7 września 2023

Biblioteka w plecaku 18#

 


Biblioteka im. Ignacego Domeyki w Argentynie



Dzisiejsza czytelnia Biblioteki im. Domeyki

W 1959 roku, aby uczcić datę zbliżającego się 1000-lecia Chrztu Polski, postanowiono stworzyć w Argentynie trwały i żywy pomnik kultury polskiej w Ameryce Południowej. Podjęto decyzję o utworzeniu w Buenos Aires placówki naukowej pod nazwą Towarzystwo Biblioteka Polska im. Ignacego Domeyki. W założeniach swych instytucja ta powinna "nawiązać kontakty z podobnymi organizacjami oraz wszystkimi bibliotekami naukowymi świata", a "zgromadzone zbiory polskie, lub Polski dotyczące, będą źródłem wiedzy o Polsce, warsztatem pracy dla ludzi nauki i wszystkich osób które pragnęłyby zapoznać się z kulturą polską".
Pierwszą prowizoryczną siedzibą Biblioteki był mały dworek użyczony bezinteresownie przez jednego z członków założycieli, Karola Orłowskiego, w miejscowości San Fernando, w pobliżu Buenos Aires. Tam zaczęto gromadzić księgozbiór.



Pierwsza siedziba Biblioteki w San Fernando

Na patrona Biblioteki został wybrany Ignacy Domeyko (1802-1899), bezsprzecznie najwybitniejszy Polak w historii nauki i kultury Ameryki Południowej. Przyjaciel Mickiewicza, filomata, uczestnik Powstania Listopadowego, doktor honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego, magister filozofii, geolog, mineralog, meteorolog,, badacz Ameryki Południowej, przyczynił się do rozwoju oświaty i pobudzenia ruchu intelektualnego i kulturalnego w Chile. Był wykładowcą w wyższych szkołach tego kraju oraz rektorem unowocześnionego przez siebie uniwersytetu.


Ignacy Domeyko


Biblioteka Polska im. Ignacego Domeyki jest jedną z najważniejszych polonijnych bibliotek  na świecie i największą w Ameryce Południowej. Wieloletnią działalność zawdzięcza ofiarnej pracy wielu wolontariuszy. Finansowana jest ze składek członków Biblioteki, darów polskich instytucji i osób prywatnych. Towarzystwo Biblioteka Polska im. Ignacego Domeyki powstało  z myślą o stworzeniu centrum kultury polskiej na kontynencie południowoamerykańskim.

Zapraszamy do odwiedzenia strony Biblioteki:





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz