Witajcie! Dzisiaj pragniemy przybliżyć Wam nieco inną, pochodzącą ze Skandynawii, metodę sprzątania. Porady "nadesłała" nam Margareta Magnusson w książce Sztuka porządkowania życia po szwedzku, którą na marginesie serdecznie Wam polecamy.
Osadzona w duchu minimalizmu (o którym już wspominaliśmy na naszym blogu w Książkowych projekcjach online) książka szwedzkiej autorki, która jak sama pisze jest w wieku między osiemdziesiąt a sto lat, zawiera wiele wskazówek, dzięki którym posprzątacie szybciej, sprawniej, a dodatkowo zbędne rzeczy niekoniecznie trafią do śmietnika. Oto kilka z nich:
1. Przegląd tego, co zgromadziliśmy
Nie bójcie się mało efektownego etapu przeglądania swoich rzeczy przed właściwym porządkowaniem. Magnusson twierdzi, że im więcej czasu poświęcicie na przejrzenie rzeczy, tym łatwiej będzie zadecydować, które rzeczy wyrzucić, a które pozostawić. Nie martwcie się, że zabierze to sporo czasu, odzyskacie go później!
2. Nie zaczynajcie od pamiątek
Czy znacie to uczucie, kiedy rozpoczynacie porządki, a w ręce wpada Wam pudełko pełne wakacyjnych zdjęć z przeszłości, pocztówek i listów? Na wspomnieniach można byłoby spędzić wiele godzin, dlatego Magnusson poleca, aby porządkowanie rzeczy, z którymi mamy związek emocjonalny pozostawić na koniec. Generalnie zaczynamy od rzeczy dużych, a następnie skupiamy się na mniejszych.
3. Kiermasz
Po przejrzeniu rzeczy autorka poleca, aby zorganizować coś na kształt darmowej wyprzedaży garażowej. Należy poinformować znajomych i rodzinę, że pozbywamy się rzeczy, które jeszcze komuś mogą się przydać. Może wnuk właśnie mebluje swoje pierwsze mieszkanie, ktoś inny współpracuje z fundacją niosącą pomoc potrzebującym i znajdzie miejsce dla tych przedmiotów, a sąsiadka po prostu ma ochotę wzbogacić swoją domową biblioteczkę o Wasze zbędne egzemplarze? Zaproście wszystkich zainteresowanych, opowiedzcie historię waszych rzeczy i dajcie im drugie życie! Dobry pomysł to wcześniejsze przygotowanie kartonów oraz toreb, żeby goście od razu mogli ze sobą zabrać pasujące rzeczy.
Dajcie znać, jak sprawdza się sprzątanie w szwedzkim stylu w praktyce. Jeśli nie przypadło Wam do gustu to bez obaw, za dwa tygodnie zaprezentujemy sposób na porządek i ład z zupełnie innej części świata? 😃 Nadal czekamy na wasze propozycje dotyczące dbania o ducha, ciało i środowisko. Najciekawsze z ogromną przyjemnością opublikujemy na blogu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz