16 marca 2023

Biblioteka w plecaku #6

 


Biblioteka Bodlejańska jest główną biblioteką Uniwersytetu Oksfordzkiego. Została założona w 1602 roku. Jest jedną z najstarszych bibliotek europejskich. Jej księgozbiór, wraz z wchodzącymi w skład instytucji oddziałami, liczy ponad jedenaście milionów książek. Pierwsza uniwersytecka biblioteka powstała w Oksfordzie ok. 1320 roku. Do dnia dzisiejszego zachowała się zakrystia oraz sala spotkań dla kościoła uniwersyteckiego św. Marii Dziewicy, które były wówczas częścią kompleksu. Przez dziesięciolecia gromadzone tam były rękopisy i kopie dzieł klasycznych. Wśród nich znalazł się bezcenny zbiór ponad 281 rękopisów, zawierający m.in. kilka ważnych tekstów klasycznych podarowanych bibliotece przez Humphreya, księcia Gloucester i młodszego brat króla Henryka V. Około 1550 roku zostały one zniszczone, na podstawie decyzji dziekana Kościoła Chrystusowego. W 1598 roku została odnowiona i umieszczono w niej zbiór około 2500 książek. W 1610 roku zawarta została umowa (która obowiązuje do dziś) ze Stationers' Company of London, na mocy której pojedyncza kopia każdej książki, która została wydana w Anglii i zarejestrowana w Stationers' Hall zostanie zdeponowana w tej bibliotece.

Schemat organizacyjny biblioteki dzieli ją na 13 osobnych instytucji, w zależności od tematyki przechowywanych zbiorów np. Biblioteka Japońska, Biblioteka  Instytutu Orientalistyki, Biblioteka Prawnicza itp. Warto zwrócić uwagę na najstarszy budynek czyli Bibliotekę Księcia Humfreya. Wielu z nas może być ona znana z serii filmów o Harrym Potterze, ponieważ były tam kręcone ujęcia przedstawiające bibliotekę w Hogwarcie.





Ciekawostki:

- Korzystanie z biblioteki możliwe jest niestety tylko dla studentów Uniwersytetu i wykładowców. Można jednak starać się o uzyskanie karnetu dziennego.
- Zwiedzanie biblioteki jest możliwe po wcześniejszej rezerwacji online.
- Instytucja nosi imię Sir Thomasa Bodleya, który odbudował bibliotekę, która popadła w ruinę podczas reformacji.
- Odkąd J.R.R. Tolkien studiował filologię w Oksfordzie i ostatecznie został profesorem, wiele rękopisów Tolkiena znajduje się teraz w bibliotece.

Zwiedzanie biblioteki w formie video:  




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz