meble ogrodowe drewniane tworzone z polskich odmian drzew wymagają nieco bardziej troskliwej pielęgnacji. Wielu producentów zaleca ich dodatkowe polakierowanie, żeby były bardziej odporne na warunki atmosferyczne. Jeśli jednak chcemy pozostawić meble w stanie surowym, również możemy to zrobić – poniższy opis dotyczy tego właśnie rodzaju drewnianych mebli ogrodowych. Podobnie jak w przypadku mebli ogrodowych z drewna egzotycznego, meble z rodzimych gatunków drzew zimą należy przechowywać w chłodnym i dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Meblom szkodzą wilgoć i zbyt wysoka temperatura. Konserwację mebli drewnianych do ogrodu należy przeprowadzać raz do roku – na początku lub na końcu sezonu. Konserwacja mebli z rodzimych gatunków drewna przeprowadzana jest w podobny sposób jak konserwacja mebli z drewna egzotycznego. Najpierw dokładnie czyścimy meble – w zależności od stopnia zabrudzenia zwilżoną szmatką lub specjalnym środkiem do czyszczenia drewna. Następnie pozostawiamy je do dokładnego wysuszenia. Szorstką powierzchnię szlifujemy drobnym papierem ściernym. Suchą szmatką przecieramy meble, by zetrzeć z nich drewniany pył. Następnie meble pokrywamy specjalnym impregnatem do drewna i pozostawiamy je do wyschnięcia. Dopiero wówczas możemy pokryć meble olejem odpowiednim do gatunku drewna. Po około pół godziny wycieramy nadmiar oleju i pozostawiamy meble na 24 godziny do dokładnego wyschnięcia. Tak przygotowane meble można swobodnie użytkować.
Konserwacja lakierowanych mebli drewnianych do ogrodu
Konserwacja lakierowanych mebli drewnianych do ogrodu przebiega nieco inaczej niż konserwacja mebli z surowego drewna. Raz na rok powinniśmy zetrzeć papierem ściernym starą warstwę lakieru i pomalować meble na nowo lakierem lub lakierobejcą. Meble drewniane lakierowane powinno się przechowywać zimą w suchym i dobrze wentylowanym pomieszczeniu – podobnie jak w przypadku innych rodzajów mebli drewnianych. Jak konserwować lakierowane meble drewniane do ogrodu? Zaczynamy od dokładnego wyczyszczenia mebli wilgotną ściereczką lub specjalnym środkiem do drewna. Po wyschnięciu mebla usuwamy papierem ściernym starą warstwę lakieru. Suchą szmatką przecieramy mebel, by dokładnie usunąć drewniany pył. Czyste deski malujemy lakierem lub lakierobejcą, nakładając taką ilość warstw, jaką zaleca producent danego lakieru. Nieco inaczej powinniśmy przeprowadzić prace, jeśli meble są uszkodzone lub zostały zaatakowane przez grzyba. Wówczas dokładnie usuwamy zniszczoną warstwę – aż do naturalnego drewna. Następnie czyścimy deski i pokrywamy meble impregnatem. Po jego wyschnięciu należy nałożyć na wierzch warstwę lakieru lub lakierobejcy. Najlepiej używać lakieru dopasowanego do posiadanego przez nas rodzaju mebli drewnianych do ogrodu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz