23 kwietnia 2021

Książkowe projekcje

Czasopisma dla dzieci nie są wynalazkiem obecnych czasów. Pierwsze polskie pismo przeznaczone dla najmłodszych ukazywało się już w latach 20. XIX wieku. W 1945 roku po raz pierwszy ukazał się „Świerszczyk”. Pierwszym po wojnie czasopismem dla przedszkolaków był niezapomniany „Miś”. Potem dla starszych "Płomyczek" i "Płomyk". Należy żałować, że „Płomyk”,, „Płomyczek”, „Miś” przepadły w czasach wolnego rynku. Tylko „Świerszczyk” wciąż trzyma się dzielnie i stara się konkurować z młodszymi tytułami.

    W  czasopismach oprócz prostych historyjek dla dzieci pojawiają się ciekawostki dotyczące otaczającego je świata, łamigłówki, zagadki, a nawet propozycje gier planszowych i wycinanki. Takie zabawy dają przedszkolakom tematy do rozmów z rówieśnikami, kształtują pamięć, ćwiczą rękę, czyli przygotowują do pisania (labirynty, łączenie punktów, pisanie po wykropkowanych literach albo cyfrach). Uczą uwagi i spostrzegawczości (np. zadania typu: znajdź różnice, dopasuj cienie). Uczą także rywalizacji, reguł, których należy przestrzegać. Rozwijają kreatywność i wyobraźnię (kolorowanki, rysowanie, wycinanki, propozycje zabaw, przebrań), a także uczą liczenia (np. proste zadania matematyczne, zbiory). Bohaterowie  bajek bardzo często opowiadają o ciekawych miejscach czy zjawiskach przyrody. Wszystko przekazywane jest w sposób atrakcyjny i zrozumiały dla czytelników.

    Podobnie jest w czasopismach dla starszych dzieci. Na ich łamach mogą przeczytać komiksy z ulubionymi postaciami z kreskówek czy filmów. Znajdą tam interesujące łamigłówki i wiele ciekawostek, a nawet porady dotyczących relacji z kolegami. Oprócz czystej rozrywki gazety dla dzieci szkolnych zawierały ciekawie podane treści edukacyjne i wychowawcze. 

W zalewie prasy dla dzieci trudno wybrać te wartościowe. Przekazujemy garść informacji o niektórych:





Świerszczyknowoczesne pismo z tradycją, jest efektem pracy znakomitych twórców i psychologów dziecięcych. Zawiera teksty i ilustracje najlepszych polskich autorów oraz    bogactwo ilustracji. Jest recepta na problemy z czytaniem, ćwiczenia pamięci i logicznego myślenia, zagadki, krzyżówki i łamigłówki.

· 


Kumpel - znaleźć można tu ogromną różnorodność. Numery obfitują w gry, zabawy, ciekawostki, komiksy i wiele przydatnych uczniom informacji.




Abecadło - pismo edukacyjne dla najmłodszych. W każdym numerze znajdziemy zabawy wspierające naukę czytania, pisania, liczenia i rysowania. Do tego ćwiczenia z języka angielskiego, malowanki, ciekawostki przyrodnicze, komiks i bajka.



Kosmos dla dziewczynek - atrakcyjny graficznie,  skierowany do dziewczynek. Artykuły na ważne i aktualne tematy, reportaże o inspirujących dziewczynkach i kobietach, eksperymenty naukowe w przystępnej formie, a także dobrą literaturę, opowieści o ciele, emocjach, przyrodzie i matematyce. Każdy numer magazynu zawiera kolorowanki, zabawy edukacyjne oraz dział zrób to sama.


Może wy polecicie inne czasopisma? Czekamy na wiadomość.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz