27 grudnia 2024

Szósteczkowe rekomendacje

 


Czy jeśli uwierzymy w tajemniczą chorobę, to możemy na nią zapaść?
Jak wielką władzę nad ciałem może sprawować umysł?
Czy śpiączka może być zaraźliwa?
Skąd biorą się zaburzenia psychosomatyczne?

W Szwecji setki dzieci na wiele miesięcy, a nawet lat, zapadło w stan przypominający sen. W Le Roy, mieście na północy stanu Nowy Jork, u nastoletnich dziewcząt pojawiły się drgawki, które rozprzestrzeniły się wśród nich jak zaraza. Na Kubie pracownicy amerykańskiej ambasady po usłyszeniu w nocy dziwnych dźwięków odczuwali bóle głowy i tracili pamięć.

To tylko kilka przypadków chorób, których nie można wyjaśnić naukowymi metodami.

Neurolożka Suzanne O’Sullivan, podróżując po świecie, przygląda się najbardziej tajemniczym chorobom, które dotknęły całe grupy osób z różnych społeczności. Opisuje zjawiska wymykające się klasyfikacjom znanym współczesnej medycynie. Pokazuje, jak trauma wpływa na umysł, ingeruje w ciało i odpowiada za choroby, których nie można zidentyfikować.

Książkę można wypożyczyć tu:

ŚPIĄCE KRÓLEWNY : TAJEMNICZE PRZYPADKI ZE ŚWIATA NEUROLOGII

A.S.


20 grudnia 2024

Szósteczkowe rekomendacje


Kiedy zapytano stuczternastolatka o receptę na długie życie, powiedział: „Ciężko pracuj, odpoczywaj w święta, kładź się wcześnie spać, pij każdego dnia szklankę aguardiente, kochaj Boga i zawsze noś go w sercu”. W 2023 roku najstarsza żyjąca kobieta świata miała 115 lat. O życiu mówiła tak: „Myślę, że długowieczność to także szczęście. Szczęście i dobre geny”.

Ale czym jest szczęście i czy mamy na nie wpływ? Co ono znaczy? Gdzie go szukać albo raczej – gdzie je znaleźć? Czy życiem rządzi przypadek czy jednak mamy wybór? A co się dzieje, jeśli wybór dokonuje się bez naszego udziału? W jaki sposób podejmujemy decyzje? Czy można wybrać więcej niż jedną przyszłość? Czy każda zmiana jest dobra? Ile osób, tyle odpowiedzi.

Iza Klementowska wysłuchała kilkuset osób z różnych stron świata i w różnym wieku – od pięciolatki aż po dziewięćdziesięciolatków – i próbuje uzyskać odpowiedzi na wszystkie te pytania. Mikroreportaże złożone w trzy osobne części – Szczęście, Zmiana, Wybór – tworzą opowieść o życiu. Codzienność, z pozoru tylko pełna banalnych oraz prozaicznych momentów, w których nie może zabraknąć śmiechu i poczucia humoru, miesza się tu z wydarzeniami przełomowymi, dotykającymi również spraw granicznych, bolesnych i ostatecznych.

Książkę można wypożyczyć tu:

SZCZĘŚCIE I INNE PRZYPADKI: MIKROREPORTAŻE

A.S.


17 grudnia 2024

Książek wiele - od razu weselej! #49

 


Kultowa seria dla najmłodszych o Misiu Tulisiu:

1. Kto przytuli Misia Tulisia?
2. Miś Tuliś idzie do przedszkola
3. Święta Misia Tulisia
4. Miś Tuliś kocha małe ptaszki
5. Kochamy Cię, Misiu Tulisiu
6. Nie martw się, Misiu Tulisiu
7. Miś Tuliś bawi się w chowanego
8. Miś Tuliś piecze ciasteczka
9. Miś Tuliś i bajki na dobranoc pod namiotem
10. Miś Tuliś poznaje przyrodę

Czy chcesz mieć Święta pełne prawdziwych przytuleń?
Dołącz do Misia Tulisia, który zachwycony magią ośnieżonych Świąt wybiega na poszukiwanie Świątecznych przytuleń.
Nie spodziewa się, że wraz z przyjaciółmi spotka go tyle niezwykłych
zabaw i przygód... i znajdzie idealną choinkę i magicznego przyjaciela...

Polecam

I.C.

Książki do wypożyczenia:

Wszystkie pola: Miś Tuliś - Integro - Prolib Integro


13 grudnia 2024

Szósteczkowe rekomendacje

 


Ajurweda należy do najstarszych systemów leczniczych na świecie, jest praktykowana w Indiach od ponad pięciu tysięcy lat. Opiera się na przekonaniu, że zdrowie to nie tylko brak chorób, ale także równomierna ekspresja ciała, umysłu i ducha. Uczy życia w harmonii z naturą, dokonywania świadomych wyborów oraz traktowania siebie z miłością.
Jeżeli szukasz takiego rozwiązania dla siebie, to ta książka będzie idealna. Znajdziesz w niej plan posiłków, przepisy kulinarne, dowiesz się jak pokonywać problemy zdrowotne. Poznasz zasady starożytnej mądrości i wejrzysz w głąb siebie.
Samo wydanie jest przejrzyste oraz bardzo bogate, jeśli chodzi o ilustracje i zdjęcia. Znajdziemy tu, oprócz przepisów codziennych i uniwersalnych oraz tych uzdrawiających, również wiele cennych wskazówek, porad, myśli.

Bardzo przyjemny i ciekawy poradnik.

Polecam

I.C.

Książka do wypożyczenia:



11 grudnia 2024

Biblioteka w plecaku 48#

 


Budka przy ulicy Dzielnej w Warszawie

Mikrobiblioteki

Małe a czasem większe i w różnorodnych kształtach robią furorę na całym świecie – takie są mikrobiblioteki. W siedemdziesięciu  krajach istnieje ponad pięćdziesiąt tys. mikrobibliotek, a liczba wymienianych książek cały czas wzrasta. Idea taka jest modyfikowana w zależności od lokalnej społeczności. W Polsce na przykład powstają biblioteki sąsiedzkie lub małe półki bookcrossingowe. 


Budka przy ulicy Dzielnej w Warszawie

Wzorowana na angielską modę budka telefoniczna w swoim wnętrzu nie ma telefonu. Można tu jednak nawiązać rozmowę z bohaterem z książki. Tytuły są udostępniane na zasadzie bookcrossingu. Zasada jest prosta: wybierasz interesujący tytuł, bierzesz książkę, zostawiasz inną w zamian i czytasz.


Biblioteka w budce telefonicznej w Toskanii



Domek dla ptaków z książkami w angielskim miasteczku

Niektóre mikrobiblioteki przypominają domki dla ptaków lub karmniki. Wszystkie zarządzane są przez lokalną społeczność i obowiązuje w nich jedna zdrowa zasada: „bierzesz książkę, zostaw książkę”.



  Przypominająca psią budę mikrobiblioteka w Williamsburgu 












6 grudnia 2024

Szósteczkowe rekomendacje

 


Koniecznie otwórzcie tę książkę, jeśli chcecie dowiedzieć się, czy udało się Ignasiowi i Kminkowi odszukać Świętego Mikołaja, porozmawiać z nimi o choince, sianku, bombkach, dowiedzieć się, jakie potrawy pojawiają się na świątecznych stołach we Francji, Szwecji, Anglii, Włoszech... oraz przygotować jadalne bombki, korzenne pierniczki, orzechowe czapki, cytrynowe buty i czekoladowe choinki.

Pewnego dnia Ignaś Ziółko i Kminek otwierają Bardzo smaczną księgę i jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki przenoszą się na grzbiet renifera. Właściciel rogów i kopytek zawozi ich do domu Świętego Mikołaja. Przyjaciele wchodzą do łazienki, kuchni, gabinetu, warsztatu zabawek i największej poczty na świecie. Ale nigdzie nie ma ich gospodarza. Święty Mikołaj zniknął. Jeśli nie wróci – nie będzie prezentów!

Polecam

I.C.

Książka do wypożyczenia:

PRZYGODA U ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

3 grudnia 2024

Książek wiele - od razu weselej! #48

 


Cykl książeczek dla dzieci Edzio i przyjaciele to opowieści w których głównym bohaterem jest Wiewiórek Edzio, żyje w dziupli wielkiego kasztana. Bardzo chciałby poznać sąsiadów, ale brakuje mu śmiałości. Pewnego wieczoru ktoś puka do jego drzwi... i tak właśnie poznajemy przyjaciół Wiewiórka i ich nowe przygody.

Są to przeurocze opowieści o nieśmiałości, pokonywaniu własnych słabości, o samotności. Ale też o początkach pięknej przyjaźni i o tym, jak niewiele trzeba, by sprawić innym radość.

Książek z serii Edzio i przyjaciele jest trzynaście, tak, że każdy Maluch na pewno znajdzie coś dla siebie.

Przyjęcie w blasku księżyca

Helcia i Polcia. Wielka przygoda

Coś

Z górki na pazurki

Urodziny Edzia

Edzio i tajemnica zupy

Edzio i duch lasu

Edzio i nocna wyprawa

Edzio i piękna przygoda

Edzio i tajemniczy pokój

Edzio i porządki na polanie

Edzio i świąteczni goście

Wilk Jerzy


Polecam

I.C

Książki do wypożyczenia:

Wszystkie pola: "edzio i przyjaciele" - Integro - Prolib Integro







29 listopada 2024

Szósteczkowe rekomendacje

 


Uznana pisarka i reporterka Karolina Sulej, zadeklarowana wielbicielka Taylor Swift, kreuje wielowymiarowy portret wokalistki i kompozytorki. O jej fenomenie rozmawia zarówno z fandomem, jak i z osobami ze świata muzyki, mediów i psychologii. Takiego portretu Taylor Swift jeszcze nie było.
Era Taylor Swift to pasjonująca biografia i reportaż o jednej z ikon naszych czasów, a także książka o zmieniającym się rynku muzycznym, Lektura obowiązkowa zarówno dla wszystkich pasjonatów świata muzyki i popkultury, którzy chcą zrozumieć fenomen tej unikatowej postaci jak i dla osób, które chcą przeczytać ciekawą biograficzną książkę.
Jej historia nie jest prosta. Biografia Taylor Swift to opowieść o emancypacji, coming of age story, podróż bohaterki w czasach późnego kapitalizmu, kryzysów społecznych i poszukiwania autentyczności. Czy jest ich dzielną protagonistką czy może czarnym charakterem? Czy można „nosić róż i mieć opinie?“ Czy można być wrażliwą piosenkarką i zarazem kierować multimedialnym, bilionowym imperium?

Polecam

I.C.

Książka do wypożyczenia:



28 listopada 2024

Biblioteka w plecaku 47#


 Biblioteka Naukowa Związku Kompozytorów Polskich: 

  • - gromadzi i udostępnia książki, czasopisma oraz inne publikacje o polskiej muzyce współczesnej,
  • - posiada największy w Polsce zbiór partytur utworów współczesnych kompozytorów polskich,
  • - dysponuje bogatą kolekcją nagrań polskiej muzyki współczesnej, zarówno w postaci płyt opublikowanych przez profesjonalne firmy fonograficzne, jak i nagrań radiowych oraz własnych rejestracji koncertów organizowanych przez Związek Kompozytorów Polskich,
  • - ma największą w Polsce komputerową bazę danych o polskich kompozytorach współczesnych i ich utworach, dostępną w Internecie,
  • prowadzi portal polmic.pl i inne portale poświęcone muzyce polskiej. 

W roku 2020 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nadał naszej placówce status biblioteki naukowej.
W roku 2021 zostaliśmy włączeni do ogólnokrajowej sieci bibliotecznej.


Budynek Biblioteki NZK


Wnętrze Biblioteki

Biblioteka Związku Kompozytorów Polskich powstała wkrótce po powołaniu do życia ZKP, co nastąpiło podczas zjazdu kompozytorów w roku 1945.

Najwcześniejsze dokumenty związane z naszą Biblioteką, zachowane w Archiwum ZKP, pochodzą z późnych lat 40. XX wieku i wynika z nich interesujący, dwutorowy – od samych początków – rozwój placówki, która z jednej strony pomyślana została jako zbiór książek, nut, nagrań i czasopism potrzebnych kompozytorom i muzykologom w ich pracy (miała w ten sposób wypełnić lukę, którą wytworzyła wojna, kiedy to wiele księgozbiorów – państwowych, społecznych i prywatnych – uległo zniszczeniu), z drugiej zaś – szybko zaczęła się rozwijać jako ośrodek dokumentujący powojenną muzykę polską. W roku 1998 została przemianowana na Ośrodek Dokumentacji Polskiej Muzyki Współczesnej i przyjęta do International Association of Music Information Centres IAMIC. W 2001 uzyskała obecną nazwę: Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC. Jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych z kraju i zagranicy.


Strona Biblioteki NZK

Biblioteka Naukowa ZKP - Strona główna



22 listopada 2024

Szósteczkowe rekomendacje

 


Słowo „maame” ma w języku twi wiele znaczeń, ale w moim przypadku oznacza „kobietę”.O czym rozmawiać na pierwszej randce?

Czy dwudziestoparolatkę mogą boleć plecy?
Czy wolno płakać w pracy?
Jaki procent młodych ludzi zajmuje się schorowanymi rodzicami?

Poznaj Maddie Wright, która…

Chce nosić żółty garnitur.
Chce się umawiać z facetami, którzy nie spodobaliby się jej mamie.
Chce się wreszcie postawić szefowej.
Chce się dowiedzieć, dlaczego tata nie potrafi jej powiedzieć, że ją kocha.
Chce przestać googlować wszystkie życiowe decyzje, jakie ma do podjęcia.

Ale czy świat jej na to wszystko pozwoli? To opowieść o rozpaczy, przyjaźni i łamaniu zasad.

Błyskotliwa, zabawna i poruszająca do głębi powieść Jessiki George, posiłkując się humorem i emocjami, rozprawia się z realiami obecnych czasów: od obowiązków rodzinnych i rasizmu, przez kobiecą seksualność, po złożone oblicze miłości i zdolną ratować życie siłę prawdziwej przyjaźni. Zgłębia uczucia towarzyszące rozdarciu między dwiema kulturami i dwoma domami. Rozrysowuje drogę, jaką bohaterka pokonuje w poszukiwaniu miejsca dla siebie.

Książkę można wypożyczyć tu:

MAAME

A.S.


19 listopada 2024

Książek wiele - od razu weselej! #47

 


Cykl książek Inspektor Blanco Carmen Mola

- Cygańska narzeczona

- Purpurowa sieć

- Mała

Każdy z tomów dotyczy innej kryminalnej sprawy, ale zarazem łączą się w jedną całość za sprawą inspektorki Eleny Blanco.

W Purpurowej sieci specjalna brygada policji próbuje namierzyć  nikczemną organizację, od kiedy trafiła na jej trop podczas dochodzenia w sprawie „cygańskiej narzeczonej”. Od kilku miesięcy zbiera informacje o przestępczej grupie, która handluje filmami pełnymi ekstremalnej przemocy w mrocznej części Internetu – Deep Webie. Przez cały ten czas Elena Blanco ukrywa przed wszystkimi, nawet przed dobrym kolegą, podinspektorem Ángelem Zárate swoje największe podejrzenie i lęk: że zaginięcie jej kilkuletniego synka Lucasa może się wiązać z tą makabryczną historią.

Książki bardzo wciągające, poruszają wiele emocji, czasami trudno uwierzyć, że świat może być aż tak okrutny.

Polecam

I.C.

Książki do wypożyczenia:

Wszystkie pola: "cygańska narzeczona" - Integro - Prolib Integro


15 listopada 2024

Szósteczkowe rekomendacje

 


Podpisz, nadaj, zabij Cynthii Murphy dedykowana jest dla młodzieży, ale jeżeli ktoś lubi powieści z nutką grozy, to jak najbardziej polecam również dla dorosłych.
Nastoletnia Paige, oddana fanka true crime, przeprowadza się z rodziną do miasta, z którego pochodzi jej ojciec. Shorehaven to miejsce o wyjątkowo mrocznej przeszłości. W latach dziewięćdziesiątych doszło w nim do serii zabójstw i zaginięć, do tej pory niewyjaśnionych. Pierwszy rzut oka na starą, posępną posiadłość, która ma być nowym domem Paige, także nie pozostawia wątpliwości – tutaj musiało wydarzyć się coś złego.
Nastolatka zaczyna otrzymywać tajemnicze wiadomości ze wskazówkami, które naprowadzają ją na pamiętniki ukryte w murach domu. Czy odnalezione zapiski naprowadzą dziewczynę na ślad sprawcy zbrodni sprzed lat? A może ściągną na Paige uwagę mordercy?
Wspaniały wciągający, trzymający w napięciu thriller

Polecam
I.C.

14 listopada 2024

Biblioteka w plecaku 46#



 " Kto czyta książki żyje podwójnie" (Umberto Eco)

Ten cytat oddaje doskonale znaczenie książek w życiu każdego człowieka. Za murami więzień zachęcanie osadzonych przez funkcjonariuszy do literatury właściwie dobranej to również element resocjalizacji.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy zakład karny stwarza skazanym warunki odpowiedniego spędzania czasu wolnego. W każdym zakładzie karnym i areszcie śledczym znajduje się biblioteka lub punkt biblioteczny. 

Biblioteka więzienna to istotne miejsce dla działalności terapeutycznej, tak zwanej twórczej resocjalizacji. Dotyczy ona przede wszystkim edukacji kulturalno - oświatowej, służy rozwojowi aktywności kulturalnej osadzonych oraz inicjuje, kształtuje i udoskonala ich zdolności artystyczne. Biblioteką zarządza i opiekuje się wyznaczony do tego wychowawca. Do jego obowiązków należy gromadzenie, opracowywanie, udostępnianie i utrzymywanie w odpowiednim stanie księgozbioru, prowadzenie ewidencji i statystyk dotyczących biblioteki, organizacja i nadzór nad funkcjonowaniem punktów bibliotecznych, czytelni czy wypożyczalni prasy. W więziennej bibliotece są osobne księgozbiory dla funkcjonariuszy i osadzonych.



Jakie znane książki napisano w więzieniu?

Na wstępie warto zaznaczyć, że przyczyny osadzenia mogą być różne – to nie tylko kary za dokonane przestępstwa. Wyłączenie ze społeczeństwa może także stanowić wyraz prześladowania za deklarowane poglądy i działalność antysystemową lub wynikać z działań wojennych, internowania.

 Miguel de Cervantes wielokrotnie przebywał w więzieniu z powodu niespłaconych długów. Choć trudno w to uwierzyć, "Don Kichot z La Manchy"  powstawał właśnie wtedy, gdy jego autor był osadzonym. Jean Genet  napisał swoją debiutancką autobiograficzną powieść "Matka Boska Kwietnia" podczas odbywania kary za posługiwanie się fałszywymi dokumentami, kradzieże i dezercję. Gregory David Roberts"  opisał swoje burzliwe życie wypełnione ciemnymi interesami oraz romantyczną miłością i filozofią Wschodu w książce "Shantaram", kiedy przebywał w australijskim więzieniu.



 Nelson Mandela był osadzony przez dwadzieścia siedem lat z powodu swoich poglądów politycznych . Przemyślenia z tego okresu zebrał w książce „Konwersacje z samym sobą”. W niewoli pisali natomiast Marco Polo oraz Ezra Pound. 






8 listopada 2024

Szósteczkowe rekomendacje

 



Aidan Thomas to ciężko pracujący, rodzinny i szanowany członek lokalnej społeczności. Mieszka w małym miasteczku na północy stanu Nowy Jork i znany jest z tego, że zawsze wyciąga pomocną dłoń. Ale Aidan to porywacz i seryjny morderca. Zamordował osiem kobiet, a dziewiąta, Rachel, czeka na śmierć w przydomowej szopie. Kiedy umiera żona Aidana, on i jego trzynastoletnia córka Cecilia są zmuszeni do przeprowadzki. Aidan nie ma innego wyjścia, jak tylko zabrać ze sobą Rachel i przedstawić ją Cecilii jako „przyjaciółkę rodziny“, która potrzebuje noclegu. Mężczyzna zakłada, że Rachel po pięciu latach niewoli będzie zbyt zmanipulowana, by uciec. Nie docenia jednak kobiety, która wciąż ma w sobie wolę walki, a w Cecilii widzi potencjalną sojuszniczkę i szansę na przetrwanie. A kiedy Emily, właścicielka lokalnej restauracji, zakochuje się w przystojnym wdowcu, zostaje wciągnięta w życie Rachel i Cecilii, niebezpiecznie zbliżając się do odkrycia sekretu.

Jest to wnikliwe studium traumy, przetrwania i władzy.

Polecam

I.C.

Książka do wypożyczenia:

5 listopada 2024

Książek wiele - od razu weselej! #46

 

 

Cykl książek Katarzyny Gacek Agencja Detektywistyczna Czajka, to trzy tomy:

- Pies ogrodnika

- Gra pozorów

- Krew z krwi

Co zrobić, kiedy mąż cię zdradza? Możesz spróbować go przechytrzyć, a potem… założyć kobiecą agencję detektywistyczną!
Gaja jest zmuszona, by zmienić swoje pozornie poukładane życie. Wspiera ją przebojowa rudowłosa modelka Klara i najlepsza przyjaciółka – urzędniczka Matylda. Pech (albo szczęście?) sprawia, że właśnie wtedy w Milanówku zostaje popełnione morderstwo. Ofiarą jest uczennica liceum, a agencja Czajka dostaje pierwsze zlecenie: ma udowodnić niewinność jedynego podejrzanego – przystojnego nauczyciela matematyki, którego właśnie aresztowano.




By rozwikłać tajemnicę morderstwa, Gaja wchodzi w konflikt z miejscową policją i będzie musiała stawić czoło uczuciom, o których dawno zapomniała.

Kaja, Klara i Matylda w profesjonalny sposób próbują rozwikłać niejedną zagadkę kryminalną. Tropy, jak w najlepszej powieści, prowadzą w różnych kierunkach. Porwanie? Sprytny chwyt marketingowy? A może… morderstwo?

Bardzo dobre kryminały obyczajowe

Polecam

I.C.

Książki do wypożyczenia:

Wszystkie pola: "pies ogrodnika" - Integro - Prolib Integro


1 listopada 2024

Szósteczkowe rekomendacje

 


Pan Henryk Dąbrowski ma 71 lat, jest wdowcem i od roku mieszka w Domu Spokojnej Starości nieopodal Łazienek w Warszawie, dokąd przeniósł się kilka lat po stracie żony i córki. Wewnętrznie żyje w świecie po katastrofie. Jest rok 1987 i wydaje się, że zarówno w życiu pana Henryka, jak i w smutnej polskiej rzeczywistości niewiele może się zmienić. A jednak… Nieoczekiwanie pan Henryk, uniesiony honorem i poruszony spotkaniem z kobietą, składa przedziwną przysięgę. Jej dotrzymanie wymagać będzie wiele trudu i szczęścia, a spełnienie pociągnie za sobą szereg konsekwencji.
Bezkompromisowa miłość do pani Elżbiety i niezwykłe zachowanie pana Henryka porusza całe jego otoczenie. Mieszkańcy Domu, jeden po drugim, wracają do życia, które gwałtownie nabiera koloru.

Opisując wewnętrzną przemianę głównych bohaterów – od rezygnacji do nadziei, od zamrożenia do rozpalenia wewnętrznego żaru – autorka poddaje w wątpliwość polską niemoc, ukazując sprawczą siłę międzyludzkich relacji. Stawia pytanie o prawdziwe źródła wewnętrznego odrodzenia człowieka.

Pan Henryk – mężczyzna z Warszawy to książka:

o duszy człowieka, która się nie starzeje;

o miłości i przyjaźni, godności i honorze;

o sile życia, jak bardzo jest zaraźliwa.

Rozsiądź się w świecie tej powieści, pozwól, by odnowiła twoje zasoby wiary w dobrych ludzi. Przedstawiamy ci książkę, której możesz zaufać.

Książkę można wypożyczyć tu:

PAN HENRYK

A.S.


31 października 2024

Biblioteka w plecaku 45#

Biblioteka klasztorna w Pradze

 Pierwsze biblioteki kościelne powstawały na przełomie V i VI wieku, powiązane były z przyklasztornymi skryptoriami, gdzie przepisywano rękopisy. Organizacje bibliotek zapoczątkowały reguły klasztorne, które nakazywały i określały obowiązki zakonników, zalecały przepisywanie rękopisów i organizowanie bibliotek.


Biblioteka Strahov

Główną atrakcją biblioteki klasztoru Strahov są dwie sale, w których znajduje się około 200 000 woluminów. Niestety, zwiedzający przechodzą tylko obok wejścia, aby chronić freski sufitowe przed gwałtownymi zmianami wilgotności. Freski te przedstawiają postacie Adama, Ewy i wielu greckich filozofów. 

Freski w Bibliotece Strahov

Na zewnątrz, w holu, odwiedzający mogą jednak zbadać unikalny Gabinet Osobliwości, który pochodzi z XVIII wieku. Gablota ta zawiera dość niezwykłą kolekcję wyschniętych rekinów, żółwi i innych stworzonych przez żeglarzy, aby przestraszyć ludzi w domu opowieściami o morskich potworach. 

I być może najbardziej interesującym punktem w Bibliotece Strahov w Pradze w Czechach jest niesamowity Xylotek. Są to pudełka oprawione w korę i drewno z szerokiej kolekcji drzew. Każde z tych pudełek zawiera liście, korzenie, kwiaty i owoce, które ukazują naturalne piękno Republiki Czeskiej.




Wirtualny spacer po Bibliotece:







25 października 2024

Szósteczkowe rekomendacje

 


Thriller Rileya Sagera Tylko ona została to profesjonalna intryga naprawdę świetnie zbudowana. Napięcie powoli rośnie tak, że nie jesteśmy w stanie się oderwać. 

Brutalne morderstwo, po latach sprowadzone do dziecięcej rymowanki, wstrząsnęło wybrzeżem Maine w 1929 roku. Większość ludzi oskarżała o zabójstwo siedemnastoletnią Lenorę Hope, która jako jedyna przeżyła masakrę. Dziewczyna wyparła się dokonania zabójstw, a policja nie była w stanie udowodnić jej winy. Od tamtych wydarzeń minęło prawie pięćdziesiąt lat. Kobieta nigdy nie odniosła się do oskarżeń i nie wypowiedziała się publicznie o tym, co wydarzyło się tamtej nocy. Nigdy nie opuściła rezydencji na klifie, w której doszło do masakry. 

Jest rok 1983, kiedy do rozpadającej się posiadłości przybywa opiekunka Kit McDeere. Ma zaopiekować się Lenorą, a także zastąpić poprzednią pielęgniarkę, która bez słowa w środku nocy opuściła rezydencję.
Siedemdziesięciojednoletnia staruszka na skutek serii udarów straciła mowę i zdolność poruszania się. Komunikuje się ze światem poprzez powolne wystukiwanie słów na maszynie do pisania.
Pewnej nocy Lenora składa Kit niespodziewaną ofertę. Wystukuje na maszynie zdanie: „Chcę opowiedzieć ci wszystko”.

Gdy opiekunka poznaje kolejne wydarzenia, które doprowadziły do masakry rodziny Hope, dociera do niej, że ta historia jest jeszcze bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać.
Kit zaczyna podejrzewać, że Lenora nie mówi jej całej prawdy. Jej pozornie bezbronna podopieczna nagle przestaje sprawiać takie wrażenie...

Polecam

I.C.

Książka do wypożyczenia:



22 października 2024

Książek wiele - od razu weselej! #45

 


Cykl książek Vera Stanhope autorstwa Ann Cleeves :

- Przynęta
- Droga przez kłamstwa
- Ukryta głębia
- Stłumione głosy
- Szklany pokój
- Ulica milczenia

VERA to powieści i filmy o niepowtarzalnym nastroju smutku, pustki i samotności. Tu strach trzyma za gardło od pierwszej chwili, a do ostatniej nie sposób odgadnąć, kto zabijał.
Pierwszy tom Przynęta  to niezwykle inteligentnie skonstruowany psychologiczny kryminał z misterną intrygą. Wnikliwy, przekonujący i nieodparcie fascynujący. 
„Dłużej tego nie zniosę!” – Pożegnalne słowa Belli Furness nie pozostawiają wątpliwości: popełniła samobójstwo.

Nie udźwignęła ciężaru opieki nad sparaliżowanym mężem, z którym mieszkała samotnie na odludnej farmie wśród pustych wzgórz Northumbrii. Tylko Rachael Lambert, która wraz z dwiema innymi specjalistkami prowadzi tu badania ekologiczne przed rozpoczęciem budowy nowej kopalni, nie wierzy w oficjalną wersję śmierci przyjaciółki… Kilka dni później ginie druga kobieta. Ale tym razem to morderstwo…

Do akcji wkracza inspektor Vera Stanhope. Już raz prowadziła tu śledztwo. I wolałaby o nim zapomnieć, ale sprawa sprzed lat ma swój przerażający ciąg dalszy. Wszyscy mogą być w nią zamieszani, każdy ma na sumieniu coś, co chciałby ukryć. Vera musi przeniknąć skomplikowaną sieć wzajemnych powiązań i ułożyć prawdę z zagmatwanych życiorysów trzech kobiet, które łączy jedno: każda dobrze zna znaczenie słowa zdrada…

Polecam

I.C.

Książka do wypożyczenia: